Google Drive - najlepszy dysk online

Dzięki szybkim łączom internetowym zaciera się granica między lokalnymi nośnikami danych, a dyskami w chmurze. Internetowe magazyny zdobywają coraz większą popularność użytkowników i oferują znacznie więcej niż tylko miejsce do przechowywania plików. Odkrywamy tajemnice Dysku Google


Zapisywanie i przechowywanie swoich danych w internetowym serwisie ma wiele zalet. Ułatwia dostęp do nich z każdego urządzenia i każdego miejsca na świecie, eliminuje konieczność robienia kopii zapasowych, pozwala na współdzielenie i wspólną pracę nad dokumentami. Mimo obaw o prywatność danych umieszczonych w chmurze czy swobodny dostęp do nich w razie awarii serwisu albo łącza internetowego, usługi tego typu zdobywają ogromną popularność.

Dyski internetowe oraz zestaw towarzyszących im usług oferowane są przez wielu dostawców choć przoduje w tym zakresie jedynie kilka rozwiązań. Jest wśród nich znany powszechnie Dropbox, serwis Box, Microsoftowy OneDrive i oczywiście Dysk Google, któremu przyjrzymy się dokładniej. Poznanie jego tajników ułatwi pracę i pozwoli osiągnąć więcej korzyści z jego używania.

Instalacja i konfiguracja komponentów

Oczywiste jest, że do korzystania z Google Drive potrzebne jest konto Google. Może to być na przykład Gmail, który jest tak powszechny, że nie ma potrzeby, by poświęcać mu osobne miejsce. Aby w pełni wykorzystać możliwości dysku Google warto jednak zainstalować inne narzędzia. Do pracy bez połączenia z internetem potrzebna jest na przykład lokalna wersja Dysku Google. Niewiele czasu zabierze także instalacji przeglądarki Chrome, która oferuje wiele narzędzi ułatwiających korzystanie z internetowego dysku.

1 Uruchom dowolną przeglądarkę i otwórz stronę www.google.com/drive. Zaloguj się do serwisu za pomocą konta Gmail i kliknij przycisk Download drive. Po pobraniu instalatora, uruchom go. Program pobierze kolejne dane i zainstaluje na dysku niezbędne pliki. Na koniec kliknij przycisk Close.

2 Przejdź do okna powitalnego i wybierz przycisk Wprowadzenie. Wpisz dane swojej skrzynki pocztowe Gmail i kliknij Zaloguj się. Po chwili zobaczysz pierwsze okno samouczka, wprowadzające do Dysku Google. Przejdź dalej. Klikając odpowiednie łącze, możesz teraz pobrać pliki instalacyjne Dysku na urządzenia przenośne pracujące pod kontrolą Androida lub iOSa. Kolejny krok poradnika pokazuje, jak z poziomu menu kontekstowego systemu udostępniać dane innym osobom.

3 Jeżeli chcesz przeprowadzić bardziej precyzyjną konfigurację, kliknij przycisk Konfiguracja zaawansowana w ostatnim oknie kreatora. Na karcie Zaawansowane dostępne są opcje startowe programu. Aby można było korzystać efektywnie z Dysku, obydwie powinny być zaznaczone.

4 Kliknij kartę Opcje synchronizacji. Domyślny folder lokalny, który synchronizowany jest z serwisem internetowym, to katalog na dysku systemowym. Nawet w wariancie bezpłatnym Google Drive pozwala pomieścić 15GB danych. Zajęcie takiej przestrzeni, na partycji, na której umieszczony jest Windows to nieefektywne rozwiązanie. Wybierz przycisk Zmień i wskaż folder na innej partycji. Jeżeli znajdują się w nim już jakieś pliki, używając przycisku Rozpocznij synchronizację możesz zsynchronizować zawartość magazynu internetowego i lokalnego. Klikając Wstecz wrócisz do okna kreatora. Gdy to zrobisz zakończ jego pracę.

Instalacja Chrome

Otwórz swoją przeglądarkę i wpisz adres www.google.pl/chrome. Kliknij przycisk Pobierz Chrome i w kolejnym oknie Zaakceptuj i zainstaluj. Jeżeli nie chcesz, by Chrome stał się od razu domyślną przeglądarką, usuń wcześniej zaznaczenie Ustaw Google Chrome jako domyślną przeglądarkę. Po pobraniu dodatkowych danych i ich zainstalowaniu, program jest gotowy do pracy. Kliknij Dalej, by przejść do konfiguracji. Zaznacz tę przeglądarkę, która ma być domyślną w systemie, a następnie w oknie Chrome zaloguj się do konta Google. Możesz już rozpocząć korzystanie z programu. Jeżeli chcesz odłączyć swoje konto od programu, zrobisz to za pomocą panelu konfiguracyjnego. Aby w przyszłości uruchomić Chrome posłuż się ikoną na Pulpicie, pasku zadań bądź kafelkiem z ekranu startowego.