Hakerska sztuczka: zmiana adresu MAC

Zanim podłączymy laptopa do publicznej sieci czy hot-spota, powinniśmy zadbać o anonimowość. Jedną z możliwości jest zmienienie adresu MAC karty sieciowej na inny. W ten sposób nie tylko utrudnimy naszą identyfikację, ale także uniemożliwimy szybkie rozpoznanie, z jakiego sprzętu korzystamy.

To też cię zainteresuje

Po zmianie adresu MAC mogą się zainteresować inne artykuły, które umieściliśmy na witrynie PC World Komputera Online:

- "Na pohybel hakerom - bezpieczne Wi-Fi".

- "Budowa fortecy. Konfiguracja zabezpieczeń w routerze D-Link DI-524, Belkin High-Speed Mode Wireless G Router oraz Linksys WRT54G(C, L, R, S, X, X2).

Każda karta sieciowa ma swój unikalny adres MAC zbudowany z sześciu par znaków, a informujący o producencie, czasem też o dacie produkcji, numerze serii, modelu karty itd. W Windows (polecenie ipconfig /all) jest on wyświetlany w następujący sposób: "00-01-02-1E-36-00" (adres MAC karty 3com).

Producenci kart i sterowników często dbają, by zmianę adresu MAC w Windows dało się przeprowadzić równie wygodnie, jak w systemach uniksowych. Aby jej dokonać, należy kliknąć prawym klawiszem na ikonce "Mój komputer", wybrać Właściwości -> Sprzęt -> Menedżer urządzeń. Następnie musimy przejść do wybranej karty sieciowej i kliknąć Właściwości -> Zaawansowane. W polu Adres sieciowy (Network Address) ustawiamy interesującą nas wartość.

Szczegółowy spis adresów MAC przypisanych konkretnym producentom znajduje się na witrynie IEEE.


Zobacz również