HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Benjamin Schischka,
-
- Christian Töpfer,
- 30.01.2015, godz. 08:06
Oferta rynkowa kabli jest ogromna, a urządzenia określonego typu wymagają podłączenia odpowiednim przewodem. Przedstawiamy typowe rodzaje kabli i wyjaśniamy, do czego służą. Kable monitorowe, kable urządzeń audio i wideo, kable sieciowe, kable urządzeń peryferyjnych.

VGA, DVI, HDMI i spółka – jak wyglądają kable i ich wtyczki? Większość użytkowników przynajmniej raz zadawało sobie poniższe pytania, spoglądając na tylną ścianę urządzenia elektroniki użytkowej i drapiąc się bezradnie w czoło. Jakie to złącze? Jakiego kabla trzeba użyć, aby je podłączyć?
Obecnie jest tyle różnych typów kabli, gniazd i wtyczek, że nie sposób znać je wszystkie na pamięć i identyfikować na pierwszy rzut oka.
Poniżej przedstawiamy obszerny przewodnik po kablach, wtyczkach i złączach, który wprowadzi cię w tę zawiłą dziedzinę. Objaśniamy w nim prawie wszystkie złącza stosowane w nowoczesnych komputerach, telewizorach i urządzeniach audio. Podpowiadamy, na który kabel warto się zdecydować, gdy jest możliwość wyboru. Opisujemy dostępne typy przejściówek. Wspominamy o technologiach komunikacji bezprzewodowej, które umożliwiają kontaktowanie się urządzeń bez konieczności podłączania ich za pomocą kabli.
Czy wiesz, czym różni się złącze DVI od interfejsu DisplayPort? Czy potrafisz ustalić, jakie gniazdo mieści się w tylnej ścianie leciwego monitora Apple? Jeśli sprawia ci to problemy, przeczytaj poniższe wskazówki.

VGA, D-Sub
VGA (Video Graphics Array)
Nazwa alternatywna: D-Sub 15, D-Sub DE-15F
Zastosowanie: podłączanie komputerów, monitorów, odbiorników HDTV i projektorów komputerowych
Porównywalne interfejsy: Component RCA
Dostępne przejściówki: Component RCA (Component RGB), Mini-VGA
Kabel VGA to powszechnie przyjęte rozwiązanie do transmisji analogowych sygnałów wideo. Dostarcza sygnał w standardzie RGB. Złącza VGA są spotykane przeważnie w komputerach stacjonarnych i odbiornikach TV. W laptopach stosuje się raczej nieco mniejszą odmianę, Mini-VGA. Transmisja sygnałów analogowych jest podatna na zakłócenia, więc w razie możliwości wyboru, warto zdecydować się na złącze cyfrowe.

ADC
ADC
Nazwa alternatywna: Apple Display Connector
Zastosowanie: podłączanie monitorów i koncentratorów USB (hubów USB) do starszych komputerów Apple’a
Porównywalne interfejsy: DVI plus USB
Dostępne przejściówki: DVI
Choć obecnie Apple nie stosuje już złączy tego typu, można je znaleźć w monitorach starszych typów. Przez kabel są przesyłane nie tylko sygnały wizji, lecz również energia elektryczna służąca do zasilania monitora i sygnały USB. Wprawdzie można wyświetlać sygnały DVI na monitorze ADC, lecz wymaga to zastosowania stosunkowo drogiej przystawki konwertującej.

DVI
DVI
Nazwa alternatywna: Digital Visual Interface
Zastosowanie: podłączanie monitorów i telewizorów do komputerów i innych urządzeń
Lepsze od: VGA, Composite Video
Porównywalne interfejsy: HDMI
Dostępne przejściówki: HDMI, VGA, Mini-DVI, Micro-DVI
Złącza DVI są dostępne w wielu odmianach, bo z biegiem czasu udoskonalano technologię, aby dostosować interfejs do potrzeb użytkowników. Złącze DVI-I pozwala przesyłać zarówno analogowy, jak i cyfrowy sygnał wizji, więc korzystając z prostej przejściówki, można podłączać do niego leciwe monitory kineskopowe. Tymczasem złącze DVI-D służy do przesyłania tylko sygnałów cyfrowych. Oba typy złącz są dostępne w dwóch wersjach – Single Link i Dual Link. Różnią się przepustowością i liczbą pinów. Single Link nie nadaje się do podłączenia monitorów o bardzo wysokiej rozdzielczości.