HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel


Złącza i kable sieciowe

Podczas instalowania sieci domowej nie ma już aż tak wielkiego wyboru. Poniżej przedstawiamy rozwiązania dostępne zarówno w sieciach z połączeniami kablowymi, jak i wybrane warianty sieci bezprzewodowych.

Cat 5e Ethernet

Cat 5e Ethernet

Cat 5e Ethernet

Zastosowanie: sieci lokalne, w których podłącza się kablami komputery, drukarki i inne urządzenia

Lepsze od: Cat 5

Porównywalne interfejsy: WLAN (Wi-Fi)

Dostępne przejściówki: prawie wszystkie pozostałe odmiany Ethernetu

Najnowsza, a zarazem najbardziej popularna odmiana kabli ethernetowych. Pozwala uzyskiwać przepływność 1 Gbit/s, jednak można ją stosować także w sieciach o niższych przepustowościach. Standard Cat 5e zastąpił używany wcześniej Cat 5, a jego maksymalna wydajność jest tylko niewiele mniejsza od przepustowości kabli Cat 6. W kablach ethernetowych stosuje się złączy 8P8C. Wtyczki tego typu przypominają wtyczki w przewodach telefonicznych, lecz są odrobinę większe i wyposażone w większą liczbę styków.

Router WLAN

Router WLAN

802.11ac

Nazwa alternatywna: IEEE 802.11ac

Zastosowanie: sieci bezprzewodowe, smartfony, tablety, odtwarzacze MP3, laptopy

Lepsze od: Bluetooth, 802.11n, 802.11g, 802.11b, 802.11a

Porównywalne interfejsy: sieci Ethernet

Powszechnie stosowany standard bezprzewodowych sieci lokalnych (WLAN, Wi-Fi), który opisuje warstwę fizyczną i definiuje normy komunikowania się urządzeń w sieciach tego typu. Standard 802.11ac jest rozszerzeniem używanego wcześniej 802.11n. Choć teoretycznie można uzyskać maksymalną przepustowość rzędu 6936 Mbit/s (anteny 8x8 MIMO), większość urządzeń przesyła dane z wydajnością co najwyżej 1299 Mbit/s (anteny 3x3 MIMO, szerokość kanału: 80 MHz). Sieci w standardzie 802.11ac nadają i odbierają sygnały w paśmie 5 MHz.

Zastrzeżone rozwiązania producentów

Znalazłeś w domu kabel, którego nie możesz zidentyfikować, ani przypisać do żadnego urządzenia. Być może uda ci się go rozpoznać, korzystając z poniższego opisu.

Kabel iPoda

Kabel iPoda

Kabel iPoda

Zastosowanie: podłączanie iPoda do innego urządzenia wyposażonego w port USB

Dostępne przejściówki: Lightning, USB, S-Video, Component Video, TOSLINK Audio, RCA Audio

Apple stosuje swoje własne kable do zasilania urządzeń przenośnych i przesyłania danych. Podczas gdy wcześniejsze modele urządzeń wyposażane w złącze 30-stykowe, później zastąpiono je znacznie węższym złączem Lightning (zaprezentowano je we wrześniu 2012 r.). Obecnie wszystkie modele iPadów, iPodów i iPhone’ów dysponują złączem tego typu.

Kabel konsoli gier

Kabel konsoli gier

Kable do konsol Xbox, PlayStation i Wii

Zastosowanie: podłączanie konsol do telewizorów i systemów kina domowego

Dostępne przejściówki: S-Video, Composite Video, Component Video, RCA Audio, VGA

Większość starszych konsol gier Microsoftu, Nintendo i Sony jest wyposażona w specjalne złącza. PlayStation 3 obsługuje ponadto HDMI, a model PlayStation 4 można podłączyć do telewizora tylko poprzez interfejs tego typu. To samo dotyczy Xbox One. Konsola Wii U jest wyposażona w złącze HDMI, a ponadto w port AV Multi Out, który pozwala podłączać ją do urządzeń z gniazdami Component Video lub Composite Video.