Flash Player na Androida. Zainstaluj wtyczkę mimo braku oficjalnego wsparcia

Obecność wtyczki Adobe Flash Player na Androida była swego czasu jednym z argumentów które przemawiały na korzyść systemu Google i pokazywały jego przewagę nad konkurencyjnym iOS. Niestety twórcy Flasha zdecydowali się na porzucenie wtyczki i ostatnią oficjalnie wspieraną wersją zielonego robota był Ice Cream Sandwich. Na szczęście Google stworzyło otwarty system i użytkownicy mogą wgrać Flasha na Androida ręcznie.


Jedną z przewag systemu Android nad konkurencją było wsparcie wtyczki Adobe Flash w przeglądarce internetowej. Twórcy wtyczki postanowili jednak przestać ją rozwijać. Ostatnia oficjalna wersja wydana została do systemu Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami Android Jelly Bean, KitKat i Lollipop mogą wgrać wtyczkę Flash na własną rękę.

Twórcy stron internetowych coraz rzadziej korzystają z technologii Adobe Flash, ale nadal można natknąć się w sieci na witryny wymagające od użytkownika instalacji tej wtyczki. To sprawia problem na urządzeniach mobilnych. Apple iOS nigdy nie wspierał natywnie Flasha, a ostatnia wersja wtyczki Flash do Androida wydana została lata temu.

Dla użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android Jelly Bean, KitKat i Lollipop mamy jednak dobrą wiadomość. Wtyczkę Flash można wgrać na te urządzenia samodzielnie. Pozwoli to grać w proste gry w przeglądarce. Flasha wymaga też wiele usług streamingu wideo, które nie zostały przepisane z użyciem HTML5.

Uwaga: ze względu na różnorodność wersji systemu Android nie ma gwarancji, że opisane sposoby będą działać na każdym urządzeniu z tym systemem operacyjnym.

Flash w systemie Android - dzięki przeglądarce Puffin

Użytkownicy smartfonów i tabletów z najnowszą wersją systemu Android nie mogą zainstalować wtyczki Flash samodzielnie, bo nie będzie ona kompatybilna z ich oprogramowaniem. Alternatywnym sposobem uzyskania dostępu do treści Flash jest zainstalowanie przeglądarki internetowej Puffin.

Twórcy przeglądarki Puffin wspierają technologię Flash samodzielnie. Z Puffin można korzystać zamiennie z innymi przeglądarkami lub wybrać ją jako domyślną. Niestety, Puffin pozwala przetestować wtyczkę Flash tylko przez dwa tygodnie, a potem trzeba zapłacić 12,15 zł za możliwość dalszego korzystania z niej.

Trzeba tylko pamiętać, że Puffin przekazuje stronom internetowym informację, jakoby użytkownik zlokalizowany był w Stanach Zjednoczonych, co może powodować problemy z treściami ograniczonymi dla użytkowników z określonej lokalizacji.

Flash w systemie Android - sposób z przeglądarką Dolphin

Użytkownicy urządzeń z systemem Android KitKat mogą skorzystać z nieoficjalnego sposobu wgrania wtyczki Flash, która będzie współpracować z przeglądarką Dolphin Browser.

W celu zainstalowania Flasha w smartfonie lub tablecie z systemem Android KitKat trzeba przejść do ustawień urządzenia i poszukać opcji odblokowania możliwości instalacji aplikacji z nieznanych źródeł.

Android KitKat - instalacja aplikacji z nieznanych źródeł

Android KitKat - instalacja aplikacji z nieznanych źródeł

Pozwoli to wgrać na smartfon lub tablet z Androidem programy spoza Google Play. Warto pamiętać, by po zakończeniu operacji wgrywania Flasha przywrócić poprzednie ustawienie.

Kolejnym krokiem jest pobranie pliku instalacyjnego z wtyczką Flash z forum XDA Developers. Plik APK można pobrać bezpośrednio na urządzenie mobilne. Potem należy odszukać plik w pamięci lub uruchomić instalację bezpośrednio z paska powiadomień.

Wtyczkę Flash można uruchomić w przeglądarce Dolphin Browser. To program, który dostępny jest bezpłatnie w sklepie Google Play. Po zainstalowaniu programu należy go uruchomić, przejść do ustawień, włączyć Dolphin Jetpack i przejść do pozycji Web Conent i wybrać ją. W kolejnym oknie trzeba włączyć wtyczkę Flasha.

Instalacja wtyczki Flash w Androidzie KitKat

Instalacja wtyczki Flash w Androidzie KitKat

Włączanie wtyczki Flash

Włączanie wtyczki Flash

Od tego momentu przeglądając internet z wykorzystaniem przeglądarki Dolphin Browser na Androidzie KitKat powinny być już wyświetlane treści Flash.

Flash w systemie Android - sposób z przeglądarką Firefox

W przypadku Androida Jelly Bean, czyli starszego systemu niż Android KitKat, procedura uruchamiania wtyczki Flash jest podobna. W tym celu należy włączyć instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł i zainstalować inną wtyczkę z forum XDA Developers.

Flash w systemie Android Jelly Bean

Flash w systemie Android Jelly Bean

Na smartfonach z systemem Jelly Bean wtyczkę Flash można uruchomić w przeglądarce Firefox. W celu uruchomienia pobranego dodatku należy przejść do ustawień przeglądarki i włączyć tam Adobe Flasha w ustawieniach wtyczek.

Flash w systemie Android JellyBean - ustawienia przeglądarki Firefox.

Flash w systemie Android JellyBean - ustawienia przeglądarki Firefox.

Trzeba tylko pamiętać, że niektóre witryny internetowe mogą zidentyfikować mobilnego Firefoksa i odmówić wyświetlania treści Flash. W celu obejścia takiej blokady można skorzystać z rozszerzenia do przeglądarki o nazwie Phony.

Flash w systemie Android Ice Cream Sandwich

Flash Player to wtyczka do przeglądarki od Adobe, która pozwala na wyświetlanie elementów stron www wykonanych w technologii Flash. Jest często spotykana w przeglądarkach na komputery stacjonarne, a w przypadku Chrome nie trzeba jej nawet samodzielnie doinstalowywać. Niestety w mobilnej wersji przeglądarki Google Chrome możliwość obsługi tej wtyczki nigdy nie została zaimplementowana. Ponadto wtyczka dla innych przeglądarek została przez Adobe porzucona i wycofana ze sklepu Google Play.

Adobe Flash Player na Androida można na szczęście doinstalować ręcznie. Wystarczy odszukać w sieci plik instalacyjny APK i pobrać go na urządzenie i uruchomić. Uwaga! Flash Player na Androida znajduje się w wielu różnych miejscach w sieci, ale aby mieć pewność, że plik instalacyjny nie zawiera dodatkowych bonusów w postaci złośliwego kodu albo malware, należy go pobrać z archiwum na oficjalnej stronie producenta.Co prawda nie doda to obsługi Flasha w Chrome'a, ale domyślna przeglądarka w systemie Android radzi sobie z nim całkiem dobrze. Co prawda w najnowszych odsłonach zielonego robota to Chrome stał się tym podstawowym programem do przeglądania sieci w systemie Google, to nadal na wielu urządzeniach dostępny jest program o nazwie po prostu “Internet” obsługujący wtyczkę. W przypadku urządzeń które mają preinstalowaną wyłącznie przeglądarkę Chrome konieczne będzie zainstalowanie innej przeglądarki z obsługą wtyczek, np. Firefoksa.

Warto tutaj też nadmienić, że niektórzy producenci dodają nawet wtyczkę Adobe Flash do Androida na własną rękę. Przykładem jest tutaj HTC, który mimo preinstalowania na smartfonach z autorską nakładką Sense UI przeglądarki Google Chrome nie przestaje dodawać własnego programu do surfowania do sieci wyposażonego we Flash domyślnie.

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe lipiec 2018

Do 1000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 2000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 3000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 4000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artykule: Komputer do gier. 5 konfiguracji od 3000 do 8000 zł