Google Chrome – sztuczki mistrzów

Chrome zapewnia więcej opcji, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Podpowiadamy, jak zwiększyć wygodę używania przeglądarki Google’a i podnieść poziom bezpieczeństwa podczas internetowych wędrówek.


Chrome należy do najbardziej lubianych przeglądarek internetowych. Wcale to nie dziwi, zważając na fakt, że działa wydajnie i jest bardzo funkcjonalna. Mimo to można wyciągnąć z niej jeszcze więcej. Poniżej zamieszczamy zestaw rad, które powinny przydać się w codziennym użytkowaniu Chrome’a.

Synchronizowanie zakładek i ustawianie stron startowych

W ustawieniach Chrome’a można wskazać strony, które będą otwierane automatycznie podczas uruchamiania przeglądarki. Nie musi to być pojedyncza strona zdefiniowana jako startowa, lecz ostatnia sesja lub dowolny zestaw stron wybranych przez użytkownika. Naciśnij w tym celu klawisze [Alt F] i wskaż polecenie Ustawienia. Zaznacz opcję Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron i kliknij odnośnik Wybierz strony. Następnie wprowadź adresy żądanych stron lub kliknij przycisk Użyj bieżących stron. Alternatywnie możesz włączyć przywracanie ostatniej sesji, zaznaczając opcję Kontynuuj tam, gdzie skończyłem.

Zobacz również:

  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome

Oprócz tego można „przypinać” dowolne karty tak jak w Firefoksie. W ten sposób zapobiegniesz omyłkowemu zamknięciu kart, które są ci potrzebne. Ponadto przymocowane w ten sposób karty są wczytywane automatycznie podczas uruchamiania Chrome’a. Aby przypiąć kartę, wystarczy kliknąć ją prawym przyciskiem myszy i wskazać polecenie Przypnij kartę.

Wymuszone ukrywanie adresów URL

Projektanci Chrome’a chcą najwyraźniej zrezygnować z pokazywania adresów URL na pasku omnibox. Wyposażyli przeglądarkę w eksperymentalną funkcję Włącz flagę origin chip w omniboksie, która ukrywa pełny adres odwiedzanych witryn. Można ją wypróbować nawet w wersji Chrome 34, wpisując chrome://flags/#origin-chip-in-omnibox w polu adresu. Gdy ją włączysz w polu listy tuż poniżej, w omniboksie będzie wyświetlana nazwa hosta zamiast całego adresu internetowego. I tak, długi, nieczytelny ciąg znaków taki jak np.

http://www.pcworld.pl/artykuly/397355/SteamOS.rozrywka.dla.wszystkich.html

przekształci się w wyjątkowo krótki

pcworld.pl

Funkcja Origin Chip ma swoje zalety. Użytkownik widzi już na pierwszy rzut oka, która witryna jest wyświetlana na bieżącej karcie przeglądarki. Ponadto funkcja utrudnia cyberprzestępcom przeprowadzanie ataków phishingowych, bo nie trudno zauważyć, że znalazłeś się na sfałszowanej stronie internetowej. Z drugiej strony ukrywanie pełnego adresu może przynieść korzyści firmie Google, bo zachęca internautów do wpisywania poszukiwanych pojęć w omniboksie. Jednak zaawansowanym użytkownikom bardziej odpowiada widok pełnego adresu URL.

Należy podkreślić, że opisywana funkcja została wprowadzona w postaci eksperymentu. Jeśli Google zdecyduje się wyposażyć w nią na stałe swoją przeglądarkę, zapewne będzie można ją wyłączyć. Poza tym wystarczy kliknąć nazwę hosta, aby ujrzeć cały adres.

Bardzo praktyczna okazuje się funkcja automatycznego synchronizowania zakładek, ustawień, rozszerzeń i innych elementów w chmurze Google (wymaga więc konta w tym serwisie). Zaloguj się na koncie Google i przywołaj ustawienia Chrome’a. Kliknij przycisk Zaawansowane ustawienia synchronizacji i zaznacz opcję Wybierz elementy do synchronizacji w polu listy. Zaznaczając poszczególne pola wyboru, ustalisz, które elementy mają być synchronizowane. Aby wyłączyć synchronizowanie, wystarczy kliknąć przycisk Odłącz konto Google i potwierdzić przyciskiem Odłącz konto.

Google Chrome – sztuczki mistrzów

Chrome potrafi samodzielnie wykonywać obliczenia matematyczne, a nawet przeliczać jednostki (tu: cale na centymetry).

Obliczenia z paska adresu, dostosowywanie pól tekstowych itd.

Korzystając z paska adresu w Chrome, można wykonywać proste obliczenia lub przeliczać waluty i jednostki. Gdy wpiszesz np. 136*1,19, tuż poniżej ukaże się znak równości, a za nim wynik obliczenia. Natomiast przeliczenia należy formułować w języku angielskim. Na przykład wpisując 14 miles in km, ustalisz, ile kilometrów ma 14 mil. Inne przykłady to 15 inch in cm i 1 lbs in kg.

Pobrane pliki, które figurują na pasku przy dolnej krawędzi okna, można przeciągać na pulpit lub do dowolnego folderu.

Chrome pozwala wygodnie zmieniać rozmiary niektórych pól tekstowych służących do wprowadzania danych w odwiedzanych witrynach. Jeśli w prawym dolnym narożniku jest widoczne żłobkowanie, wystarczy przeciągnąć krawędź pola w żądaną stronę.

Google Chrome – sztuczki mistrzów

W witrynach, które obsługują technologię OpenSearch, można wyszukiwać bezpośrednio z pola adresu Chrome’a. Wystarczy wpisać adres strony i nacisnąć klawisz [Tab].

Gdy przywołasz wiele stron internetowych w oknie przeglądarki, niekiedy przydaje się możliwość przekładania kart. Aby zmienić ich kolejność, wystarczy przeciągać je w żądane miejsca za pomocą myszy. Aby otworzyć bieżącą stronę w nowym oknie, przeciągnij kartę poza obszar paska z kartami.

Niektóre witryny obsługują technologię OpenSearch. Przywołaj np. adres www.pcworld.pl. Gdy choć raz skorzystasz w tej witrynie z funkcji wyszukiwania, Chrome zachowa tę informację. Zacznij ponownie wpisywać powyższy adres URL, a przeglądarka uzupełni adres, wyświetlając napis Kliknij przycisk Tab, aby przeszukać witrynę pcworld.pl w prawej części paska adresu. Gdy naciśniesz klawisz [Tab], możesz podać słowo kluczowe lub frazę, pod kątem której wyszukiwarka przeczesze podaną witrynę. Klawiszem [Esc] powrócisz w razie potrzeby do trybu wprowadzania adresu. Opisana metoda działa w wielu innych portalach internetowych.

Google Chrome – sztuczki mistrzów

Chrome jest przystosowane do użytkowania w trybie wieloosobowym. Każdemu użytkownikowi można utworzyć oddzielny profil, w którym będą składowane jego dane konfiguracyjne, zakładki i historia odwiedzanych witryn.

Tryb wieloosobowy - zarządzanie użytkownikami

Gdy z konta Windows korzysta kilka osób, każda z nich może mieć własny profil w Chrome, co ułatwi jej używanie przeglądarki. Chrome dysponuje modułem do zarządzania użytkownikami. Poszczególni użytkownicy mają dostęp do indywidualnych ustawień, własnych list zakładek i odwiedzanych w ostatnim czasie witryn. Menedżer użytkowników mieści się w rubryce Użytkownicy ustawień Chrome’a. Aby założyć nowy profil, wystarczy kliknąć przycisk Dodaj nowego użytkownika, wybierz ikonę (pomoże rozróżniać profile) i wpisz żądaną nazwę. Domyślnie Chrome zakłada oddzielny skrót na pulpicie dla każdego użytkownika.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: