Flickr i Jamendo pomogą w komercyjnych projektach

Jeśli przygotowujecie właśnie jakiś projekt o przeznaczeniu komercyjnym i zastanawiacie się skąd czerpać inspirację oraz potrzebne materiał, a przy okazji nie wydawać na nie pieniędzy, to Flickr i Jamendo przychodzą wam z pomocą.


Niezależnie od tego, czy przygotowujemy film, prezentację, oprogramowanie lub inny projekt o przeznaczeniu komercyjnym, który zawiera obraz i dźwięk, będziemy w tym celu potrzebowali odpowiednich materiałów. Dobrze gdyby były niedrogie i wysokiej jakość, a najlepiej gdyby były darmowe. Czy to możliwe?

Jak najbardziej. Jest w Internecie sporo stron, które oferują rozwiązanie tego problemu. My przedstawiamy Flickra i Jamendo. Na pierwszym znajdziemy całe mnóstwo zdjęć i filmów, które można użyć komercyjnie i modyfikować, a na drugim bogatą bazę z utworami muzycznymi wydanymi na tych samych zasadach.

Zobacz również:

  • Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo

Jak zdobyć darmowe zdjęcia i materiały filmowe?

Wchodzimy na stronę serwisu Flickr, wpisujemy interesujące nas słowo w polu wyszukiwania po prawej stronie ekranu i klikamy Search. Teraz po prawej stronie pola wyszukiwania klikamy Advanced Search. W otwartych ustawieniach wyszukiwania wybieramy interesujący nas typ treści (Search by content type), czyli np. zdjęcia i filmy (Photos/Videos) i rodzaj mediów, czyli zdjęcia i filmy (Photos & Videos), albo same zdjęcia (Only Photos) lub same filmy (Only Videos).

Musimy jeszcze wskazać, że interesują nas materiały na licencji Creative Commons oraz wyłącznie te, które można wykorzystać komercyjnie i modyfikować. Zaznaczamy więc wszystkie pola w rubryce Creative Commons i klikamy Search. Wyświetliły się nam wszystkie zdjęcia i filmy które spełniły te kryteria. Oczywiście mogliśmy nie precyzować interesującego nas słowa i wtedy wyświetliłyby się wszystkie dostępne dla nas media.

Materiały uzyskane na licencji Creative Commons spełniają nasze wymagania, ale same wymagają też czegoś do nas. Wszystkie z nich mogą być przez nas używane jeśli zaznaczymy w naszej pracy, kto jest ich twórcom w sposób określony przez autora (tzw. warunek Attribution, BY). Niektóre posiadają jeszcze inny warunek. Mogą mieć zastrzeżenie, by nasz projekt oparty na ich pracy został również wydany na takiej samej licencji (Share Alike, SA). Nie jest to częsta praktyka, ale jeśli bardzo zależy nam na konkretnym zdjęciu, to możemy skontaktować się z autorem i poprosić o zniesienie wszelkich zastrzeżeń.

Jak zdobyć darmową muzykę?

Wchodzimy na stronę serwisu Jamendo i sprawa jest jeszcze prostsza niż w przypadku Flickra. Najeżdżamy po prostu myszą na zakładkę Muzyka i z wysuwanego menu wybieramy Creative Commons. W ten sposób uzyskaliśmy listę albumów wydanych w różnych typach tej licencji. Powyżej wspomnieliśmy już o dwóch wymaganiach, które mogą nas dotyczyć - uznanie autorstwa oraz wydanie naszej pracy na tych samych warunkach. Pierwszy warunek (Attribution) dotyczy wszystkich albumów, drugi (Share Alike) tylko niektórych. Znajdują się one w drugim rzędzie od góry. Utwory umieszczone się w pozostałych kategoriach nie interesują nas, gdyż nie mogą być wykorzystywane komercyjnie.

Utwory z kategorii Atrribution-NoDerives także można wykorzystywać komercyjnie, ale jedynie odtwarzając je w niezmienionej postaci, np. w naszym sklepie, czy innej placówce. Muzyki zawartej w tych albumach nie można jednak użyć do tworzenia naszego projektu komercyjnego.

Każda z wyświetlonych kategorii pozwala na jej rozszerzenie za pomocą kliknięcia więcej albumów.... W ten sposób przechodzimy do pełnej listy utworów, które możemy zastosować w naszym projekcie. Teraz mamy sporo możliwości dostosowywania wyników naszego wyszukiwania takich jak ustawienie ich według popularności, ilości pobrań, odsłuchań itp.. Klikając Zaawansowane wyszukiwanie możemy też wpisać, w polu Wyszukaj według znacznika, gatunek muzyczny lub artystę, który nas interesuje. Dostępna jest także opcja wyboru kraju pochodzenia wykonawców.

Zarówno Jamendo, jak i Flicker oferują materiały bardzo wysokiej jakości i w pełni profesjonalne. Nie brak w nich jednak też treści mocno amatorskich. Przy odpowiedniej ilości czasu i chęci znajdziemy tu jednak muzykę i zdjęcia, których nie powstydziłaby się produkcja wysokobudżetowa. Jeśli jednak nie znaleźliśmy tego, czego szukamy, to możemy spróbować innych serwisów z darmowymi treściami, których w brew pozorom jest niemało.