Gmail - 9 funkcji, które musisz koniecznie poznać [PORADNIK]
-
- Henryk Tur,
- 13.12.2022, godz. 11:09
-
UdostępnijTweet
Popularna usługa pocztowa od Google oferuje wiele możliwości. Oto funkcje, których możesz nie znać - a warto!
Gmail to szalenie popularna usługa Google, z której korzysta ok. 2 miliardy osób na świecie. Jednak nie każdy wie, jakie możliwości znajdują się w ustawieniach oraz funkcjach klienta poczty. Prezentujemy wszystkie, które warto poznać.
Gmail - funkcje i rozwiązania, które warto znać
Gmail - funkcje i rozwiązania, które warto znać ()
Gmail: jak usunąć konto na desktopie lub laptopie
- Zanim usuniesz usługę Gmail, pobierz swoje dane - w tym celu wejdź na stronę Pobierz swoje dane, a następnie wybierz informacje do pobrania i kieruj się wskazówkami wyświetlanymi na ekranie;
- Następnie otwórz swoje konto Google;
- W panelu użytkownika po lewej stronie kliknij Dane i personalizacja;
- W sekcji Pobieranie lub usuwanie danych wybierz Usuń usługę;
- W sekcji Usuwanie usługi Google kliknij Usuń usługę. W razie potrzeby zaloguj się;
- Obok opcji „Gmail” kliknij Usuń, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie;
Uwaga: jeśli używasz aplikacji Gmail offline, dodatkowo trzeba będzie wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki i usunąć pliki cookie.
Gmail: jak usunąć konto na urządzeniu z Androidem
- Na telefonie lub tablecie z Androidem otwórz aplikację Ustawienia, następnie Google, a potem Zarządzaj Kontem Google;
- U góry kliknij Dane i prywatność;
- W sekcji „Pobieranie i usuwanie danych" kliknij Usuń usługę Google. W razie potrzeby zaloguj się;
- Obok opcji „Gmail” kliknij Usuń i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Gmail: jak usunąć konto na urządzeniach iPhone i iPad
- Na iPhonie lub iPadzie otwórz aplikację Gmail.
- Kliknij Menu, a potem Ustawienia
- Wybierz Twoje konto, a potem Zarządzaj swoim kontem Google - jeśli nie korzystasz z Gmaila, wejdź na myaccount.google.com.
- U góry kliknij Dane i personalizacja.
- W sekcji „Pobierz lub usuń swoje dane albo zaplanuj, co ma się z nimi stać” kliknij Usuń usługę - w razie potrzeby zaloguj się.
- Obok opcji „Gmail” kliknij Usuń.
- Wykonaj instrukcje wyświetlane na ekranie.
Gmail: jak zmienić nazwę?
Należy pamiętać, że nazwa powiązana z Twoim adresem e-mail nie jest Twoją nazwą użytkownika. Co równie ważne: nie możesz zmienić swojej nazwy w aplikacji Gmail. Możesz jednak zmienić nazwę powiązaną z adresem e-mail. Aby tego dokonać:
- Otwórz Gmail na komputerze.
- Kliknij na kółko zębate i wybierz Ustawienia.
- Kliknij kartę Konta i importowanie.
- W sekcji „Wyślij pocztę jako” kliknij Edytuj informacje.
- Pojawi się okienko, w którym musisz wpisać nazwę, która ma być widoczna w wysyłanych e-mailach.
- W dolnej części okna kliknij Zapisz zmiany.
A co w sytuacji, jeśli nie możesz zmienić swojej nazwy? Jeśli pojawi się informacja „Tego ustawienia nie można zmienić na Twoim koncie”, może to oznaczać, że albo zbyt wiele razy zmieniono imię i nazwisko w krótkim czasie lub korzystasz z konta G Suite, a Twój administrator nie zezwala na zmianę nazwy. W pierwszym przypadku musisz odczekać ok. miesiąca, w drugim - musisz zwrócić się do administratora z prośbą o taką zmianę ustawień, aby była możliwa zmiana nazwy.
Gmail: zablokuj uciążliwy spam
Mechanizmy wyłapujące spam stoją w Gmailu na wysokim poziomie, jednak czasem nie identyfikują adresu, z którego dostajesz mnóstwo mało interesujących Cię powiadomień. Jak uniknąć zapychania nimi skrzynki odbiorczej? Po prostu zablokuj nadawcę. Wejdź w spamowy mail i kliknij na Więcej (trzy ułożone pionowo kropki w prawym, górnym rogu wiadomości). Z listy opcji wybierz Zablokuj [nazwa nadawcy]. Gmail poprosi o potwierdzenie - zobaczysz powyższy obrazek. Kliknij na Zablokuj, aby wiadomości z tego adresu były kierowane bezpośrednio do folderu spam. Możesz także wybrać z Więcej opcję Zgłoś spam. Efekt będzie taki sam, a dodatkowo pozwolisz filtrom poczty na zwiększenie bazy spamerów. Wszystkie zgłoszenia są analizowane i jeśli potwierdzi się, że nadawca spamuje, filtr na jego wiadomości zostanie rozpowszechniony wśród innych użytkowników.
Inna opcja blokowania spamu to stworzenie filtra. Zamiast blokować lub zgłaszać spam, wybierz z Więcej opcję Filtruj wiadomości tego typu. Pojawi się okienko, w którym możesz wybrać akcje, jakie będą wykonywane dla wiadomości e-mail otrzymywanych z tego adresu. W tym celu kliknij na Utwórz filtr i wybierz dowolne z podanych opcji.
Gmail: używaj trybu poufnego
Tryb poufny może być używany, aby bezpiecznie dostarczyć wiadomość i zapobiec jej rozpowszechnianiu - odbiorca nie może jej skopiować, przekazać dalej, pobrać, ani wydrukować. Czas działania trybu poufnego można ustalić w ścisłym zakresie (maksymalny to aż pięć lat!), a także dodatkowo chronić wiadomość hasłem (co przyda się, gdyby ktoś włamał na konto odbiorcy). Uwaga - jeśli chcesz wykonać tę czynność w adresie e-mail należącym do organizacji (na przykład w swojej pracy), niezbędne są uprawnienia administratora.
Aby korzystać z trybu poufnego:
- kliknij Utwórz w Gmaili;
- kliknij Włącz tryb poufny w prawym dolnym rogu okna;
- jeśli tryb poufny w e-mailu jest już włączony, przejdź na dół ekranu wiadomości i kliknij Edytuj;
- ustaw datę ważności i kod dostępu. Wybrane tu ustawienia będą wpływały zarówno na treść wiadomości, jak i na załączniki;
- jeśli wybierzesz „Brak kodu dostępu z SMS-a”, odbiorcy, którzy korzystają z aplikacji Gmail, będą mogli bezpośrednio otwierać wiadomość. Natomiast ci odbiorcy, którzy nie korzystają z Gmaila, otrzymają kod dostępu e-mailem;
- jeśli wybierzesz „Kod dostępu z SMS-a”, odbiorcy otrzymają kod dostępu SMS-em. Pamiętaj, by podać numer telefonu odbiorcy, a nie własny;
- kliknij Zapisz.
Gmail: Wwykasuj dane zgromadzone offline
Gmail może działać również offline, co jest bardzo wygodne w sytuacji, gdy nie masz połączenia z siecią, ale niezbyt dobre dla zachowania prywatności. W przypadku włamania na komputer, haker może uzyskać mnóstwo informacji zgromadzonych w lokalnej pamięci podręcznej Gmaila. Ryzyko istnieje także w przypadku komputerów, z których korzystają różne osoby (np. w pracy). Jak zatem wykasować te informacje? Otwórz Ustawienia, a następie przejdź do sekcji Offline. Tam możesz wybrać, po jakim czasie przechowywania dane mają być kasowane, a także wybrać funkcję ich kasowania po wylogowaniu. Po wyborze zapisz zmiany i gotowe.
Gmail: jak zmienić hasło na komputerze
- Pierwszy krok to oczywiście zalogowanie się na Konto Google
- Gdy to zrobisz, przejdź do sekcji „Bezpieczeństwo” i wybierz Logowanie się w Google.
- Wybierz Hasło - może być potrzebne ponowne zalogowanie
- Wpisz nowe hasło i kliknij Zmień hasło.
Gmail: jak wykorzystać filtry
Filtry pozwalają na organizowanie poczty wg ustalonych kryteriów. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na skomplikowane, a nawet niepotrzebne - jednak nie zniechęcaj się. Mają one olbrzymi potencjał, który może całkowicie (i pozytywnie) zmienić Twoją skrzynkę, pomagając zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dzięki nim będziesz mieć porządek na mailu - i to bez większego wysiłku.
Najprostszym sposobem na stworzenie nowego filtra Gmail jest kliknięcie w okienko wyszukiwania i wpisania tego, co ma stać się jego podstawą - słowo, adres, itp. Gdy tylko zaczniesz wpisywać, wyświetlą się wyniki. Kliknij na rozwijane menu po prawej (Pokaż opcje wyszukiwania) i zobaczysz kreator filtrów.
Możesz tu określić, jakie warunki w mailu jakie efekty dadzą - możesz używać różnorakich słów i wyrazów, w tym "i" oraz "lub". Jeśli chcesz się upewnić, że wyszukiwanie zwraca oczekiwane wyniki, zobacz, jakie e-maile zostają wyświetlone po kliknięciu przycisku Szukaj. Uwaga - domyślnie filtr będzie obejmować działaniem wszystkie przychodzące wiadomości. Jeśli naciśniesz Szukaj, zobaczysz, że żadne maile nie zgadzają się z kryteriami. Dlatego kliknij Utwórz filtr i zaznacz odpowiednie pole lub pola. Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń - możesz nawet zastosować filtr na starych wiadomościach.
Po zakończeniu wprowadzania ustawień naciśnij Utwórz filtr i gotowe.
Zobacz również:
Autorzy

Henryk Tur
PCWorld
Redaktor dzialu Hardware
W styczności z komputerami od 1986 roku, w IDG od 2011. Zajmuje się poradami, programami oraz artykułami związanymi z ogólnie pojętą branżą IT.
Więcej: Henryk Tur