HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

Oferta rynkowa kabli jest ogromna, a urządzenia określonego typu wymagają podłączenia odpowiednim przewodem. Przedstawiamy typowe rodzaje kabli i wyjaśniamy, do czego służą. Kable monitorowe, kable urządzeń audio i wideo, kable sieciowe, kable urządzeń peryferyjnych.


VGA, DVI, HDMI i spółka – jak wyglądają kable i ich wtyczki? Większość użytkowników przynajmniej raz zadawało sobie poniższe pytania, spoglądając na tylną ścianę urządzenia elektroniki użytkowej i drapiąc się bezradnie w czoło. Jakie to złącze? Jakiego kabla trzeba użyć, aby je podłączyć?

Obecnie jest tyle różnych typów kabli, gniazd i wtyczek, że nie sposób znać je wszystkie na pamięć i identyfikować na pierwszy rzut oka.

Zobacz również:

  • Co zrobić, gdy zabraknie prądu? Czy zakup stacji zasilania ma sens?
  • Recenzja: Cable Matters Kabel USB4

Poniżej przedstawiamy obszerny przewodnik po kablach, wtyczkach i złączach, który wprowadzi cię w tę zawiłą dziedzinę. Objaśniamy w nim prawie wszystkie złącza stosowane w nowoczesnych komputerach, telewizorach i urządzeniach audio. Podpowiadamy, na który kabel warto się zdecydować, gdy jest możliwość wyboru. Opisujemy dostępne typy przejściówek. Wspominamy o technologiach komunikacji bezprzewodowej, które umożliwiają kontaktowanie się urządzeń bez konieczności podłączania ich za pomocą kabli.

Złącza i kable monitorowe I

Czy wiesz, czym różni się złącze DVI od interfejsu DisplayPort? Czy potrafisz ustalić, jakie gniazdo mieści się w tylnej ścianie leciwego monitora Apple? Jeśli sprawia ci to problemy, przeczytaj poniższe wskazówki.

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

VGA, D-Sub

VGA (Video Graphics Array)

Nazwa alternatywna: D-Sub 15, D-Sub DE-15F

Zastosowanie: podłączanie komputerów, monitorów, odbiorników HDTV i projektorów komputerowych

Porównywalne interfejsy: Component RCA

Dostępne przejściówki: Component RCA (Component RGB), Mini-VGA

Kabel VGA to powszechnie przyjęte rozwiązanie do transmisji analogowych sygnałów wideo. Dostarcza sygnał w standardzie RGB. Złącza VGA są spotykane przeważnie w komputerach stacjonarnych i odbiornikach TV. W laptopach stosuje się raczej nieco mniejszą odmianę, Mini-VGA. Transmisja sygnałów analogowych jest podatna na zakłócenia, więc w razie możliwości wyboru, warto zdecydować się na złącze cyfrowe.

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

ADC

ADC

Nazwa alternatywna: Apple Display Connector

Zastosowanie: podłączanie monitorów i koncentratorów USB (hubów USB) do starszych komputerów Apple’a

Porównywalne interfejsy: DVI plus USB

Dostępne przejściówki: DVI

Choć obecnie Apple nie stosuje już złączy tego typu, można je znaleźć w monitorach starszych typów. Przez kabel są przesyłane nie tylko sygnały wizji, lecz również energia elektryczna służąca do zasilania monitora i sygnały USB. Wprawdzie można wyświetlać sygnały DVI na monitorze ADC, lecz wymaga to zastosowania stosunkowo drogiej przystawki konwertującej.

HDMI, optyczny, kompozytowy... Poznaj swój kabel

DVI

DVI

Nazwa alternatywna: Digital Visual Interface

Zastosowanie: podłączanie monitorów i telewizorów do komputerów i innych urządzeń

Lepsze od: VGA, Composite Video

Porównywalne interfejsy: HDMI

Dostępne przejściówki: HDMI, VGA, Mini-DVI, Micro-DVI

Złącza DVI są dostępne w wielu odmianach, bo z biegiem czasu udoskonalano technologię, aby dostosować interfejs do potrzeb użytkowników. Złącze DVI-I pozwala przesyłać zarówno analogowy, jak i cyfrowy sygnał wizji, więc korzystając z prostej przejściówki, można podłączać do niego leciwe monitory kineskopowe. Tymczasem złącze DVI-D służy do przesyłania tylko sygnałów cyfrowych. Oba typy złącz są dostępne w dwóch wersjach – Single Link i Dual Link. Różnią się przepustowością i liczbą pinów. Single Link nie nadaje się do podłączenia monitorów o bardzo wysokiej rozdzielczości.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: