Google - Wyszukiwanie podobnych zdjęć

Czy wiesz, że w internecie możesz wyszukiwać informacje nie tylko na podstawie określonych pojęć, ale także za pomocą obrazów? Przeczytaj, jak to zrobić.

Wydobywanie dodatkowych informacji o witrynach za pomocą Google’a

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto umieszcza na swoich stronach internetowych odnośniki do twojej witryny lub kto umieścił w internecie serwis podobny do twojego, możesz skorzystać z prostej funkcji Google’a. Wpisz polecenie wg schematu info:www.twojastrona.pl w polu wyszukiwarki. Wówczas otrzymasz listę łączy, za pomocą których możesz otworzyć wersję swojej strony w buforze Google Cache i znaleźć podobne strony (funkcja similar to). Ponadto przy użyciu funkcji link to możesz uzyskać spis stron, które zawierają odnośniki do twojej, a funkcją from this site zestawienie stron, do której są łącza w twojej witrynie. Wspomniane powyżej polecenie Info można zastosować, rzecz jasna, w połączeniu z każdym adresem URL.

Serwis Google oferuje bardzo przydatną funkcję wyszukiwania ilustracji i fotografii na podstawie wpisanych słów kluczowych. Nosi nazwę Google Grafika i mieści się pod adresem http://images.google.com. Mało który użytkownik wie, że mechanizm ten potrafi znajdować obrazki nie tylko na podstawie opisów tekstowych podanych przez użytkownika, lecz także według podobieństw do przekazanych przez niego zdjęć. Google analizuje taki plik obrazka i - stosując technologię rozpoznawania obrazu - usiłuje wykryć przedstawiony na niej motyw lub osobę. Następnie wyświetla znalezione informacje i podobne obrazy.

Chcąc skorzystać z tej funkcji, wystarczy przywołać powyższy adres w przeglądarce, a następnie przeciągnąć żądany plik obrazka z okna Eksploratora do pola wyszukiwania. Alternatywnie możesz kliknąć ikonę aparatu blisko prawej krawędzi pola wyszukiwania, a następnie kliknąć odnośnik Prześlij obraz i przycisk Przeglądaj. Teraz wystarczy wskazać plik na dysku.