HDTV - pytania i odpowiedzi

Kupno telewizora jeszcze do niedawna polegało na wyborze przekątnej ekranu, pójściu do sklepu i nabyciu zestawu zapewniającego najlepszą jakość obrazu przy zachowaniu rozsądnej ceny. Dziś - choć z pozoru nic się w tym zakresie nie zmieniło - proces ten jest o wiele bardziej złożony. Jednym z powodów prowadzących do obecnego stanu rzeczy jest fakt, iż większość z oferowanych dziś telewizorów to telewizory wysokiej rozdzielczości (High Definition). Dlatego tez telewizory HD oprócz znacznie polepszonych parametrów obrazu pociągnęły za sobą powstawanie nowej terminologii, nowych opcji i sposobów podłączania i kombinacji sprzętu. Aby potencjalni nabywcy mieli pojęcie, o czym mówi do nich sprzedawca, podajemy wam kilka najważniejszych i niezbędnych informacji potrzebnych do "ogarnięcia" tematu zakupu telewizora HD.

HDTV - pytania i odpowiedzi
Do cyfrowej telewizji należy przyszłość - nie ma co do tego wątpliwości. Dowodem nadchodzącej (trwającej?) rewolucji są kolejne kanały telewizyjne w wysokiej rozdzielczości, dostępne w ofercie nadawców cyfrowej telewizji. W Polsce o klienta rywalizują na razie należąca do grupy ITI platforma 'n' oraz Cyfra +. Do wyścigu wkrótce dołączy Polsat, a i TVP modernizuje już swoją infrastrukturę zgodnie ze standardami High Definition.

Zanim jednak telewizja wysokiej rozdzielczości na dobre zadomowi się nad Wisłą, warto zapoznać się z terminologią, której znajomość może okazać się przydatna w trakcie zakupu sprzętu przystosowanego do odbioru HDTV.

Podstawy HDTV

Pytanie: Czym jest HDTV?

Odpowiedź: HDTV (high definition television), czyli z angielska telewizja o wysokiej rozdzielczości wyświetlanego obrazu. Skrót ten w zasadzie obejmuje szerszy zakres pojęć. W skład HDTV wchodzi cała rodzina technologii nadawania cyfrowego, panoramicznego obrazu oraz dźwięku w standardzie Dolby Digital i DTS. Przekaz HD zawiera do sześciu razy więcej danych niż standardowy analogowy sygnał.

HDTV - pytania i odpowiedzi

Więcej informacji o telewizji wysokiej rozdzielczości znajdziecie w serwisie HDTV.IDG.pl

A co to znaczy "panoramiczny"?

W odniesieniu do telewizji, panoramiczny znaczy taki obraz, który wyświetlany jest w stosunku boków 16:9 - czyli 16 jednostek szerokości obrazu do 9 jednostek jego wysokości. Taki stosunek wyświetlanego obrazu jest powszechnie używany w branży filmowej i dopasowuje się do pola widzenia ludzkiego oka lepiej niż prawie kwadratowe 4:3 używane w konwencjonalnej telewizji (i w filmach nakręconych przed 1950 r.).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: