HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel


Złącza i kable urządzeń audio/wideo I

Chciałbyś nabyć system kina domowego lub wysokiej klasy sprzęt stereo. Przejrzyj poniższe zestawienie złączy audio/wideo, aby dowiedzieć się, jak możesz podłączyć nowe urządzenia.

HDMI

HDMI

HDMI

Nazwa alternatywna: High-Definition Multimedia Interface

Zastosowanie: podłączanie odtwarzaczy Blu-ray, telewizorów, amplitunerów audio/wideo, komputerów, konsol gier i innych urządzeń elektroniki użytkowej

Lepsze od: Component Video, kable audio do analogowej transmisji dźwięku

Porównywalne interfejsy: DVI

Dostępne przejściówki: DVI, Mini-DVI, Micro-DVI

Kable HDMI umożliwiają nie tylko odtwarzanie filmów w rozdzielczości 1080p, lecz ponadto obsługują dźwięk przestrzenny łącznie ze standardami Dolby Digital i DTS. Transmisja odbywa się w trybie cyfrowym. Złącze, o którym mowa, to optymalne rozwiązanie do systemów kina domowego, a także od podłączania odbiorników TV, amplitunerów A/V i konsol gier. Na dodatek HDMI deszyfruje sygnał zabezpieczony przed kopiowaniem metodą HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection), umożliwiając odtwarzanie chronionych w ten sposób filmów. HDMI jest dostępne w kilku wersjach. Obecnie najczęściej stosowana odmiana to HDMI 1.3, lecz jest powoli wypierana przez HDMI 1.4. Ostatnia z wymienionych obsługuje wyższe rozdzielczości. Najnowsza wersja HDMI 2.0 zapewnia prawie dwukrotnie większą maksymalną szerokość pasma (600 MHz w porównaniu do 340 MHz w HDMI 1.3 i 1.4) i znacznie większą przepustowość sygnału wizji (14,40 Gbit/s zamiast 8,16 Gbit/s). Długość kabla nie powinna przekraczać 15 metrów. W przeciwnym razie może dochodzić do utraty sygnału.

RCA (cinch)

RCA (cinch)

RCA

Nazwa alternatywna: złącze kompozytowe, Cinch, RCA Connector, Composite Video

Zastosowanie: standardowy interfejs do podłączania urządzeń audio i wideo, częściowo nadaje się do cyfrowej transmisji dźwięku

Dostępne przejściówki: Minijack

Złącza RCA zwane potocznie cinchami są wszechobecne w sektorze sprzętu audiowizualnego. W większości urządzeń audio/wideo poprzez białe gniazda i wtyczki przesyła się sygnały fonii w trybie mono, zaś poprzez żółte gniazda i wtyczki sygnały wizji. Czerwony port pełni rolę drugiego kanału audio, umożliwiając odbiór dźwięku w trybie stereo. Białe wtyczki bywają zastępowane czarnymi. Niekiedy przewód z czerwoną (lub pomarańczową) wtyczką jest używany do przesyłania cyfrowych sygnałów audio w standardzie S/PDIF, przejmując w całości transmisję dźwięku przestrzennego.

Component Video

Component Video

Component Video

Nazwa alternatywna: złącze komponentowe, YPbPr, Y-Pb-Pr, RGB

Zastosowanie: podłączanie sprzętu HDTV i konsol gier

Lepsze od: Composite Video (RCA), S-Video

Porównywalne interfejsy: VGA

Dostępne przejściówki: VGA

To nieco odmiana RCA, zapewniająca wyższą jakość obrazu. Sygnał wideo jest przesyłany w postaci analogowej poprzez trzy kable z wtyczkami RCA, które są zazwyczaj oznaczony kolorami czerwonym, zielonym i niebieskim. Standard obsługuje rozdzielczości nieprzekraczające 1080i, więc nadaje się doskonale do odbioru analogowej telewizji HDTV. Sygnał wizji jest podzielony na trzy składowe (stąd nazwa standardu), a każda z nich jest transmitowana oddzielnym przewodem. Wspomniane składowe to jasność (Y – luminancja, przesyłana kablem z zieloną wtyczką), niebieska składowa sygnału wizji (Pb – chrominancja) i czerwona składowa sygnału wizji (Pr – chrominancja). Jednak w niektórych telewizorach zastosowano standard RGB, w którym poszczególne kable przenoszą sygnały pojedynczych składowych (czerwonej, zielonej i niebieskiej). Jeśli więc po podłączeniu telewizora ujrzysz zielony obraz, prawdopodobnie masz do czynienia właśnie z takim modelem.

S-Video

S-Video

S-Video

Nazwa alternatywna: Y/C

Zastosowanie: podłączanie odtwarzaczy wideo

Lepsze od: RCA (Composite Video), Coaxial Video

Porównywalne interfejsy: Component Video

Dostępne przejściówki: Component Video

Kable S-Video są zakończone charakterystycznymi wtyczkami typu Mini-DIN z czterema pinami. Gniazda są podobne do portów PS/2 (różnią się liczbą i usytuowaniem styków), które stosowano w komputerach do podłączania myszy i klawiatur, zanim zostały wyparte przez interfejs USB. Choć transmisja sygnału wizji poprzez S-Video zapewnia znacznie wyższą jakość obrazu od interfejsu Composite Video, nie wystarcza do odbioru w standardzie HDTV. Do przesyłania fonii jest wymagany oddzielny kabel.

Coaxial Video

Coaxial Video

Coaxial Video

Nazwa alternatywna: Złącze F, złącze koncentryczne, Cable TV Connection

Zastosowanie: podłączanie tunerów telewizji kablowej i anten satelitarnych

Porównywalne interfejsy: Composite Video

Zwykłe kable koncentryczne pozwalają przesyłać sygnały wizji i fonii między poszczególnymi urządzeniami. Są powszechnie stosowane do podłączania anten satelitarnych. Podłączając kabel koncentryczny bezpośrednio do telewizora, uzyskasz przeciętną jakość obrazu.