Flashowanie Androida nie wyszło? Sprawdź, co robić


Archiwizowanie danych mimo uszkodzonego ekranu

Przypuszczalnie każdemu użytkownikowi zdarzyło się upuścić smartfon na ziemię. Niekiedy kończy się to drobnymi zarysowaniami, jednak bardzo często wierzchnia szybka rozpryskuje się w drobne kawałki, a ekran spowija typowa „pajęczyna” (sposób wymiany wyświetlacza objaśniamy w artykule "Naprawa smartfona we własnym zakresie"). Wówczas nie daje się obsługiwać urządzenia za pomocą dotyku. Jak w takiej sytuacji odzyskać dostęp do swoich danych takich jak kontakty czy fotografie? Są różne metody ratowania zasobów z uszkodzonego tabletu lub smartfona, lecz każda z nich sprawdza się tylko w określonych okolicznościach. Mimo wszystko, nie zawsze udaje się przywrócić swoje dane ze zniszczonego sprzętu. Poniżej przedstawiamy kilka typowych sytuacji.

Sytuacja 1 – brak blokady ekranu

Jeśli nie włączono blokady ekranu, zazwyczaj łatwo uratować dane. Uruchom smartfon, podłącz do komputera i skopiuj żądane zasoby z poziomu Eksploratora. Jeśli nie znasz dokładnie struktury katalogów i masz trudności ze znalezieniem danych, możesz użyć programu dołączonego przez producenta. Wszystkie aplikacje tego typu zapewniają możliwość utworzenia zapasowej kopii danych zgromadzonych w wewnętrznej pamięci urządzenia.

Jeśli twój smartfon obsługuje usługę Find My Mobile i jest ona włączona, możesz za jej pośrednictwem wyłączyć blokadę ekranu.

Jeśli twój smartfon obsługuje usługę Find My Mobile i jest ona włączona, możesz za jej pośrednictwem wyłączyć blokadę ekranu.

Sytuacja 2a – włączona blokada ekranu, wyłączone debugowanie

Jeśli uaktywniłeś blokadę ekranu, za to nie włączyłeś debugowania USB popadłeś w dość spore tarapaty. W tej sytuacji nie można uzyskać bezpośredniego dostępu do smartfona. Jednak być może uda ci się sforsować blokadę – pod warunkiem, że smartfon jest wyposażony w interfejs USB On-The-Go (OTG). Aby ustalić, czy dysponuje nim twój model, wystarczy wpisać jego nazwę wraz ze słowem kluczowym OTG w wyszukiwarce internetowej, a więc np.: Samsung Galaxy S3 OTG.

Korzystając z przejściówki OTG, można podłączyć mysz lub klawiaturę, aby wprowadzić kod PIN lub wzór blokady. Po odblokowaniu zarchiwizujesz dane, jak opisaliśmy w powyższym punkcie. Wspomniana przejściówka jest do nabycia za kilka do kilkudziesiąt złotych w sklepach z akcesoriami do komórek.

Sytuacja 2b – włączona blokada ekranu Samsunga, wyłączone debugowanie

Dodatkowe rozwiązanie problemu jest dostępne dla właścicieli urządzeń Samsunga, które oferują usługę Find My Mobile. Aby korzystać z tej metody, użytkownik musi uprzednio zarejestrować się we wspomnianej usłudze. Gdy zajdzie potrzeba, odwiedź stronę usługi, po czym wpisz adres e-mail i hasło, które posłużyło ci wcześniej do zarejestrowania się. Wskaż urządzenie z uszkodzonym ekranem i wyłącz blokadę. Potem możesz utworzyć zapasową kopię danych programem Kies.

Sytuacja 3 – włączona blokada ekranu, włączone debugowanie

Choć poniższa porada działa tylko w niektórych modelach, warto ją wypróbować. Wprawdzie nie wymaga odblokowanych uprawnień administratora, jednak zwiększają one szansę powodzenia. Podczas naszych testów metoda sprawdziła się tylko w zrootowanych smartfonach.

Nie obejdziesz się bez plików ADB (Android Debugging Bridge). Wchodzą w skład platformy download" target="_blank" class="link">Android SDK. Jej rozmiar sięga aż 350 MB, więc zdecydowano się zaproponować alternatywny pakiet zawierający tylko wymagane pliki. Zajmuje tylko 9 MB i jest dostępny m.in. w witrynie projektu ClockworkMod.

Po zainstalowaniu ADB podłącz smartfon do komputera, a następnie otwórz konsolę tekstową, naciskając klawisze [Windows R] i wpisując polecenie cmd. Przeskocz poleceniem cd do katalogu instalacyjnego sterownika ADB i sprawdź, czy system rozpoznał twój smartfon jako nowe urządzenie. Wpisując polecenie adb devices, uzyskasz spis wszystkich urządzeń z Androidem, które są podłączone do komputera.

W dalszej kolejności wprowadź polecenie adb shell rm /data/system/gesture.key i poczekaj na odpowiedź. Jeśli na ekranie nie pojawi się alert informujący o braku uprawnień, czynność powiodła się i możesz ponownie uruchomić smartfon. Prawdopodobnie nie będzie już blokady, więc odzyskasz pełny dostęp do danych i będziesz mógł je zarchiwizować.

Tym poleceniem sprawdzisz, czy komputer wykrywa smartfon podłączony do portu USB.

Tym poleceniem sprawdzisz, czy komputer wykrywa smartfon podłączony do portu USB.

Sytuacja 4 – włączona blokada ekranu, dostępny program rozruchowy, wyłączone debugowanie

Następna wskazówka jest przeznaczona do smartfonów, które dysponują programem rozruchowym takim jak np. CWM. Z reguły jest dostępny we wszystkich urządzeniach, w których zainstalowano alternatywne oprogramowanie. Jeśli twój egzemplarz spełnia ten warunek, najpierw uruchom urządzenie w trybie ratunkowym. W tym trybie masz możliwość zgrania potrzebnych plików do komputera poprzez polecenia ADB.

Rozruchu w trybie ratunkowym dokonasz najlepiej za pomocą przycisków smartfona. Najpierw wyłącz urządzenie. Jeśli jest wyposażone w baterię wymienną, wyjmij ją na chwilę. Następnie naciśnij jednocześnie wyłącznik, przycisk Home i regulator głośności, przytrzymując je do momentu, gdy na ekranie pojawi się menu trybu ratunkowego. Pozostałe czynności wykonasz z poziomu komputera.

Podłącz smartfon do peceta kablem USB. Nawet jeśli nie włączyłeś uprzednio debugowania USB, system powinien wykryć urządzenie. Otwórz konsolę tekstową i wpisz polecenie adb.exe. Poleceniem cd .. przeskoczysz do katalogu nadrzędnego, zaś poleceniem cd <nazwa_katalogu> do podrzędnego. Po wpisaniu pierwszej lub kilku początkowych liter możesz przewijać nazwy poszczególnych podkatalogów, naciskając wielokrotnie klawisz [Tab] do momentu, aż pojawi się właściwa nazwa. W ten sposób zaoszczędzisz sobie mozolnego wprowadzania nazw.

Zanim rozpoczniesz kopiowanie, sprawdź połączenie ze smartfonem. Zobacz, czy jest na liście, którą przywołasz poleceniem adb devices. Wówczas masz dostęp do jego zasobów. W przeciwnym razie spróbuj raz jeszcze uruchomić smartfon w trybie ratunkowym.

Zaleca się skopiować od razu wszystkie pliki ze smartfona do komputera. Wprawdzie operacja może trwać trochę dłużej, za to później można w spokoju przeanalizować wszystkie dane. Do kopiowania zasobów służy polecenie adb backup. Przykładowe polecenie może mieć następującą postać:

adb backup –all –f c:\<katalog_docelowy>\backup.ab

Argument -all definiuje zakres kopiowania, obejmując nim prawie wszystkie zasoby zgromadzone w smartfonie. Drugi parametr pozwala określić lokalizację docelową kopii (podaj żądaną ścieżkę w zmiennej <katalog_docelowy>). Zauważ, że operacja kopiowania może zająć sporo czasu.

Aby ułatwić ci poszukiwanie określonych treści, zamieściliśmy w tabeli ścieżki do najważniejszych typów danych.

Jeśli korzystanie z konsoli tekstowej wydaje ci się zbyt uciążliwe, wypróbuj narzędzie Ultimate Backup Tool, które zapewnia graficzny interfejs użytkownika. Program ten przywołuje się dopiero po uruchomieniu smartfona w trybie ratunkowym. Aplikacja oferuje różne opcje archiwizowania. Okazuje się ciekawą alternatywą przede wszystkim dla użytkowników, którzy chcą tworzyć zapasowe kopie wiadomości SMS, bo wykonywanie tej czynności poleceniem adb sprawia niekiedy problemy.

Ścieżki dostępu do danych użytkownika

Ścieżki dostępu do danych użytkownika

Podsumowanie – regularne archiwizowanie to podstawa

Sporządzanie zapasowej kopii danych bez dostępu do ekranu smartfona bywa bardzo trudne i mozolne. Dlatego warto regularnie archiwizować najważniejsze zasoby. W ten sposób zaoszczędzisz sobie sporo wysiłku. Dobre rozwiązania zapewniają menedżery danych dołączane przez producentów sprzętu. Wszystko inne można wykonać bez problemu poleceniem adb po uprzednim włączeniu debugowania USB.

Przydatne informacje na temat ratowania urządzeń przenośnych z Androidem zamieściliśmy także w artykule "System awaryjny Androida".