Google Plus: 7 szybkich porad i trików

Zdobyłeś już dostęp do nowego serwisu społecznościowego Google? Mamy dla ciebie kilka krótkich porad, które pomogą zorientować się w Google Plus.


Google Plus (aka Google+" data-status="http://www.pcworld.pl/news/372511/Google.zdetronizuje.Facebooka.Nowy.serwis.spolecznosciowy.Google.html">}}Google+) to nowy serwis społecznościowy, który jako alternatywa dla Facebooka, udostępnia m.in. lepsze możliwości dzielenie się informacjami z poszczególnymi kręgami znajomych. Usługa pozwala innymi materiałami dzielić się z rodziną, innymi z kolegami z pracy, a jeszcze innymi z najbliższymi przyjaciółmi. Zupełnie tak, jak w prawdziwym życiu.

Początki korzystania z serwisu mogą być nieco kłopotliwe. Skorzystaj z kilku naszych porad i trików do Google Plus. Niektóre zostały zaczerpnięte od Pawła Wimmera, twórcy bloga Poradnik internauty.

Jak pozbyć się nadmiaru mailowych powiadomień

Należy wybrać w menu Opcje (ikona w prawym górnym rogu ekranu), a następnie przejść do zakładki Ustawienia Google+. Tutaj możemy odznaczyć pewne lub wszystkie opcje i zdać się na powiadomienia u góry ekranu.

Dane profilowe tylko dla wybranych

Twój profil w serwisie Google+ domyślnie będzie otwarty dla wszystkich użytkowników. Nie musisz jednak udostępniać swoich informacji każdemu. Wybierz w menu Profil, a następnie Edytuj profil. Podczas dodawania danych zmień zakładkę Każdy w internecie na wybrany Krąg lub poszczególne osoby.

Prywatna wiadomość

Kiedy zacząłem korzystać z Google+, nie miałem pojęcia, co zrobić, aby wysłać prywatną wiadomość do innego użytkownika. Okazało się, że robimy to tak, jak publikując wpis w Strumieniu. Piszemy swoją wiadomość, a następnie usuwamy domyślnie ustawiony krąg znajomych i ręcznie wybieramy osobę z któregoś Kręgu znajomych.

Wyłącz dalsze udostępnianie w Google Plus.

Wyłącz dalsze udostępnianie w Google Plus.

Wyłącz udostępnianie

Dzięki Google+ można łatwo zdecydować, kto ma otrzymać wysyłane przez nas wiadomości. Pewnym kłopotem jest jednak funkcja Udostępnij, którą każdy widzi przy otrzymanym poście. W ten sposób, choć nie wyślemy ich sami, nasze dane i tak mogą trafić do osób, którym nie chcieliśmy ich pokazywać. Można to zablokować, wystarczy kliknąć strzałkę po prawej strony wpisu i wybrać opcję Wyłącz udostępnianie.

Google+, przykład korzystania z iskier (Sparks). Hasło: Firefox.

Google+, przykład korzystania z iskier (Sparks). Hasło: Firefox.

Sparks - zacznij korzystać

Google+ jest nie tylko serwisem społecznościowym, ale także źródłem informacji, takim jak czytniki RSS lub agregatory treści. Z menu po lewej wybierz Sparks, a następnie wskaż interesujący cię temat. Po wybraniu opcji Dodaj temat, będziesz mógł błyskawicznie przeglądać niusy z wybranej kategorii. Wiadomości pochodzą z serwisów w bazie Google, a także z tych polecanych przez naszych znajomych.

Formatowanie tekstu w Google+

Formatowanie tekstu w Google+

Dodaj formatowanie tekstu

Podobnie jak w Google Talk i Google Buzz, w nowym serwisie możesz korzystać z podstawowego formatowania tekstu. Korzystając z *gwiazdek* możesz pogrubić tekst, _podkreślenia_ pozwalają na pisanie kursywą, a -łączniki- na przekreślenie tekstu.

Informacje ze swojego profilu możesz udostępnić wybranym osobom (nie muszą być widoczne dla wszystkich).

Informacje ze swojego profilu możesz udostępnić wybranym osobom (nie muszą być widoczne dla wszystkich).

Poprawiaj swoje wpisy

Google+ daje możliwość korekty swoich wpisów w Strumieniu. W tym celu kliknij na strzałkę po prawej stronie wpisu i wybierz opcję Edytuj tego posta. To malutka, ale istotna funkcja, której brakuje choćby na Facebooku.

Na naszym forum powstał właśnie temat o Google+. Będziemy wdzięczni za wasze komentarze, oceny serwisu i porady. Aby otrzymać zaproszenie do serwisu, wypróbujcie kilka sposobów opisywanych przez polskich blogerów. Możecie też podawać w komentarzach swoje adresy e-mail. Być może ktoś "wciągnie" was do serwisu.

Czy Google+ zdetronizuje Facebooka?