Filmy i muzyka z sieci – pobieranie legalnie i za darmo
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Benjamin Schischka,
- 20.10.2015, godz. 11:27
Multimedia z sieci – zryczałtowane strumieniowanie
Usługi subskrybowania muzyki weszły na salony najpóźniej wraz z pojawieniem się serwisu Spotify. Obecnie użytkownicy mają do dyspozycji szeroką ofertę portali udostępniających treści fonograficzne za zryczałtowaną opłatą. Początkowo trzeba było rejestrować się przy użyciu konta w serwisie Facebook. Te czasy odeszły jednak do przeszłości. Operatorzy platform Spotify, Google Play Music, Apple Music i kilku innych wyposażyli swoje usługi w funkcje społecznościowe. Oznacza to, że użytkownicy mogą obserwować znajomych, aby poznawać ich muzyczne preferencje, a także dzielić się lubianymi utworami z członkami portali społecznościowych. Jednak porównując usługi strumieniowania audio nie koncentrowaliśmy się na aspektach socjalnych. Zamiast tego skupiliśmy się na podstawowych zadaniach tych serwisów.
Asortyment portali oferujących strumieniowe odtwarzanie muzyki przyprawia o zawrót głowy. Zdecydowana większość porównywanych przez nas serwisów zapewnia od 20 do 30 milionów utworów. Wielu operatorów proponuje ponadto audiobooki, a SoundCloud udostępnia także podcasty. Połowa usług pozwala użytkownikom dodawać własne pliki MP3. Można więc wgrywać utwory ze swojej kolekcji na dysk wirtualny w chmurze, aby uzupełniać listy odtwarzania o tytuły, których brakuje w ofercie operatora.
Zobacz również:
- Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo
- Pan Samochodzik i Templariusze. Nowy film wkrótce w serwisie Netflix! Data premiery i zwiastun
Nie wszystkie witryny są w języku polskim. Jeden z serwisów nie jest (jeszcze) dostępny w Polsce, choć działa w wielu krajach Europy.

SoundCloud to platforma dla niezależnych artystów, za to jest bezpłatna.
Multimedia z sieci – obsługiwane urządzenia
Do najciekawszych aspektów należy kwestia typów urządzeń, które są obsługiwane przez poszczególne portale strumieniowania audio. Właśnie ona decyduje o dostępności oferty serwisów dla użytkownika. Prawie wszystkie usługi (wyjątek stanowi Apple Music) pozwalają odtwarzać muzykę przez przeglądarkę internetową. Oprócz tego wszyscy operatorzy zapewniają aplikacje do urządzeń przenośnych z systemem Android lub iOS. Użytkownicy smartfonów działających pod kontrolą Windows Phone mają ograniczony wybór. Tylko trzy z dziewięciu serwisów udostępniają odpowiednią aplikację. Są to portale Spotify, Deezer i Rdio. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie chcesz słuchać muzyki poprzez przeglądarkę internetową, lecz przy użyciu innej aplikacji, skorzystaj z usług Spotify, Apple Music, Deezer lub Rdio. Sytuacja komplikuje się, gdy użytkownik zamierza słuchać muzyki przesyłanej strumieniowo bezpośrednio (a więc bez użycia smartfona) do wieży stereo w salonie lub do systemu audio w samochodzie. W tabeli podajemy najważniejsze marki audio, których sprzęt jest obsługiwany przez poszczególne usługi strumieniowania audio. Operatorzy tych portali współpracują z producentami elektroniki użytkowej i implementują własne aplikacje. Informacje, jak korzystać ze wspomnianych usług w wieży stereo lub samochodzie, znajdziesz w instrukcji obsługi lub w dziale pomocy technicznej internetowej witryny operatora. Ponadto są tam wyszczególnione wszystkie modele obsługiwanych urządzeń. Warto zajrzeć w to miejsce, bo operatorzy uzupełniają listę o kolejne modele. Czynność ta popłaci zwłaszcza, gdy staniesz przed wyborem serwisu muzycznego, mając do dyspozycji sprzęt, który mógłby ci posłużyć do słuchania online'owej oferty audio (oprócz komputera, tabletu i smartfona).
Audiofilów może zainteresować usługa Tidal HiFi, w której strumieniowany materiał audio jest skompresowany bezstratnie (format FLAC).

Tabela porównawcza serwisów oferujących muzykę w transmisji strumieniowej (cz. 1).
Multimedia z sieci – taryfy oferty muzycznej
Na pierwszy rzut oka miesięczna subskrypcja u wielu operatorów kosztuje w zaokrągleniu 20 zł. Portale Spotify, Apple Music i Rdio udzielają jednak pokaźnej zniżki dla członków rodziny (patrz tabela). Wszystkie serwisy ujęte w naszym zestawieniu zapewniają tzw. tryb offline – przynajmniej po wykupieniu płatnego wariantu usługi. Tryb ten pozwala słuchać muzyki nawet w podróży (np. w samolocie) i wszędzie tam, gdzie nie ma wydajnego łącza internetowego lub w ogóle brakuje dostępu do internetu. Wystarczy wybrać utwory, które mają być odtwarzane bez połączenia z internetem, a zostaną pobrane i zapisane w pamięci tabletu lub smartfona. Niektórzy operatorzy ograniczyli liczbę utworów dostępnych w trybie offline, jednak kolekcja obejmująca kilka tysięcy tytułów powinna zadowolić większość użytkowników. Warto nadmienić, że tryb offline jest tylko w aplikacjach do tabletów i smartfonów. Nie dysponują nim interfejsy webowe usług w komputerach stacjonarnych i laptopach.

Tabela porównawcza serwisów oferujących muzykę w transmisji strumieniowej (cz. 2).
Multimedia z sieci – bezpłatna oferta audio
Większość prezentowanych usług kusi potencjalnych subskrybentów bezpłatnym okresem próbnym. U większości operatorów trwa on 30 dni. Wyjątki stanowią Apple Music (90 dni) i Rdio (48 godzin). Jeśli użytkownik nie wypowie umowy przed upływem okresu próbnego, operator automatycznie przedłuży ją, naliczając stosowną opłatę. Z reguły można w dowolnej chwili zrezygnować z subskrypcji, lecz opłata pobrana z góry za bieżący miesiąc nie podlega zwrotowi. Operatorzy Spotify, Deezer i Rdio zapewniają także bezpłatną odmianę swojej usługi. Jednak użytkownicy, którzy się na nią zdecydują, muszą liczyć się z ograniczeniami. Należą do nich przede wszystkim reklamy, brak trybu offline i nieco niższa jakość dźwięku.

W internecie jest wiele spisów radiostacji online'owych wraz z odtwarzaczami. Ten gromadzi krajowe i zagraniczne stacje z podziałem na państwa i regiony.