Historyczna paleta

Jaka jest najlepsza metoda retuszowania starych zdjęć w Photoshopie?


Jaka jest najlepsza metoda retuszowania starych zdjęć w Photoshopie?

Historyczna paleta
Tę czynność można porównać do mycia samochodu - tzn. wykonać ją szybko lub dokładnie. Można siedzieć i mozolnie poprawiać każdy piksel gumką i pędzlem - daje to znakomite rezultaty, ale zajmuje niewiarygodnie dużo czasu - albo też przepuścić obrazek przez photoshopowy filtr Dust and Scratches (ekwiwalent automatycznej myjni na żetony), lecz wyniki takiej operacji są dalekie od doskonałości.

Co należy więc zrobić w sytuacji, gdy nieubłaganie zbliża się ostateczny termin oddania pracy (zdarza się to każdemu grafikowi), a jednocześnie mamy świadomość, że musi być to praca dobrej jakości? Jeżeli mamy choć trochę czasu (a nie tylko 10 minut), to istnieje dobre rozwiązanie. Można użyć dwóch filtrów, dających przeciwstawne efekty - Median oraz Unsharp Mask - i malować nimi pędzlem w odpowiednich miejscach. Tam, gdzie obraz ma skazy i wymaga wygładzenia - Median, a w miejscach wymagających wyostrzenia (brzegi, detale) - Unsharp Mask. Ta technika nie jest nowa, w różnych wcieleniach była stosowana od dawna, lecz paleta History z Photoshopa 5 nadała jej całkowicie nowy wymiar.

Historyczna paleta
Zamiast umieszczania dwóch wersji obrazka na oddzielnych warstwach lub wielokrotnego wczytywania zapisanych snapshotów, co było jedynym rozwiązaniem do tej pory, można utworzyć szereg alternatywnych stanów obrazka i selektywnie wybierać najlepsze elementy z każdego z nich. Pędzel i paleta History wymagają pewnej wprawy w posługiwaniu się, lecz wynagradzają to swoimi niezwykłymi funkcjami.

Wyostrzanie i zamazywanie

Stare fotografie zawsze stanowią wyzwanie. Są przeważnie bardzo miękkie i ziarniste. Oznacza to, że do ich retuszu trzeba jednocześnie wyostrzać i zamazywać różne fragmenty. Sposobem na przeprowadzenie tych dwóch przeciwstawnych czynności jest wykonanie kilku wersji obrazka z różnymi ustawieniami filtrów i czerpanie z nich najbardziej udanych elementów.

Zacznijmy od nałożenia filtra Usharp Mask. Efekt uzyskany w ten sposób stanowić będzie maksymalne wyostrzenie obrazka, warto więc w tym miejscu trochę "podkręcić śrubę". Proponuję nastawić ten filtr na Amount 400 i Radius 2,0. Opcję Treshold lepiej ustawić na zero, w przeciwnym razie przejścia między obszarami ostrymi i rozmytymi będą zbyt widoczne.

Jak to się dzieje z większością czynności w Photoshopie 5, nałożenie Usharp Mask zostanie zapisane w palecie History. Oznacza to, że ta operacja staje się jednym z możliwych stanów naszego obrazka, do którego możemy w każdym momencie powrócić. Wyostrzenie jest ważnym dla nas elementem, do którego będziemy wielokrotnie się odwoływać, dlatego trzeba go zachować. Paleta History domyślnie zapamiętuje 20 ostatnio wykonanych czynności, żeby więc uchronić nasz obrazek przed zapomnieniem, trzeba go zachować jako snapshoty, klikając na ikonie strony na dole palety. Snapshot jest osiągalny tak długo, dopóki nie zamkniesz pracy.