Gry Steam. Porady, optymalizacja, sztuczki

Steam stał się już niemal synonimem elektronicznej rozrywki. Na komputerze każdego szanującego się gracza jest zainstalowany klient tej usługi. Oto wskazówki, jak zoptymalizować używanie klienta Steam, aby zarówno zabawa z grami, jak i zarządzanie nimi, były jeszcze bardziej satysfakcjonujące.


Steam to usługa oferująca dostęp do najnowszych tytułów, zarówno tych wysokobudżetowych, jak i niszowych, a jednocześnie platforma społecznościowa, umożliwiająca wymianę opinii, recenzowanie i testowanie gier. Optymalną formą używania Steam jest klient Steam, instalowana na dysku komputera, zawierająca m.in. moduł sklepu internetowego i szereg innych przydatnych funkcji do zarządzania posiadaną kolekcją gier. Z pomocą zamieszczonych w niniejszym poradniku wskazówek jeszcze lepiej wykorzystacie oferowane przez Steam możliwości.

Gry Steam. Zarządzanie biblioteką gier

Nie każdy tytuł można dostać w sklepie Steam, począwszy od niezabezpieczonych systemami DRM gier z kategorii indie po produkcje dostępne na innych platformach dystrybucji gier, takich jak EA Origin czy GOG Galaxy. Może to stanowić problem, jeżeli utrzymujesz kontakt ze znajomymi do grania wyłącznie za pośrednictwem platformy firmy Valve. Steam umożliwia jednak dodawanie gier spoza katalogu sklepu do biblioteki. Co prawda, nie będzie dbał o automatyczne aktualizacje takiej gry, ani nie będzie zapisywał postępów w grze i stanów gry w chmurze Steam Cloud, ale umożliwi dostęp do nakładki Steam Overlay, za pomocą której można np. wykonywać zrzuty ekranu i prowadzić rozmowy na czacie.

Aby dodać do biblioteki Steam grę spoza katalogu platformy, w menu głównym klienta należy rozwinąć kartę Gry i kliknąć pozycję Dodaję grę spoza Steam do mojej biblioteki… Ten sam efekt uzyskamy, klikając przycisk + Dodaj grę (widoczny w lewym dolnym rogu interfejsu, pod listą gier) i wybierając pierwszą opcję, tj. Dodaj grę spoza Steam. W wyświetlonym oknie dialogowym Dodaj grę zaznacz pole wyboru przy wybranej pozycji do dodania lub użyj przycisku Przeglądaj, aby zlokalizować plik wykonywalny gry, której nie ma na liście propozycji.

Jeżeli wyświetlasz bibliotekę gier w widoku siatki – możesz to zmieniać ikonami na pasku Widok w prawym górnym rogu interfejsu – zauważysz, że domyślne ikony gier spoza Steam to ledwie miniatury skrótów do tych programów. Aby zmienić je na bardziej atrakcyjne, kliknij dany kafel prawym przyciskiem myszy, z menu kontekstowego wybierz polecenie Ustaw niestandardowy obraz i poszukaj ładniejszego obrazka w zasobach swojego PC.

Steam. Dodawanie gry do biblioteki.

Steam. Dodawanie gry do biblioteki.

Gry Steam. Zarządzanie folderami Steam

Chciałbyś przenieść swoje tytuły na nowozainstalowany w komputerze dysk SSD? A może dołożyłeś bardzo pojemny HDD specjalnie na potrzeby dużych folderów, jakie tworzą instalacje nowych gier? Niezależnie od motywacji, klient Steam umożliwia łatwe zarządzanie lokalizacjami, w których zapisujesz swoje gry.

Otwórz menu Steam | Ustawienia | Pobieranie i kliknij przycisk Foldery biblioteki Steam. W tym miejscu możesz dodać tyle folderów dla instalacji, ile chcesz – służy do tego przycisk Dodaj folder biblioteki. Od tej chwili, za każdym razem gdy będziesz chciał zainstalować przez Steam grę na komputerze, klient zaproponuje ci wybór.

Ważniejsza jednak wydaje się możliwość przenoszenia starszych instalacji do nowych lokacji, np. na szybki dysk flash. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem tytuł lub ikonę gry w bibliotece, wskazać polecenie Właściwości, w wyświetlonym oknie dialogowym kliknąć zakładkę Pliki lokalne i odszukać przycisk Przenieś folder instalacji. Po kliknięciu go wyświetlone zostaną wszystkie dostępne lokalizacje folderów Steam.

Uwaga: nie możesz utworzyć drugiego folderu Steam na tym samym dysku, na którym jest już pierwszy folder. Musisz użyć innej partycji lub innego nośnika.

Steam. Nowy folder Steam.

Steam. Nowy folder Steam.

Klient Steam automatycznie wybiera najbliższy dostępny serwer pobierania, aby skrócić czas potrzebny do ściągnięcia plików gry. Lista Region pobierania w naszym wypadku wskazuje pozycję Poland. O ile tę funkcję lepiej zostawić w spokoju, to już opcje w sekcji Ograniczenia pobierania możesz dowolnie konfigurować. W ten sposób ustawisz np. przedział czasowy, w którym dozwolone są automatyczne aktualizacje gier i ograniczysz przepustowość pobierania, aby nie odbywało się ono ze szkodą dla wydajności łącza.