HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel


Złącza i kable urządzeń peryferyjnych II

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

Port szeregowy

Port szeregowy

Nazwa alternatywna: RS 232

Zastosowanie: podłączanie modemów i urządzeń peryferyjnych do komputera

Gdy mowa o porcie szeregowym bez konkretnego modelu, prawie zawsze chodzi o interfejs RS 232. Początkowo złącze służyło jako interfejs przekazujący dane do modemów, które przekształcały sygnały, aby mogły być przesyłane liniami telefonicznymi. W latach osiemdziesiątych minionego wieku zdalna transmisja danych była możliwa tylko poprzez kable telefoniczne, więc złącze RS 232 zaprojektowano pod kątem tego zadania. Później zyskał popularność port Centronics.

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

Port równoległy

Port równoległy

Nazwa alternatywna: IEEE 1284

Zastosowanie: podłączenie drukarek, ploterów, faksów i skanerów

Standard IEEE 1284 został zaprezentowany w 1994 r. Zastąpił wówczas port Centronics, który uzyskał ogromną popularność w latach siedemdziesiątych. Interfejs równoległy znajduje obecnie zastosowanie tylko w leciwych komputerach w celu podłączania starszych urządzeń peryferyjnych, bo jego miejsce zajęły porty USB i FireWire.

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

SATA

SATA

Nazwa alternatywna: Serial ATA

Zastosowanie: podłączanie wewnętrznych dysków twardych, napędów CD/DVD itp.

Lepsze od: ATA

Porównywalne interfejsy: eSATA

Dostępne przejściówki: eSATA

Złącze SATA pełni rolę pośrednika pomiędzy płytą główną i wewnętrznymi napędami komputera. Najbardziej wydajna, a zarazem najpopularniejsza odmiana tego interfejsu określana nieoficjalnie jako SATA II i SATA 300 oferuje przepustowość na poziomie 3 Gbit/s, a więc wystarcza do większości zadań wykonywanych z udziałem nośników danych (np. nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości).

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

eSATA

eSATA

Zastosowanie: podłączanie zewnętrznych dysków twardych nagrywarek DVD/Blu-ray i innych napędów

Lepsze od: USB 1.0, FireWire 400

Porównywalne interfejsy: USB 2.0, FireWire 800

Dostępne przejściówki: SATA

W interfejsie eSATA zastosowano technologię SATA, wyprowadzając ją z wnętrza komputera. Służy do podłączania zewnętrznych nośników pamięci masowej. Złącza są ekranowane, a więc zabezpieczone przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Ponadto są zgodne ze wszystkimi typami napędów zewnętrznych.

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

ATA

ATA

Nazwa alternatywna: Parallel ATA, PATA

Zastosowanie: podłączanie wewnętrznych stacji dyskietek i napędów CD-ROM

Przestarzały standard, który służy obecnie do podłączania stacji dyskietek i napędów CD-ROM. Krótko mówiąc, ATA to równoległa odmiana interfejsu, a zarazem poprzednik szeregowego SATA.

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

PS/2

PS/2

Zastosowanie: podłączanie myszy, klawiatur i innych urządzeń wprowadzania danych

Porównywalne interfejsy: USB 1.0

Za pomocą tego leciwego interfejsu można podłączać myszy i klawiatury do komputera. Obecnie porty tego typu zostały niemal całkowicie zastąpione złączami USB.

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

Nadajnik i odbiornik Bluetooth w kluczu USB

Bluetooth

Zastosowanie: nawiązywanie połączeń bezprzewodowych z takimi urządzeniami jak PDA, smartfony, sprzęt GPS, aparaty cyfrowe, słuchawki, kontrolery gier itp.

Porównywalne interfejsy: USB

Standard stworzony do nawiązywania bezprzewodowych połączeń na krótki dystans. Choć jego zasięg może wynosić nawet ok. 100 m (zależnie od klasy mocy), komunikujące się urządzenia znajdują się przeważnie w tym samym pomieszczeniu. Bluetooth występuje w kilku odmianach. W powszechnym użytku jest obecnie wersja 4.0, która zapewnia ograniczony pobór energii, udoskonalone korygowanie błędów transmisji i 128-bitowe szyfrowanie AES. Ze względu na umiarkowaną przepustowość standard nie stanowi jednak alternatywy innych technologii połączeń bezprzewodowych takich jak np. WLAN.