Gdzie wywołać zdjęcia? Test fotolabów internetowych

Z wakacji zwykle przywozimy mnóstwo zdjęć – setki, o ile nie tysiące cyfrowych fotografii zapełniają karty pamięci naszych aparatów. Część z nich z pewnością nadaje się do skasowania, ale niektóre zasługują na utrwalenie na papierze. Za pośrednictwem internetowego fotolabu można zrobić odbitki zdjęć bez wychodzenia z domu.


Wykonywanie, w warunkach domowych, dobrej jakości odbitek ze zdjęć cyfrowych nie jest łatwe. Nawet jeżeli posiadasz odpowiednią drukarkę atramentową, koszt operacji związanej z przenoszeniem cyfrowego obrazu na papier może okazać się niewspółmierny do uzyskanych efektów. Wydruki najlepiej wykonywać na specjalnym i drogim papierze fotograficznym np.: Kodak Professional Endura lub FujiFilm CA Supreme. Kolejny wydatek to tusz do drukarki. W efekcie średni koszt samodzielnego wydrukowania zdjęcia zwykle wynosi ponad 1 zł. Tymczasem korzystając z usług internetowych fotolabów możemy znaleźć oferty, gdzie za odbitkę, na profesjonalnym papierze fotograficznym w formacie 10 x 15 cm, zapłacimy zaledwie 40 gr.

Korzystamy z fotolaboratorium

W jaki sposób dostarczyć nasze zdjęcia do fotolabu? Jednym z nich jest wysyłanie plików bezpośrednio na skrzynkę pocztową zakładu fotograficznego. W treści maila należy wpisać swoje dane osobowe i kontaktowe, liczbę odbitek ze wskazanych zdjęć, określić termin realizacji zamówienia oraz preferowaną formę odbioru. Wadą tego rozwiązania jest nie tylko uciążliwość przesyłania dużej liczby plików ze zdjęciami za pomocą programu pocztowego, ale także brak podpowiedzi o możliwościach korygowania parametrów odbitek. Dlatego metoda „pocztowa” sprawdzi się świetnie przy zamówieniu niewielkiej liczby gotowych i sprawdzonych do wydruku zdjęć.

Zamówienie można także złożyć za pośrednictwem strony internetowej fotolabu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w momencie wysyłania plików możemy wskazać sposób kadrowania zdjęć, określić i zmienić wymiary odbitek oraz parametry kontrastu czy jasności obrazu. Obsługa funkcji dostępnych na stronie jest prosta i daje pełen pogląd dokonywanego przez nas zamówienia. Łatwo też wybierzemy metodę dostawy i sposób płatności.

Gdzie wywołać zdjęcia? Test fotolabów internetowych

Witryna internetowa vertis.pl udostępnia kompleksową usługę edycji zdjęć przed ich wysłaniem do druku.

Zdjęcia do fotolabu możemy również wysyłać za pomocą dedykowanego oprogramowania. Wiele zakładów fotograficznych korzysta np. z aplikacji FotoSender, dostosowując jej działanie do własnych potrzeb. Dostęp do niej uzyskujemy rejestrując się w witrynie internetowej wybranego fotolabu. Po zainstalowaniu programu na komputerze (ok. 2 MB) możemy przystąpić do przygotowania naszych zdjęć do wydrukowania. Ekran FotoSendera oferuje trzy obszary robocze. Pierwszy z lewej pokazuje drzewo katalogów i umożliwia przeszukanie naszego komputera w celu wskazania folderu ze zdjęciami. W drugim widoczne są miniatury obrazów z plików graficznych znalezionych w zaznaczonym folderze. To tu dokonujemy wyboru zdjęć, które chcemy wydrukować. Dwukrotne kliknięcie miniaturki powoduje automatycznie wyświetlenie zdjęcia w trzecim, największym oknie edycji. Teraz możemy przystąpić m.in. do kadrowania obrazu, zmiany kontrastu i jasności czy usuwania efektu czerwonych oczu. Po zatwierdzeniu korekty dodajemy zdjęcie do zamówienia, określamy liczbę i wymiary odbitek oraz typ papieru na którym ma zostać wydrukowane zdjęcie (program informuje nas o przewidywanej jakości wydruku). Następnie finalizujemy składanie zlecenia, wskazujemy sposób uregulowania płatności oraz dostarczenia zdjęć.

Gdzie wywołać zdjęcia? Test fotolabów internetowych

Obsługa FotoSendera nie powinna sprawić problemów nawet początkującym jej użytkownikom.

Warto dodać, że wiele zakładów fotograficznych, chociaż działają online, przyjmuje w swoich punktach zlecenia także bezpośrednio – można tam przynieść swoje cyfrowe zdjęcia zapisane np. na płycie CD/DVD czy karcie pamięci SD/SDXC.

Odbitki to nie wszystko

Wykonywanie zwykłych odbitek to tylko część usług świadczonych przez fotolaby. Obecnie rośnie popularność m.in. fotoalbumów, czyli zbiorów zdjęć wydrukowanych w postaci książkowej z wykorzystaniem tematycznych szablonów graficznych - z odpowiednio dobraną forma tekstów i twardymi okładkami. Z mody nadal nie wychodzą też usługi tworzenia własnych fotogadżetów (np. kubki ze zdjęciem), fotokalendarzy czy też koszulek z fotonadrukami.

Ranking fotolabów

Dobrym sposobem sprawdzenia jakości usług wybranego fotolabu jest odwiedzenie witryny www.fotoindex.pl. To niezależny serwis z opiniami i wiadomościami o zakładach fotograficznych działających online. Na tej stronie dostępne są tez rankingi najlepszych drukarni i fotolabów oraz rodzaje i ceny świadczonych przez nie usług.