HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel


Złącza i kable urządzeń peryferyjnych I

Masz wiele urządzeń peryferyjnych i straciłeś orientację w ich okablowaniu. Podpowiadamy, po czym rozpoznać poszczególne gniazda i wtyki.

FireWire 400

FireWire 400

FireWire 400

Nazwa alternatywna: IEEE 1394, IEEE 1394a, i.Link

Zastosowanie: kamery cyfrowe, zewnętrzne napędy i nośniki pamięci masowej, (rzadziej) dyski sieciowe

Lepsze od: USB 1.1, Composite Video, S-Video

Porównywalne interfejsy: USB 2.0

Dostępne przejściówki: FireWire 800

FireWire to magistrala szeregowa. Złącze FireWire 400 występuje w odmianach z czterema i sześcioma stykami. Pierwszy z wymienionych typów znalazł zastosowanie w cyfrowych kamerach wideo i laptopach, natomiast wersja sześciostykowa w starszych laptopach marki Apple, dyskach twardych i komputerach stacjonarnych. W gniazda FireWire 400 wyposażono niektóre telewizory i inne urządzenia przetwarzania obrazu. Odmiana złącza z sześcioma stykami pozwala zasilać podłączony sprzęt (tak jak USB). Dlatego niektóre dyski twarde nie wymagają oddzielnego zasilania. Maksymalna przepustowość złącza FireWire 400 wynosi 400 Mbit/s.

FireWire 800

FireWire 800

FireWire 800

Nazwa alternatywna: IEEE 1394b

Zastosowanie: profesjonalne karty audio i wideo, dyski twarde i inne napędy, (rzadziej) dyski sieciowe

Lepsze od: FireWire 400, USB

Porównywalne interfejsy: eSATA

Dostępne przejściówki: FireWire 400

To powszechnie stosowane złącze w pecetach zapewnia dwukrotnie większą wydajność transmisji danych niż FireWire 400 i pełną zgodność do poprzedniej wersji standardu. Wprawdzie możesz podłączyć kabel FireWire 400 do gniazda FireWire 800, lecz uzyskasz o połowę mniejszą przepustowość. Porty tego typu występują w komputerach Apple, a także w wielu pecetach klasy średniej i wyższej.

USB - typ A i typ B

USB - typ A i typ B

USB

Nazwa alternatywna: Universal Serial Bus, uniwersalna magistrala steregowa

Zastosowanie: podłączanie urządzeń peryferyjnych o niskiej przepustowości, ładowanie urządzeń przenośnych

Lepsze od: PS/2 (porty klawiatury i myszy)

Porównywalne interfejsy: PS/2

Złącze USB to obecnie najczęściej stosowany port umożliwiający podłączanie przeróżnych urządzeń peryferyjnych do komputerów stacjonarnych i przenośnych – nie tylko urządzeń wprowadzania danych takich jak klawiatur i myszy, lecz również drukarek, skanerów, dysków twardych, napędów CD/DVD, zewnętrznych kart rozszerzeń (sieciowych, telewizyjnych, dźwiękowych i innych) czy pamięci flash. Specyfikacja USB 1.1 przewiduje maksymalną prędkość transmisji danych na poziomie 1,5 Mbit/s w trybie Low Speed i 12 Mbit/s w trybie Full Speed. Urządzenia wymagające większej wydajności działają zgodnie ze specyfikacją USB 2.0 lub 3.0. Wtyki i gniazda USB są przeważnie płaskie (typ A), choć bywają także obłe (typ B). Najnowsza odmiana złącza (typ C) nie jest zgodna z poprzednimi. W odróżnieniu od nich można wsuwać wtyczkę do gniazda dowolną stroną. Złącze USB występuje także w zminiaturyzowanej postaci. Mowa o standardach USB mini i USB micro. Urządzenia peryferyjne można podłączać i odłączać bez konieczności wyłączania komputera. Poza tym złącze USB zapewnia zasilanie, więc może służyć do ładowania baterii w urządzeniach przenośnych. Niektórych urządzeń nie trzeba ponadto podłączać oddzielnym kablem do zasilania, choć w niektórych wypadkach wymaga się podłączenia rozgałęzionym kablem USB do dwóch portów.

USB 2.0 i micro USB

USB 2.0 i micro USB

USB 2.0

Zastosowanie: podłączanie zewnętrznych dysków twardych i napędów CD/DVD, kieszonkowej pamięci flash, aparatów cyfrowych, smartfonów i innych urządzeń

Lepsze od: USB 1.1

Złącze kompatybilne wstecznie z USB 1.1, lecz znacznie wydajniejsze (maks. przepustowość sięga 480 Mbit/s).

USB 3.0

USB 3.0

USB 3.0 i 3.1

Zastosowanie: podłączanie urządzeń peryferyjnych wymagających dużej przepustowości

Lepsze od: USB 2.0, USB 1.1

To kolejne udoskonalenie interfejsu USB. Jest zgodne z poprzednimi wersjami, ale zapewnia maksymalną przepustowość na poziomie 4 Gbit/s. Uzyskanie większej prędkości transmisji danych stało się możliwe przez zastosowanie technologii podobnej do PCI Express i SATA. Podczas gdy dotychczas dane były transmitowane w kablu jedną parą żył, w tej wersji mają do dyspozycji dwie dodatkowe pary żył. Gniazda i wtyczki USB 3.0 rozpoznaje się po charakterystycznej niebieskiej wkładce. Urządzenia z portem USB 3.0 należy podłączać kablem certyfikowanym do obsługi tej odmiany standardu USB. Następna odmiana interfejsu nosi nazwę USB 3.1. Ma zapewniać wydajność rzędu 10 Gbit/s, lecz stosować zupełnie inne kable i wtyczki (typu C – patrz wyżej).