Facebook - jak się zachowywać, aby nie zaszkodzić sobie i innym?

Jesteś użytkownikiem serwisu Facebook. Nie chcesz popełnić gafy, kontaktując się z innymi użytkownikami. Dlatego zastanawiasz się, jakie zasady zachowania obowiązują w tym serwisie społecznościowym?

Stosując się do kilku prostych wskazówek, unikniesz nieporozumień i nieprzyjemności z innymi członkami społeczności Facebook. Oto one:

1. Sprawdź starannie wszystkie ustawienia w Konto | Ustawienia prywatności. Przeskocz do rubryki Dane osobowe i posty, po czym kliknij przycisk Podgląd mojego profilu, aby sprawdzić, jak twój profil wygląda dla innych użytkowników Facebooka.

2. Nie łącz strefy prywatnej ze służbową. Facebook oferuje możliwość podziału kontaktów na oddzielne listy. Skorzystaj z niej, bo to, co bawi twoich znajomych (np. fotki z imprezy), może poważnie zaszkodzić twojej karierze zawodowej.

Zobacz również:

  • Facebook - jak usunąć konto?

3. Publikując zdjęcia, uszanuj prywatność osób, które są na nich uwidocznione. Fotografia przedstawiająca grupę osób pod żadnym pozorem nie powinna znaleźć się w publicznej sekcji twojego profilu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wszyscy ze zdjęcia wyrazili zgodę na jego opublikowanie lub sami już wcześniej udostępnili je szerokiej publiczności.

4. Bądź powściągliwy w powiadamianiu innych o swoich planach. Wzmianka o czterotygodniowym urlopie z dala od miejsca zamieszkania to zaproszenie dla złodziei. Także powiadomienie o tym, że nabyłeś drogi samochód lub jesz właśnie obiad w elitarnej restauracji, może budzić zazdrość. W ten sposób narobiłbyś sobie wrogów.

5. Powstrzymaj się od komentowania wypowiedzi innych członków Facebooka. Nie wyrazisz swojej aprobaty bardziej niż przez kliknięcie przycisku Lubię to! przy wypowiedzi innego użytkownika. Dlatego do wyrażania opinii, których nie chcesz ujawniać publicznie, stosuj funkcję wiadomości prywatnych (Wyślij wiadomość użytkownikowi ...).

6. Pamiętaj o tym, że każdy użytkownik widzi, do jakich grup się zapisałeś. W wypadku grup o charakterze religijnym lub politycznym czynność ta może zdradzić o tobie więcej, niż ci to miłe.

7. Zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się skorzystać z funkcji Facebook Connect, aby odwoływać się z poziomu Facebooka do innych używanych przez siebie serwisów internetowych takich jak dostęp do poczty e-mail czy kalendarz online. Pamiętaj, że nie masz kontroli nad tym, jakie dane Facebook gromadzi we własnych celach i co się z nimi będzie działo w przyszłości.

Porady pokrewne:

Pierwsze kroki w Facebooku

Facebook - wspólne zainteresowania & członkostwo w grupach

Facebook - jak chronić swoją prywatność?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: