Ile kosztuje strona internetowa?

W dzisiejszych czasach strona internetowa to rzecz niezbędna dla firmy, zaś osobom prywatnym również nikt nie zabrania tworzenia swoich własnych - tematycznych, blogów, itp. Ile trzeba za to zapłacić? Ile kosztuje strona internetowa?

Jeśli mowa o użytkownikach prywatnych, mogą oni stworzyć stronę praktyczne nie płacąc ani grosza. I w dodatku nie potrzebna znajomość programowania, ani też HTML - choć to oczywiście zawsze się przyda. Oczywiście mowa tu o samych narzędziach do tworzenia witryny - miejsce na serwerze i oryginalna nazwa to rzeczy, za które zapłacić trzeba osobno. Jak najlepiej stworzyć stronę? Polecamy dwa popularne systemy zarządzania treścią (CMS) - WordPress oraz Joomla. Są one całkowicie darmowe i można dzięki nim stworzyć bogatą w zawartość stronę. Dodatkowo można pobrać mnóstwo darmowych wtyczek i dodatków, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają witrynę dla użytkowników.

Ile kosztuje strona internetowa?

Wordpress

Oczywiście do obu systemów znajdziemy również płatne dodatki, jednak nie musimy ich nabywać. Tak więc narzędzia - 0 PLN. Jeśli sami zajmujemy się stroną, dodajemy treść i materiały, koszty nadal wynoszą 0 złotych, jeśli jednak chcemy zarabiać, inwestujemy w redaktorów. Stawki za tekst są bardzo zróżnicowane - różnią się zarówno do tego, jaki profil ma strona, jak też i czy witryna jest częścią większej sieci.

Czas na dodanie kosztu serwera i domeny. Działające w naszym kraju firmy oferują różnego rodzaju promocje, dzięki czemu możemy na przykład stać się właścicielem domeny dosłownie za złotówkę. Pamiętajmy jednak, że w biznesie nie ma nic za darmo i może okazać się, że ta tania opłata wiąże się z koniecznością podpisania umowy na kilka lat, a każdy rok to opłata normalna, wynosząca już kilkaset PLN. Jeśli nie potrzebujemy dużego serwera, możemy nabyć miejsce na nim za 100 PLN/rok. To oczywiście stawka mocno uśredniona. Rejestracja oryginalnej nazwy (domeny) to wydatek również ok. 100 PLN na rok. Daje nam to 200 złotych.

W przypadku firmy rzecz ma się całkiem inaczej. Jeśli jest to np. strona producenta, to zatrudnia on osoby zajmujące się promocją strony na łamach serwisów społecznościowych, może również zażyczyć sobie stworzenia oryginalnego logo (to kolejne kilkaset złotych), a jeśli chce on ostro promować firmę przez sieć, wypada zapłacić za pozycjonowanie i całą resztę rzeczy związanych z SEO. Sumując to wszystko, strona taka wynieść może co najmniej kilka tysięcy złotych - wszystko zależy od profilu firmy.