Firewall - 10 porad, które musisz znać

Robak Blaster rozłożył na łopatki w ciłgu kilku dni setki milionów komputerów. Dlaczego? To proste: brakowało w nich zapory sieciowej lub była ona nieprawidłowo skonfigurowana. Jeśli nie chcesz podzielić losu tych internautów, przeczytaj, jakie znaczenie ma zapora sieciowa w twoim systemie, i co daje. Dowiedz się, czy wystarczy ci wewnętrzna zapora Windows i jak z niej korzystać. Podpowiemy ci, czy mając ruter lub sprzętową zaporę możesz zrezygnować z zapory programowej, a także jak sprawdzić poziom bezpieczeństwa swojej zapory, a zarazem całego systemu.


Co to jest firewall?

Firewall, czyli zapora sieciowa ma jasne zadanie - przepuszcza pożądane pakiety danych i blokuje niechciane. Pełną definicję znajdziesz pod tym adresem internetowym.

Zagrożenie ze strony robaków to jeszcze nie koniec. Jak informowaliśmy niedawno, dwie trzecie nastolatków w przedziale wiekowym od 15 do 18 lat korzystających regularnie z Internetu próbowało się w roli hakera (więcej w artykule Młodzież hakuje dla rozrywki). Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera, zanim staniesz się celem ataku jednego z domorosłych włamywaczy. Pomoże ci w tym zapora sieciowa - wewnętrzna lub zainstalowana oddzielnie. Jak działa oprogramowanie tego rodzaju, co daje, które wybrać i jak z niego korzystać?

1. Sprawdź wewnętrzną zaporę Windows

Firewall - 10 porad, które musisz znać

Centrum zabezpieczeń w Viście poinformuje cię, czy wewnętrzna zapora systemu jest obecnie włączona. Ponadto powiadomi, że trzeba zaktualizować bazę definicji szkodników.

Wewnętrzna zapora systemu Windows wystarcza do ochrony peceta przed atakami z zewnątrz. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z żadnej innej zapory, upewnij się, że jest włączona. Windows XP z zainstalowanym dodatkiem SP2 (lub nowszym) włącza ją domyślnie. Jeśli zdarzyło ci się zainstalować kiedyś software'ową zaporę sieciową, prawdopodobnie nie włączyła ponownie wewnętrznej zapory Windows podczas jej odinstalowywania. Sprawdź więc, czy zapora Windows jest uaktywniona. Informacja ta widnieje na karcie Ogólne w aplecie Zapora systemu Windows - przywołasz go dwukrotnym kliknięciem myszy w Panelu sterowania.

Zobacz również:

  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?

Tymczasem jeśli w twoim systemie jest zainstalowana software'owa zapora innego producenta, zapora Windows musi być wyłączona. Powinien to zrobić kreator instalacji. Upewnij się, czy wykonał tę czynność - otwórz aplet Zapora systemu Windows w Panelu sterowania.