Filmy i muzyka z sieci – pobieranie legalnie i za darmo
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Benjamin Schischka,
- 20.10.2015, godz. 11:27
Multimedia z sieci – stacje radiowe
Oprócz pobierania muzyki i transmisji strumieniowej jest jeszcze jeden popularny sposób pozyskiwania muzyki z internetu. Internetowe stacje radiowe, bo o nich mowa, są dostępne bezpośrednio w witrynach rozgłośni. Ponadto są strony z listami online'owych stacji radiowych. Spis polskich rozgłośni znajdziesz m.in. w witrynie RadioInternetowe. Obszerny wykaz stacji radiowych z podziałem na gatunki muzyczne zapewnia serwis SHOUTcast. Europejskie radiostacje są wyszczególnione (z podziałem na kraje) na stronie ListenLive. Witryna PolskaStacja gromadzi listę krajowych radiostacji z podziałem na regiony, zaś na nadrzędnej stronie Radiowebsites znajdziesz odnośniki do katalogów radiostacji w wielu państwach świata.

Program TapinRadio jest wyposażony w menedżer internetowych stacji radiowych.
Choć w niektórych witrynach są osadzone online'owe moduły odtwarzania, znacznie wygodniej słuchać radia internetowego za pomocą zewnętrznego odtwarzacza. Godny polecenia jest chociażby bezpłatny Aimp. Wystarczy pobrać pliki PLS żądanych stacji radiowych (np. ze strony ListenLive) i dodać je do nowej listy odtwarzania. Od tej pory można słuchać strumieniowej transmisji radiowej, przeskakiwać między radiostacjami i sterować odtwarzaniem za pomocą skrótów klawiaturowych. Aimp umożliwia także przechwytywanie radiowego strumienia radiowego i zapisywanie go na lokalnym dysku twardym (patrz artykuł „Muzyka z sieci – jak zgrywać, kopiować i konwertować”). Są dostępne wersje do komputerów z systemem Windows i urządzeń przenośnych z Androidem. Użytkownicy urządzeń z iOS-em mogą skorzystać z takich aplikacji jak Radium, TuneIn Radio czy Xtend Fm Radio. System Windows Phone jest wyposażony we własną aplikację do słuchania internetowych stacji radiowych. Aby ją przywołać, przejdź do ekranu startowego i wskaż Muzyka+wideo | Radio.
Zobacz również:
- Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo
- Pan Samochodzik i Templariusze. Nowy film wkrótce w serwisie Netflix! Data premiery i zwiastun
Użytkownicy Windows mają do dyspozycji także specjalne programy do odbioru sygnału radiostacji online'owych – TapinRadio, RadioMaximus i RarmaRadio. Dwa pierwsze są dostępne w wersjach komercyjnej i bezpłatnej, o nieco ograniczonym zakresie funkcji. TapinRadio pozwala szukać stacji radiowych lub wybierać je z gotowej listy. Bardzo przydatna okazuje się funkcja nagrywania. Nawet gdy zainicjujesz rejestrowanie w trakcie słuchania piosenki, na dysku twardym zostanie zapisany cały utwór. W ten sposób możesz wygodnie uzupełniać swoje muzyczne zbiory.

Ten serwis wyodrębnia ścieżkę dźwiękową z filmów prezentowanych w portalu YouTube i udostępnia ją do pobraniu w formacie MP3.
Multimedia z sieci – ściąganie muzyki za darmo z YouTube
Serwis YouTube to gigantyczna baza wideoklipów. Po wpisaniu poszukiwanej piosenki pojawia się zazwyczaj żądany tytuł lub cały album w postaci listy odtwarzania. Strumień wideo pochłania jednak stosunkowo dużą szerokość pasma, więc odtwarzanie klipów nie przypadnie do gustu użytkownikom, którzy nie dysponują wydajnym łączem internetowym. Tymczasem YouTube nie zapewnia funkcji pobierania muzyki i filmów ani konwertowania oferowanych treści. Na szczęście jest wiele programów i wtyczek przeznaczonych do tego celu. Godny polecenia okazuje się m.in. serwis Convert2mp3. Wystarczy wkleić odnośnik do wideoklipu w polu Insert video link (URL) and select format i wskazać żądany format w polu listy tuż obok. Domyślnie zaznaczona jest muzyka MP3, jednak jest do wyboru jeszcze kilka innych formatów audio (AAC, FLAC, OGG, WMA), a nawet wideo (MP4, AVI, WMV i 3GP). Możesz więc pobrać nie tylko samą ścieżkę dźwiękową, lecz cały teledysk. Funkcja search and convert pozwala wyszukiwać utwory, nie przywołując witryny YouTube. Potwierdź wybór przyciskiem convert. W następnym etapie możesz wprowadzić wykonawcę, tytuł i inne pola znacznika MP3. Serwis skonwertuje wideoklip, zanim udostępni plik do pobrania. Gdy upora się z tym zadaniem, użytkownik ma cztery godziny na pobranie pliku.
Równie wygodny jest dodatek do przeglądarek Firefox, Chrome, Opera lub Safari, umożliwiający darmowe ściąganie muzyki lub wideo. Umieszcza dwa przyciski na przywoływanych stronach YouTube'a. Jednym pobierzesz ścieżkę audio bieżącego materiału, drugim zaś cały wideoklip (wizję i fonię). Jako lokalizację docelową program dopuszcza lokalny dysk twardy lub skrytkę w serwisie Dropbox. Ze względu na restrykcje Google'a w przeglądarce Chrome wtyczkę trzeba zainstalować ręcznie.

Studio Filmowe Kadr prezentuje wiele swoich filmów na oficjalnym profilu w serwisie YouTube. Znajdziesz wśród nich m.in. głośne komedie.
Multimedia z sieci – filmy i audycje VOD
Internetowa oferta filmów, seriali i audycji telewizyjnych jest bardzo obszerna. Usługi VOD są w witrynach kilku z największych stacji telewizyjnych. Należą do nich Telewizja Polska, Cyfrowy Polsat, TVN, TV Puls, HBO i Canal+. Popularne są także usługi Vod.pl, Iplex, FilmBox Live, Kinoplex i Telewizja tu i tam. Większość operatorów wypożycza filmy kinowe na 48 godzin po kilka do dziesięciu złotych za sztukę. Niektórzy przewidują możliwość subskrypcji (np. Vod.pl za niecałe 20 zł miesięcznie). Część asortymentu jest dostępna za darmo.
Kinomanów powinna ucieszyć wiadomość, że dwie polskie wytwórnie filmowe bezpłatnie udostępniają swój dorobek na oficjalnych kanałach YouTube. Mowa o Studiu Filmowym TOR i Studiu Filmowym KADR. Niektóre filmy zostały poddane rekonstrukcji cyfrowej. Na kanale Studia Miniatur Filmowych jest dostępnych bezpłatnie wiele krótkometrażowych kreskówek dla dzieci.