Flashowanie Androida nie wyszło? Sprawdź, co robić

Próba wymiany wewnętrznego oprogramowania w smartfonie zakończyła się fiaskiem. Na skutek tego nie można uruchomić urządzenia. Uszkodzony wyświetlacz uniemożliwia obsługiwanie smartfona. Nie można nawet uratować zgromadzonych w nim danych. Dowiedz się, jak odzyskać sprawność telefonu i jak utworzyć w takiej sytuacji zapasową kopię danych.


Smartfon, który przestał całkowicie lub częściowo działać ze względu na usterkę sprzętową lub software’ową, fachowcy branży IT określają slangowo mianem brick (ang. cegła), bo tracąc swoją funkcjonalność stał się ciężkim, podłużnym kawałkiem materiału. Uszkodzenia tego typu powstają najczęściej na skutek nieudanej próby wymiany wewnętrznego oprogramowania (tzw. firmware’u) w smartfonie. W niektórych wypadkach wystarczy kilka łatwych czynności, aby przywrócić pierwotny stan urządzenia. Gdy dojdzie jednak do fizycznego uszkodzenia takiego jak np. pęknięcie ekranu, trzeba przede wszystkim uratować dane zgromadzone w smartfonie. Jest wiele praktycznych rad pomocnych przy wychodzeniu z takich opresji, jednak brakuje uniwersalnego sposobu radzenia sobie w podobnych sytuacjach.

Ratowanie smartfona z uszkodzonym systemem

Próby zrootowania systemu (a więc odblokowania uprawnień administratora) lub wymiany wewnętrznego oprogramowania na tzw. Custom ROM mogą być opłakane w skutkach. Wystarczy jakaś nieprawidłowość w jednym pliku, aby smartfon utknął np. w pętli rozruchowej, na skutek czego będzie ciągle ponownie uruchamiał się. Jeśli uda ci się w takiej sytuacji dostać do programu rozruchowego (tzw. bootloadera) przez naciśnięcie odpowiednich klawiszy, masz szansę uratować smartfon.

Flashowanie Androida nie wyszło? Sprawdź, co robić

Wgrywając do smartfona alternatywną wersję wewnętrznego oprogramowania, wyposażysz urządzenie w nowy system oferujący więcej funkcji. Portal CyanogenMod zapewnia systemy do większości modeli smartfonów.

Co to Custom ROM i do czego jest potrzebny?

Mianem Custom ROM-u określa się alternatywną, a więc nieoryginalną wersję wewnętrznego oprogramowania (firmware’u). Większość oprogramowania tego typu nie pochodzi od producenta samego urządzenia, lecz jest tworzona przez osoby prywatne lub firmy trzecie. Zapewnia większą funkcjonalność lub bardziej obszerne możliwości konfiguracyjne niż oryginalne oprogramowanie układowe. Najbardziej znane wersje Custom ROM-ów oferuje CyanogenMod.

Oprócz tego po wyposażeniu starszego modelu smartfona w alternatywne oprogramowanie można wgrywać do niego najnowsze wersje systemu Android, co nie jest możliwe przy zastosowaniu fabrycznego oprogramowania. W ten sposób uzyskasz dostęp do nowych funkcji, musisz jednak pamiętać, że oprogramowanie może zawierać błędy, bo (przynajmniej po części) nie jest zoptymalizowane pod kątem konkretnego modelu smartfona.

Flashowanie Androida nie wyszło? Sprawdź, co robić

Wersję Androida i numer kompilacji znajdziesz w ustawieniach systemu. Obie informacje są konieczne do wybrania właściwej wersji alternatywnego oprogramowania Custom ROM.

Co oznacza flashowanie?

Wykonując operację flashowania w smartfonie, zastąpisz jądro systemu, które zawiera podstawowe dane systemu operacyjnego, nowymi danymi. Na skutek tego zostanie opróżniona partycja systemowa, a następnie zapełniona kodem oprogramowania Custom ROM.

Uwaga. Aby można było wymienić fabryczne oprogramowanie na nowe, smartfon musi udostępnić użytkownikowi uprawnienia administratora. Zanim zabierzesz się do flashowania swojego urządzenia, musisz je więc zrootować.

Najczęstsze błędy podczas wymiany oprogramowania

Podczas wgrywania nowego oprogramowania do pamięci smartfona mogą wystąpić trudności, które uniemożliwią poprawne ukończenie operacji. Ryzyko niepowodzenia jest duże, bo trzeba polegać na plikach udostępnianych przez osoby trzecie – niekiedy pochodzą one z niepewnych źródeł. Dlatego wszystkie czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność. Jest oczywiste, że odblokowując w smartfonie prawa administratora lub wymieniając oryginalne oprogramowanie, tracisz uprawnienia gwarancyjne.

Przed wgraniem alternatywnej wersji oprogramowania musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby wybrać właściwą wersję. Z reguły można rozpoznać poszczególne wersje Custom ROM-ów po ich numerach kompilacji (build). Aby ustalić odpowiednią wersję do swojego smartfona, przywołaj w nim menu Ustawienia | Informacje o telefonie. Stosowna informacja powinna widnieć w polu Numer kompilacji lub Wersja oprogramowania. Jeśli zdecydujesz się na dowolną wersję Custom ROM-u przeznaczoną do swojego modelu smartfona, jego zainstalowanie prawdopodobnie nie powiedzie się. Jednak nawet, gdy pobierzesz odpowiednią wersję pliku, podczas wgrywania mogą wystąpić jakieś niespodziewane nieprawidłowości. Na skutek tego urządzenie przestanie działać, jak należy – nie będzie można go wcale uruchomić ani zainstalować oprogramowania. Być może zapętli się w procedurze rozruchowej, a wówczas będzie bezustannie, choć bezskutecznie podejmował próbę uruchomienia się. Spośród trzech wymienionych trudności najłatwiej rozwiązać problem z wgrywaniem oprogramowania.

Oprócz tego możesz trafić na nową wersję oprogramowania, która zawiera tyle błędów, że trudno ją obsługiwać i okazuje się bezużyteczna. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem jest wgranie innego oprogramowania.

Flashowanie Androida nie wyszło? Sprawdź, co robić

Aplikacja Nandroid potrafi utworzyć zapasową kopię całej zawartości pamięci w zrootowanym smartfonie.

Ratowanie smartfona – przygotowania prewencyjne

Gdy próba wgrania alternatywnego oprogramowania kończy się fiaskiem, najlepszym rozwiązaniem okazuje się przeważnie ponowne zainstalowanie jego pierwotnej wersji, a więc tzw. Stock ROM-u. Jednak nie zawsze łatwo skopiować plik do urządzenia, gdy smartfon nie daje się włączyć, a na dodatek nie jest wykrywany przez komputer stacjonarny. Dlatego warto podjąć działania prewencyjne, zanim dojdzie do awarii. Zasadniczo należy pobrać fabryczną wersję oprogramowania z internetu, a po odblokowaniu uprawnień administratora zapisać zdobyty plik w wewnętrznej pamięci smartfona.

Poszukiwanie i pobieranie fabrycznego oprogramowania

Jeśli masz smartfon serii Nexus ze zwyczajną wersją Androida, na pewno uda ci się zdobyć wszystkie edycje systemu operacyjnego wydane przez Google’a. Wystarczy odwiedzić internetową stronę producenta, znaleźć na niej swój model smartfona i pobrać fabryczny obraz systemu odpowiedni do danej wersji Androida. Następnie wgraj pozyskany plik do wewnętrznej pamięci urządzenia.

W wypadku smartfonów, których producenci zastosowali własny interfejs użytkownika taki jak np. TouchWiz lub HTC Sense, znacznie trudniej uzyskać oryginalne oprogramowanie. Raczej nie znajdziesz go na oficjalnej stronie producenta. Szansa jest jeszcze mniejsza, jeśli masz mało znane urządzenie, do którego nie opłaca się projektować własnego systemu operacyjnego. W takiej sytuacji jesteś zdany na rozwiązania firm trzecich. Ściśle rzecz biorąc, otrzymane od nich oprogramowanie, choć do złudzenia przypomina oryginalne (Stock ROM) jest także wersją alternatywną (Custom ROM). Aby znaleźć oprogramowanie do takiego urządzenia, wpisz frazę Stock ROM Download w wyszukiwarce internetowej, poprzedzając ją modelem swojego smartfona. Całe zapytanie może mieć następującą postać: Samsung Galaxy S5 Stock ROM Download. Na którejś ze stron z wynikami wyszukiwania prawdopodobnie uda ci się znaleźć imitację fabrycznego oprogramowania do twojego smartfona. Wybierając wersję do pobrania, zwróć uwagę na nazwę pliku. Nazwa lub opis powinien zawierać nie tylko odpowiedni model urządzenia, lecz także stosowną wersję Androida i numer kompilacji (build). Numery potrzebnych wersji ustalisz, przywołując w Androidzie menu Ustawienia | Informacje o telefonie, jak opisaliśmy powyżej.

Wskazówka. Mimo wszystko zalecamy wykonać czynności przedstawione poniżej, bo za ich pomocą uda ci się nie tylko utworzyć zapasową kopię (i w razie potrzeby przywrócić jej zawartość) swojego oryginalnego oprogramowania wraz z ustawieniami i zainstalowanymi aplikacjami, lecz także zarchiwizować pliki zgromadzone w smartfonie takie jak zdjęcia czy sekwencje wideo.

Flashowanie Androida nie wyszło? Sprawdź, co robić

Środowiska Custom Recovery TeamWin i ClockworkMod są wygodniejsze w obsłudze od fabrycznego trybu ratunkowego.