Filmy i muzyka z sieci – pobieranie legalnie i za darmo

Czasy muzyki i filmów dystrybuowanych na nośnikach fizycznych powoli się kończą. Rośnie popyt na usługi cyfrowe i strumieniowanie treści z internetu. W naszym poradniku wskazujemy, skąd pobierać za darmo i legalnie najnowsze treści multimedialne oraz jak oglądać je strumieniowo online.


Format MP3 już od dawna dominuje w kolekcjach muzycznych większości użytkowników. Nowoczesne dyski twarde są tak pojemne, że odsłuchanie bez przerwy wszystkich zasobów muzycznych, które są na nich zgromadzone, zajęłoby wiele dni. Nasuwa się pytanie, skąd pozyskiwać pliki MP3, aby zasilać muzyką komputer lub bezpośrednio sprzęt stereo. Miłośnicy muzyki, którzy dysponują dostępem do internetu, mają zasadniczo dwie możliwości – pobieranie lub strumieniowanie.

Multimedia z sieci – darmowe pobieranie muzyki MP3

Nie wszystkie treści udostępniane w internecie bezpłatnie są oferowane nielegalnie. Wprawdzie zaleca się trzymać z dala od podejrzanych usług i platform pozwalających internautom dzielić się wzajemnie swoimi zbiorami, lecz jest wiele wiarygodnych portali, które zapewniają legalną muzykę za darmo. Za dobry przykład może posłużyć serwis Jamendo, który pozwala zaistnieć na scenie mniej znanym wykonawcom. Obecnie udostępnia bezpłatnie ponad 480 tysięcy utworów. Aby pobierać piosenki, nie trzeba nawet zakładać konta we wspomnianej witrynie. Na dodatek utwory muzyczne są tu udostępniane nie tylko do użytku prywatnego. Na określonych warunkach można je kopiować, rozpowszechniać, promować i prezentować szerokiej publiczności (np. jako podkład muzyczny własnego filmu publikowanego w serwisie YouTube). Niektórzy artyści użyczają swojej muzyki, jasno deklarując, iż jest wolna od opłat. Warunki użytkowania są podane w rubryce CC (to skrót od Creative Commons oznaczający typ licencji). Na przykład wykonawca może zażądać podawania autora, zabronić używania utworów w celach komercyjnych i/lub zakazać modyfikowania utworów. Za to dozwolone jest pobieranie muzyki za darmo w postaci nawet całych albumów i słuchanie ich do woli w prywatnym kręgu. Witryna Jamendo jest dostępna także w polskiej wersji językowej.

Zobacz również:

  • Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo
  • Pan Samochodzik i Templariusze. Nowy film wkrótce w serwisie Netflix! Data premiery i zwiastun

Również serwis Mp3.com oferuje darmowe ściąganie muzyki do użytku prywatnego. W dziale Free Music znajdziesz utwory posortowane wg gatunków muzycznych. Nie musisz zakładać konta w witrynie, aby pobierać udostępniane piosenki. Wadą portalu jest fakt, iż repertuar ogranicza się do mało znanych lub zupełnie nieznanych wykonawców.

Filmy i muzyka z sieci – pobieranie legalnie i za darmo

Platforma Jamendo pozwala zaistnieć mało znanym wykonawcom. Prawie pół miliona utworów można słuchać strumieniowo lub pobierać w formacie MP3.

Dużą popularnością cieszy się portal SoundCloud. Choć pobieranie muzyki nie wymaga zakładania konta w serwisie, zarejestrowani użytkownicy mają więcej możliwości. Mogą np. tworzyć listy odtwarzania i włączyć powiadamianie o nowych utworach swoich ulubionych wykonawców. Wskazując jeden z trzydziestu wpisów w polu listy Category, przywołasz listę utworów przynależących do danego gatunku muzycznego.

Ponadto jest jeszcze usługa Last.fm. Choć wśród większości użytkowników jest znana jako radio internetowe, udostępnia także do pobrania bezpłatne utwory muzyczne.

Filmy i muzyka z sieci – pobieranie legalnie i za darmo

Choć większość użytkowników zna ją jako internetową radiostację, usługa Last.fm udostępnia także niektóre utwory do bezpłatnego pobrania.

Multimedia z sieci – wygodne serwisy komercyjne

Użytkownicy, którzy chcą mieć możliwość legalnego pobierania muzyki renomowanych artystów, muszą z reguły sięgać do portfela. Nadzwyczaj popularną aplikacją umożliwiającą pobieranie komercyjnych treści audio jest Apple iTunes. Za jej pomocą uzyskasz nie tylko dostęp do sklepu z ponad 43 milionami utworów, lecz ponadto możesz zarządzać swoją muzyczną kolekcją. Oprócz tego iTunes pozwala słuchać muzyki udostępnianej strumieniowo w usłudze Apple Music, a także kopiować muzykę z komputera do sprzętu stereo. Funkcja Genius przeszuka twoją bibliotekę pod kątem podobnych utworów, po czym automatycznie utworzy z nich miksy. Żaden z utworów dostępnych na platformie iTunes Store jest zabezpieczony przed kopiowaniem. Pojedyncze utwory kosztują przeważnie po 99 centów za sztukę, jednak rozpiętość cen sięga tu od 69 centów do 1,29 euro. Cena większości albumów wynosi od 10 do 12 euro za sztukę. Niektóre utwory są opatrzone 90-sekundowymi próbkami, które można odsłuchać przed ewentualnym zakupem. Płatności dokonuje się kartą kredytową lub za pośrednictwem takich serwisów jak PayPal. Wykupując roczny abonament w cenie 25 euro, można wgrać swoje zasoby audio do skrytki na wirtualnym dysku iTunes Cloud, a potem przywoływać je dowolnym urządzeniem poprzez łącze internetowe. Za to udostępnianie kolekcji muzycznej krewnym nie wymaga uiszczania dodatkowych opłat. Wystarczy podać członków rodziny (nie więcej niż pięć osób), a zyskają możliwość bezpłatnego odsłuchiwania nabytych przez ciebie utworów.

Filmy i muzyka z sieci – pobieranie legalnie i za darmo

Google Play Music zapewnia ogromny wybór utworów i albumów. Można je nabywać pojedynczo lub skorzystać z subskrypcji.

Konkurencyjny serwis Google Play Music ma w ofercie ponad 20 milionów utworów. Zapewnia możliwość strumieniowego odsłuchiwania plików po uiszczeniu opłaty ryczałtowej. Ponadto jest dostępna funkcja kopiowania zbiorów muzycznych do skrytki online, aby można było z nich korzystać za pomocą dowolnych urządzeń. Google ogranicza liczbę wgrywanych utworów do 50 tysięcy. Warto nadmienić, że usługa jest bezpłatna. Przed zakupem albumu można odsłuchać próbki utworów. Większość utworów jest dostępna w cenie 1,29 euro za sztukę, jednak zdarzają się także tańsze (po 69 lub 99 centów). Ceny albumów są bardzo zróżnicowane i wahają się w przedziale od 2 do niespełna 10 euro. Płatności dokonuje się za pośrednictwem konta Google Play.

Również platforma Amazon.com prowadzi sprzedaż muzyki w formacie cyfrowym. Większość utworów kosztuje po 1,29 dolara za sztukę, jednak są także utwory po 0,69 lub 0,89 centów. Ceny albumów wahają się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu dolarów. Serwis Amazon oferuje usługę biblioteki online. W wersji bezpłatnej można w niej umieścić tylko 250 utworów. Nie uszczuplają tej puli tytuły zakupione w sklepie Amazon Music. Po wykupieniu rocznej subskrypcji w cenie 25 dolarów można importować do biblioteki aż 250 tysięcy utworów. Wówczas można ich słuchać poprzez aplikację w smartfonie, przeglądarkę internetową, sprzęt Sonos lub w samochodzie wyposażonym w taki system jak Uconnect LIVE, MINI Connected lub BMW ConnectedDrive. Co ciekawe, kupując płytę CD lub winylową, która jest opatrzona napisem AutoRip, klient otrzymuje cyfrową kopię utworów. Usługa automatycznie wgrywa pliki MP3 do biblioteki online'owej nabywcy. Funkcja ta udostępnia również utwory muzyczne MP3 albumów zakupionych w przeszłości.

Filmy i muzyka z sieci – pobieranie legalnie i za darmo

Firma Apple najważniej nie spieszyła się z wejściem na rynek strumieniowania muzyki. Usługa subskrybowania jest dostępna dopiero od końca czerwca br.

Utwory polskich i zagranicznych wykonawców można nabyć w witrynie sieci sklepów Empik. Portal oferuje próbki utworów do odsłuchania przed nabyciem. Pojedyncze utwory są dostępne w cenach od 1,30 do 6 zł za sztukę. Najtańsze albumy można nabyć już za 13 zł, lecz cena niektórych przekracza nawet 50 zł. Platforma akceptuje płatności przelewem bankowym, kartą kredytową, kartą prezentową, kartą Payback, a także płatności poprzez usługę PayPal.

Portal Muzodajnia gromadzi setki tysięcy utworów różnych gatunków muzycznych. Po wykupieniu rocznego abonamentu użytkownik może pobierać określoną liczbę plików MP3 miesięcznie – 25 szt. za 8 zł (czyli 96 zł rocznie), 100 szt. za 16 zł (192 zł rocznie) lub 250 szt. za 24 zł (288 zł rocznie). Niewykorzystana pula utworów nie przechodzi na następny miesiąc. Ten sam utwór można pobrać w jakości standardowej (szerokość strumienia: 128 Kb/s) i wysokiej (256 Kb/s), nie obciążając dwukrotnie konta. Abonenci sieci Plus mają możliwość nabywania powyższych pakietów bez konieczności wykupywania rocznej subskrypcji. Usługa wymaga zarejestrowania się w witrynie operatora.

Wskazówka. Nie wiąż się z jednym serwisem oferującym muzykę w postaci cyfrowej. Przed zakupem porównuj ceny pojedynczych utworów i całych albumów.

Filmy i muzyka z sieci – pobieranie legalnie i za darmo

Godząc się z pewnymi ograniczeniami, możesz bezpłatnie korzystać z serwisu Spotify. Odpłatna usługa nie zawiera reklam.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: