Galaxy Watch 4 czy Galaxy Watch Active 2? Który model wybrać?

W tym roku Samsung zrezygnował z modelu Galaxy Watch Active. Jego miejsce zajęła standardowa wersja Galaxy Watch 4. Czym różnią się te dwa urządzenia?


Samsung wprowadził Galaxy Watch Active 2 zaledwie sześć miesięcy po tym, jak jego poprzednik trafił na rynek. Firma wprowadziła kilka zmian w nowym modelu. Miał cyfrową obrotową ramkę, ulepszone specyfikacje, nowe funkcje mierzenia parametrów zdrowia oraz fitness. Był on również dostępny w większym rozmiarze i był pierwszym, który otrzymał funkcję EKG.

Jednak w porównaniu do Galaxy Watch 4, ostatni model Active wypada blado. Szczerze mówiąc, oba smartwatche są w zupełnie różnych ligach. Ale czym tak na prawdę się różnią?

Zobacz również:

  • Spory problem z Samsungami Galaxy S23, S23 Plus. Chodzi o aparaty
  • Samsung szaleje i przecenia Galaxy S23 Ultra oraz Galaxy Watcha 5 Pro [02.06.2023]
Samsung Galaxy Watch Active 2 / fot. techManiaK

Samsung Galaxy Watch Active 2 / fot. techManiaK

Galaxy Watch 4 kontra Galaxy Watch Active 2

Galaxy Watch 4 nie ma fizycznego obracającego się pierścienia, tak jak Galaxy Watch Active 2. Jest dostępny w rozmiarach 44 mm i 40 mm z wyświetlaczem o przekątnej 1,36 cala i 1,19 cala. Galaxy Watch Active 2 był oferowany w rozmiarach 40 mm i 44 mm z odpowiednio 1,2-calowym i 1,4-calowym wyświetlaczem. Samsung wyposażył swoje nowe smartwatche w wyświetlacze o wyższej rozdzielczości, które również są smuklejsze niż te w Galaxy Watch Active 2.

Producent dokonał poważnej zmiany wraz z nadejściem smartwatchów z serii Galaxy Watch 4, które sprawiają, że zasadniczo różnią się od poprzednich modeli. Tegoroczne inteligentne zegarki działają w oparciu o nowy Wear OS, czyli system stworzony przez Samsunga wspólnie z Google. Jedną z głównych różnic jest również to, że najnowszy model jest w stanie uruchomić aplikacje przeznaczone na Androida. Podczas gdy Galaxy Watch Active 2 działa na systemie Tizen, jego oferta dotycząca dostępnych aplikacji jest o wiele mniejsza.

Galaxy Watch 4 / fot. Paweł Goryniak

Galaxy Watch 4 / fot. Paweł Goryniak

Galaxy Watch 4 posiada również istotne ulepszeń wewnątrz urządzenia. Jego procesor - Exynos W920 - jest 1,25 raza szybszy niż ten w Galaxy Watch Active 2, a wydajność grafiki została poprawiona aż imponujące 8,8 razy. Tegoroczny model posiada cztery razy większą pamięć wewnętrzną, która wynosi 16 GB, a także większą o 1,5 GB pamięć RAM.

Z nowym czujnikiem 3-w-1 BioActive, Galaxy Watch 4 jest w stanie zapewnić znacznie więcej funkcji dotyczących zdrowia i fitness. Zegarek oferuje analizę składu ciała, ciągłe monitorowanie nasycenia krwi tlenem, ulepszone śledzenie aktywności fitness, zaawansowane śledzenie snu z wykrywaniem chrapania i dużo więcej.

Samsung Galaxy Watch Active 2 / fot. techManiaK

Samsung Galaxy Watch Active 2 / fot. techManiaK

Wear OS 3 kontra Tizen

Oprócz oczywistego nowego designu, bardziej wydajnych komponentów oraz wprowadzanych rozwiązań technologicznych, Galaxy Watch 4 może pochwalić się również nowym system operacyjnym. Wraz z premierą tego smartwatcha, światło dzienne ujrzał także Wear OS 3 - nowa wersja systemu dla urządzeń mobilnych od Google, która powstała we współpracy z Samsungiem.

Wear OS 3 wprowadza szereg nowych funkcji i możliwości, które wcześniej były albo całkowicie niedostępne na smartwatchach z system Tizen, albo ich implementacja była mocno ograniczona. Ponieważ Galaxy Watch 4 działa na nowej platformie, jest w stanie uruchomić aplikacje kierowane na Androida. To daje mu dużą przewagę nad Galaxy Watch 3, który działa w oparciu o Tizen, co z góry utrudnia lub całkowicie uniemożliwia korzystanie z usług i aplikacji Google.

Jeśli interesuje Cię działanie i wygląd nowej platformy operacyjnej, w tym artykule przedstawiamy komplementarne spojrzenie na Wear OS 3.

Źródło: Corbin Davenport / xda-developers

Źródło: Corbin Davenport / xda-developers

Źródło: Corbin Davenport / xda-developers

Źródło: Corbin Davenport / xda-developers

Werdykt

Galaxy Watch Active 2 przegrywa z Galaxy Watch 4 na każdym polu. Smartwatch z 2019 roku jest już niestety urządzeniem, które stanowczo odbiega od tego, co oferują dzisiejsze modele (nawet w tej samej cenie i od innych producentów). Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem Galaxy Watch Active 2 i chcesz przejść na nowszy model, czy może zastanawiasz się nad kupnem swojego pierwszego smartwatcha - rozważając te dwa modele, stanowczym zwycięzcą jest Galaxy Watch 4.

Sprawdź również nasze porównanie Galaxy Watch 4 z modelem Galaxy Watch 3.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: