Facebook krok po kroku

Samo założenie konta na Facebooku zajmuje najwyżej kilka minut. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu na podanie najważniejszych informacji o sobie oraz zmianę ustawień prywatności. O tym wszystkim piszemy poniżej.


Aby założyć konto na Facebooku, musisz odwiedzić stronę główną serwisu. Jeśli strona będzie po angielsku, kliknij w stopce słowo "polski". Po prawej pojawi się kilka pól tekstowych, gdzie trzeba podać podstawowe informacje, takie jak imię, nazwisko, adres e-mail czy hasło.

Wpisz prawdziwy adres e-mailowy. Facebook nie będzie wysyłał ci spamu. Wykorzysta jedynie e-mail do przypomnienia hasła oraz poinformowania o nowych logowaniach. Hasło powinno mieć co najmniej 10, a najlepiej 12-15 znaków. Musi zawierać małe i duże litery oraz cyfry.

Na koniec kliknij przycisk Zarejestruj się. W drugim etapie musisz zweryfikować to, że jesteś człowiekiem (a nie na przykład automatycznym botem spamowym). W tym celu przepisz dwa słowa z obrazka. Jeśli masz z tym problem, poproś kogoś o pomoc lub skorzystaj z opcji Zabezpieczenie dźwiękowe.

Znajdź swoich znajomych

Tuż po rejestracji Facebook proponuje wyszukanie znajomych za pośrednictwem konta e-mail. W tym celu musisz podać hasło do skrzynki pocztowej. Bez obaw - ta procedura jest całkowicie bezpieczna. Hasło zostanie wykorzystane tylko raz, potem nie będzie przechowywane przez Facebooka.

Skuteczność tej operacji zależy od tego, jak intensywnie korzystasz ze swojego e-maila. Facebook analizuje całą pocztę wychodzącą i przychodzącą. Porównuje ją do adresów e-mailowych w swojej bazie. Zwykle znacznie przyspiesza to proces odnajdywania znajomych czy krewnych.

Drugi krok wiąże się z podaniem dodatkowych informacji na temat pracodawcy i ukończonych szkół. Dane te nie są obowiązkowe. Warto je jednak umieścić na Facebooku. W żaden sposób nie zagraża to prywatności. Obok uczelni można dodać lata ukończenia.

W tym momencie Facebook zasugeruje ci kilkadziesiąt osób, które możesz znać. Ukończyły one te same szkoły lub pracowały w tych samych firmach co ty. Ostatni krok to dodanie zdjęcia profilowego. Najprościej przesłać go z dysku. Najlepiej wybrać fotografię, na której widać tylko twarz. Tak jest bezpieczniej.

Uzupełnij opcjonalne informacje

Po zakończeniu procesu rejestracji zobaczysz stronę powitalną Facebooka. Najlepiej przejść do swojego profilu, klikając imię i nazwisko w prawym, górnym rogu, a następnie wybrać opcję Edytuj profil. Dzięki temu można uzupełnić opcjonalne dane o sobie.

W polu Aktualne miejsce zamieszkania należy oczywiście podać samo miasto, a nie pełny adres domowy. Poniżej znajduje się pole Miasto rodzinne. Następnie możesz wybrać, czy płeć oraz data urodzenia mają być pokazywane innym użytkownikom serwisu. Jeszcze niżej podajesz, kto cię interesuje. Potem warto przejść jeszcze do Sztuki i rozrywki, aby uzupełnić ulubione gatunki muzyczne, filmy czy książki.

Pozostałe pola są także opcjonalne. Warto napisać kilka ogólnych zdań o sobie czy zamieścić ulubione cytaty. Na koniec należy kliknąć przycisk Zapisz zmiany i wybrać u góry polecenie Zobacz mój profil.

Zmień ustawienia prywatności

Każda informacja, którą umieścisz na Facebooku, może być widoczna dla wszystkich, znajomych znajomych lub wyłącznie znajomych. Aby zmieniać te opcje, należy kliknąć strzałkę w prawym górnym rogu. Otworzy się niewielkie menu, z którego trzeba wybrać polecenie Ustawienia prywatności.

Znajduje się tu prosty panel wyboru ustawień ogólnych. Generalnie nie warto prezentować jakichkolwiek informacji wszystkim użytkownikom. Najlepiej ograniczyć się do znajomych. Domyślnie wygląda to tak.

Pod trzema głównymi opcjami znajduje się szczegółowa lista ustawień. Można zmodyfikować tutaj np. opcję dotyczącą tego, kto może wyszukać twój profil, kto może wysyłać zaproszenia do znajomości, zmienić ustawienia tagowania w zdjęciach czy wpisach na Tablicy itp.

Sprawdź ustawienia aplikacji

W ustawieniach prywatności warto jeszcze przejść do ustawień aplikacji. Aplikacje to małe programy, które zwiększają funkcjonalność Facebooka.

Znajduje się tu lista aktywnych aplikacji i gier (o tym, jak z nich korzystać, piszemy dalej). W sekcji W jaki sposób użytkownicy udostępniają informacje o Tobie aplikacjom, których używają powinny być zaznaczone tylko niektóre, podstawowe dane. Domyślnie, niestety, włączone są wszystkie.

Jak widać, szczegółów tych powinno być jak najmniej. Oprócz tego warto wyłączyć natychmiastową personalizację. Wyszukiwanie publiczne najlepiej zostawić aktywne. Dzięki temu różne osoby będą mogły cię znaleźć w głównej wyszukiwarce Facebooka. Nie uzyskają jednak dostępu do twoich danych.

Korzystaj z funkcji profilowych

Profil Facebooka to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w witrynie. Użytkownik ma tu do dyspozycji kilka paneli. Najważniejsze trzy to Informacje, Zdjęcia i Tablica. Ten pierwszy zawiera podane przy rejestracji dane. Drugi gromadzi wszystkie fotografie udostępniane bezpośrednio lub za pośrednictwem Tablicy.

Ostatnia jest bodaj najistotniejszą funkcją Facebooka. Umożliwia publikowanie statusów (krótkich wpisów dotyczących tego, co teraz robisz lub o czym myślisz), linków do ciekawych treści, zdjęć, klipów wideo itd. Aby opublikować prosty status tekstowy, wpisz coś w pole i wciśnij Wyślij.

Tablica zawiera także historię aktywności. Informuje znajomych o nowych zainteresowaniach czy zmianach w życiorysie. Każdy element można skomentować (Dodaj komentarz) albo polubić (Lubię to!). Komentować i lubić możesz oczywiście także wpisy swoich znajomych.

Korzystaj ze strony głównej

W górnym lewym rogu znajduje się logo Facebooka. Kliknięcie go przenosi użytkownika na stronę główną serwisu. Początkowo zawiera ona stronę powitalną, potem pojawia się tak zwany strumień aktualności, czyli najpopularniejsze wpisy własne oraz znajomych. Strumień ułatwia śledzenie aktywności i komentowanie jej.

Obok logo znajdują się trzy szare ikonki. Pierwsza zapali się wtedy, gdy ktoś zaprosi cię do znajomości. Należy wtedy kliknąć ikonę, sprawdzić, kto to, i podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu zaproszenia. Drugi element to Wiadomości. Ukrywa się tu system wymiany prywatnych wiadomości między użytkownikami Facebooka.

Mechanizm ten jest wykorzystywany dość rzadko. Przydaje się jedynie wtedy, gdy chcesz wysłać poufny komunikat innemu internaucie. Nie nadaje się do prowadzenia rozbudowanej korespondencji. Tutaj nadal dużo lepszy jest zwykły e-mail.

Trzecia ikona ma tytuł Powiadomienia. Zapali się za każdym razem, gdy ktoś skomentuje twój wpis, polubi go lub gdy pojawi się jakaś aktywność we wpisach innych osób, które zostały przez ciebie skomentowane albo polubione. Po kliknięciu ikony pokaże się rozwijalna lista z wydarzeniami.

Korzystaj z Grup i Stron

Korzystając z Facebooka, nie musisz ograniczać się do publikowania statusów oraz śledzenia indywidualnych wypowiedzi znajomych. Możesz również brać udział w ogólnych dyskusjach, odbywających się w tak zwanych Grupach. Grupy mogą być tworzone przez samych internautów. Niektóre zakładają administratorzy Facebooka.

Aby przeszukać dostępne Grupy, należy wpisać słowo kluczowe do wyszukiwarki. Po wyświetleniu wyników wyszukiwania należy kliknąć w lewym menu polecenie Grupy. Załaduje się lista mniej i bardziej popularnych witryn. Żeby dołączyć, należy kliknąć polecenie Dołącz do grupy / Poproś o dołączenie do grupy w wyszukiwarce lub na stronie grupy.

Dzięki wyszukiwarce można również przeglądać tak zwane Strony. Strony to zazwyczaj oficjalne profile firm, marek, znanych osób oraz instytucji. Aby dołączyć do strony, należy kliknąć jej przycisk Lubię to!. W Stronach również toczą się dyskusje. Dodatkowo często organizowane są konkursy i inne akcje promocyjne.

Twórz Wydarzenia i uruchamiaj Aplikacje

Wyszukiwarka ułatwia również dostęp do Wydarzeń oraz Aplikacji - dwóch kolejnych zaawansowanych funkcji Facebooka. Wydarzenie może stworzyć każdy użytkownik. W tym celu należy przejść do zakładki Wydarzenia na stronie głównej Facebooka i skorzystać z opcji Utwórz wydarzenie.

Wydarzeniem może być praktycznie wszystko - urodziny, rocznica, wyjście na piwo czy do eleganckiej restauracji. Twórca Wydarzenia może zaprosić na nie dowolną liczbę znajomych. Można również tworzyć Wydarzenia publiczne, widoczne dla wszystkich użytkowników serwisu.

Aplikacje to proste usługi tworzone przez niezależnych programistów. Wzbogacają one Facebooka. Aplikacje mogą mieć charakter użytkowy lub rozrywkowy. W tej drugiej kategorii mieszczą się gry oraz quizy. Nie wymagają one instalacji na twardym dysku.

Twoi znajomi będą zapewne wysyłać ci sugestie Grup, Stron, Wydarzeń i Aplikacji. Pojawiają się one na stronie głównej Facebooka, na prawo od strumienia aktualności lub Tablicy. Będziesz mógł je tam akceptować lub odrzucać - tak jak zaproszenia do znajomości.

Publikuj zdjęcia

Facebook, podobnie jak większość serwisów społecznościowych, pozwala również na publikację zdjęć. Aby skorzystać z tej funkcji, należy wrócić do profilu i kliknąć panel Zdjęcia. Można tam tworzyć nowe albumy i dodawać do nich pliki bezpośrednio z twardego dysku komputera.

Każdy album można opisać, a do każdego zdjęcia dodać tak zwane tagi. Tagi to słowa kluczowe, które opisują fotografie. Dzięki temu łatwiej je znaleźć czy zidentyfikować znajdujące się na nich osoby. Album może być widoczny dla znajomych, znajomych znajomych lub wszystkich. Osoby z uprawnieniami mogą zdjęcia komentować.

Artykuł pochodzi ze specjalnego dodatku "PC World - Facebook". Pismo można jeszcze zamówić (wysyłka GRATIS!).