Google Plus: 7 szybkich porad i trików

Zdobyłeś już dostęp do nowego serwisu społecznościowego Google? Mamy dla ciebie kilka krótkich porad, które pomogą zorientować się w Google Plus.


Google Plus (aka Google+">}}Google+) to nowy serwis społecznościowy, który jako alternatywa dla Facebooka, udostępnia m.in. lepsze możliwości dzielenie się informacjami z poszczególnymi kręgami znajomych. Usługa pozwala innymi materiałami dzielić się z rodziną, innymi z kolegami z pracy, a jeszcze innymi z najbliższymi przyjaciółmi. Zupełnie tak, jak w prawdziwym życiu.

Początki korzystania z serwisu mogą być nieco kłopotliwe. Skorzystaj z kilku naszych porad i trików do Google Plus. Niektóre zostały zaczerpnięte od Pawła Wimmera, twórcy bloga Poradnik internauty.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Google zamyka jedną ze swoich usług. Będzie Ci jej brakować?
  • Twitter się sypie. Musk wystraszył pracowników

Jak pozbyć się nadmiaru mailowych powiadomień

Należy wybrać w menu Opcje (ikona w prawym górnym rogu ekranu), a następnie przejść do zakładki Ustawienia Google+. Tutaj możemy odznaczyć pewne lub wszystkie opcje i zdać się na powiadomienia u góry ekranu.

Dane profilowe tylko dla wybranych

Twój profil w serwisie Google+ domyślnie będzie otwarty dla wszystkich użytkowników. Nie musisz jednak udostępniać swoich informacji każdemu. Wybierz w menu Profil, a następnie Edytuj profil. Podczas dodawania danych zmień zakładkę Każdy w internecie na wybrany Krąg lub poszczególne osoby.

Prywatna wiadomość

Kiedy zacząłem korzystać z Google+, nie miałem pojęcia, co zrobić, aby wysłać prywatną wiadomość do innego użytkownika. Okazało się, że robimy to tak, jak publikując wpis w Strumieniu. Piszemy swoją wiadomość, a następnie usuwamy domyślnie ustawiony krąg znajomych i ręcznie wybieramy osobę z któregoś Kręgu znajomych.

Google Plus: 7 szybkich porad i trików

Wyłącz dalsze udostępnianie w Google Plus.

Wyłącz udostępnianie

Dzięki Google+ można łatwo zdecydować, kto ma otrzymać wysyłane przez nas wiadomości. Pewnym kłopotem jest jednak funkcja Udostępnij, którą każdy widzi przy otrzymanym poście. W ten sposób, choć nie wyślemy ich sami, nasze dane i tak mogą trafić do osób, którym nie chcieliśmy ich pokazywać. Można to zablokować, wystarczy kliknąć strzałkę po prawej strony wpisu i wybrać opcję Wyłącz udostępnianie.

Google Plus: 7 szybkich porad i trików

Google+, przykład korzystania z iskier (Sparks). Hasło: Firefox.

Sparks - zacznij korzystać

Google+ jest nie tylko serwisem społecznościowym, ale także źródłem informacji, takim jak czytniki RSS lub agregatory treści. Z menu po lewej wybierz Sparks, a następnie wskaż interesujący cię temat. Po wybraniu opcji Dodaj temat, będziesz mógł błyskawicznie przeglądać niusy z wybranej kategorii. Wiadomości pochodzą z serwisów w bazie Google, a także z tych polecanych przez naszych znajomych.

Google Plus: 7 szybkich porad i trików

Formatowanie tekstu w Google+

Dodaj formatowanie tekstu

Podobnie jak w Google Talk i Google Buzz, w nowym serwisie możesz korzystać z podstawowego formatowania tekstu. Korzystając z *gwiazdek* możesz pogrubić tekst, _podkreślenia_ pozwalają na pisanie kursywą, a -łączniki- na przekreślenie tekstu.

Google Plus: 7 szybkich porad i trików

Informacje ze swojego profilu możesz udostępnić wybranym osobom (nie muszą być widoczne dla wszystkich).

Poprawiaj swoje wpisy

Google+ daje możliwość korekty swoich wpisów w Strumieniu. W tym celu kliknij na strzałkę po prawej stronie wpisu i wybierz opcję Edytuj tego posta. To malutka, ale istotna funkcja, której brakuje choćby na Facebooku.

Na naszym forum powstał właśnie temat o Google+. Będziemy wdzięczni za wasze komentarze, oceny serwisu i porady. Aby otrzymać zaproszenie do serwisu, wypróbujcie kilka sposobów opisywanych przez polskich blogerów. Możecie też podawać w komentarzach swoje adresy e-mail. Być może ktoś "wciągnie" was do serwisu.

Czy Google+ zdetronizuje Facebooka?