Google Drive - najlepszy dysk online


3 Przed wysłaniem musisz jeszcze określić sposób udostępniania. Rozwiń menu Może edytować i określ poziom uprawnień. Kliknij Udostępnij i wyślij. W odebranej wiadomości będzie umieszczone łącze do pliku, które należy kliknąć.

Usługi przechowywania w chmurze

Serwisów przechowujących dane w internecie jest mnóstwo. Są rozwiązania płatne i bezpłatne ale najczęściej za podstawową formę z ograniczoną pojemność lub funkcjonalność nie trzeba płacić, a koszty ponosi się za bardziej wymagające i rozbudowane rozwiązania. Zróżnicowana jest także popularność poszczególnych rozwiązań. Wśród liderów można wymieniać między innymi OneDrive, Google Drive, Dropbox, Box, iCloud, SugarSync, SpiderOak czy Amazon Cloud Drive. Największą popularnością cieszą się jednak pierwsze cztery.

Dropbox to jeden z najstarszych, najpopularniejszych i najwyżej ocenianych serwisów przechowujących plik użytkowników w internecie. Oferuje oprogramowanie klienckie nie tylko dla Windows i MacOSa ale także dla Androida, iPhona, Blackberry, Linuksa czy Windows Phone. Czyni to z niego jedną z najbardziej elastycznych platform. Podstawowe, bezpłatne konto to jednak jedynie 2GB. Dużo na dokumenty, mało na multimedia.

Przechowywane w serwisie dane są szyfrowane i można je selektywnie synchronizować z komputerem lokalnym. Daje to dostęp offline do plików i jednocześnie nie wymaga tworzenia kopi wszystkich danych na dysku peceta. Można je także współdzielić z innymi użytkownikami. Tu minus dla serwisu – brakuje możliwości definiowania uprawnień. Udostępniony dokument może być edytowany i skasowany przez każdego, kto ma do niego dostęp. Mo to jednak związek ze zgodnością pomiędzy różnymi platformami. Wspólna praca nad plikiem też nie jest tym czego można oczekiwać. Operuje się na dwóch różnych kopiach.

Serwis koncentruje się na klientach korporacyjnych. Sporo, czasami podstawowych funkcji dostępna jest w wersji płatnej

Box, mniej znany serwis koncentruje się na usługach dla firm. Jest jednak na rynku nawet dłużej niż Dropbox. Oferuje 10GB przestrzeni dyskowej ale limituje wielkość pliku do 250MB. Ogranicza to zastosowanie do przechowywania głównie dokumentów i ewentualnie zdjęć. Jest szybki, wygodny w obsłudze, współpracuje z Windows, Androidem, Blacberry i iOSem. Pozwala tworzyć i edytować pliki w formatach MS Office i Google Docs. Dostępnych jest także wiele aplikacji zwiększających funkcjonalność serwisu.

Przechowywane na dysku dane są szyfrowane, a opcje współdzielenia plików i współpracy rozbudowane. Część funkcji oferowana jest jednak tylko w wariancie płatnym.

Dysk Google – idealny dla użytkowników korzystających innych usług Google

Google Drive stanowi rdzeń wielu serwisów internetowych Google i oferuje mnóstwo powiązanych z nimi narzędzi. Dla użytkownika dostępnych jest 15GB przestrzeni na dane, a limit wielkości pojedynczego pliku to 10GB. Zdjęcia o rozmiarach 2048x2048 oraz krótkie pliki filmowe nie redukują jednak miejsca. Dane są synchronizowane z lokalnym folderem, co pozwala na dostęp do nich w razie kłopotów z łączem internetowym. Współpraca oraz udostępnianie są rozbudowane. Dysk Google używa jednak szyfrowania 128 bitowego. Konkurenci stosują zaś szyfry 256 bitowe. Interfejs jest prosty w obsłudze, wygodny i intuicyjny.

OneDrive – do niedawna zanany jako SkyDrive

OneDrive, największy konkurent Google oferuje 7GB przestrzeni. Można jednak uzyskać więcej łącząc z dyskiem dodatkowe usługi i pozyskując użytkowników. Współpracuje z Windows, Windows Phone, Androidem, iOSem. Interfejs serwisu został dopasowany do kafelków Windows 8 ale można zmienić sposób wyświetlania na bardziej tradycyjny. OneDrive oferuje także możliwość połączenia z różnymi serwisami społecznościowymi.

Pliki w serwisie można zapisywać bezpośrednio ze stacjonarnej wersji Office. Gdy nie ma do niej dostępu, edycja możliwa jest za pomocą narzędzi internetowych. Witryna OneDrive zapewnia także zdalny dostęp do plików zapisanych lokalnie na komputerze. Minusem jest jednak polityka bezpieczeństwa. Microsoft, podobnie jak Apple rezerwuje sobie prawo do skanowania zawartości plików zapisanych na internetowym nośniku.