Ile pamięci RAM potrzebujesz?

8 GB to złoty środek

Ponieważ obecnie dostępne komputery mają dużo pamięci RAM, system Windows wykorzystuje pamięć wirtualną w coraz mniejszym stopniu. Co więcej, wiele dzisiejszych pecetów zamiast tradycyjnego dysku twardego ma już nowoczesny nośnik SSD. Dzięki temu proces wymiany danych pomiędzy RAM-em a pamięcią wirtualną przebiega o wiele sprawniej, głównie dlatego, że SSD nie mają problemów z odczytywaniem danych z jednej komórki pamięci Flash podczas zapisywania danych na innej. Ponadto nie mamy do czynienia ze zjawiskiem "terkotania" - nośniki SSD są bezgłośne.

Ile pamięci potrzebujesz? Obecnie do większości zastosowań w zupełności wystarczy 8 GB DDR3.

Ile pamięci potrzebujesz? Obecnie do większości zastosowań w zupełności wystarczy 8 GB DDR3.

Należy jednak wiedzieć, że pamięć RAM ciągle jest szybsza niż nośniki SSD. Oznacza to, że komputer będzie działać wydajniej, jeśli wszystkie aplikacje i dokumenty będą przechowywane w pamięci RAM.

Dodatkowym powodem, dla którego warto zainstalować dużo RAM-u jest funkcja SuperFetch, która trafiła do systemów Microsoftu wraz z edycją Windows Vista. SuperFetch zarządza pamięcią RAM w taki sposób, aby wykorzystywać ją możliwie najefektywniej - "uczy" się nawyków użytkownika i upewnia się, że najczęściej otwierane pliki i aplikacje są odczytywane z szybkiego RAM-u, a nie z dysku. Im więcej pamięci RAM masz w komputerze, tym większa szansa na to, że aplikacja, którą otworzysz, będzie już przechowywana w pamięci i przez to włączy się niemal natychmiast, zamiast uruchamiać się powoli z dysku.

Na redakcyjnym laptopie Lenovo, który był wyposażony w dysk SSD i pracował na systemie Windows 7 64-bit, przeprowadziliśmy prosty test, obejmujący wielokrotne otwieranie i przełączanie się pomiędzy aplikacjami. Kiedy w komputerze zainstalowane było zaledwie 2 GB pamięci RAM, system operacyjny często korzystał z pamięci wirtualnej. Konfiguracja wyposażona w 4 GB RAM cechowała się już wyższą wydajnością - można było zaobserwować, że system działa szybciej. Z kolei laptop wyposażony w 8 GB pamięci mógł lepiej wykorzystać funkcję SuperFetch, oferując jej odpowiedni zapas, i w rezultacie komputer pracował jeszcze wydajniej, choć tym razem wzrost wydajności nie był aż tak zauważalny, jak przy zmianie z 2 na 4 GB. Dodajmy, że w teście wykorzystaliśmy popularne aplikacje, nie zaś specjalistyczne narzędzia (np. do modelowania 3D). Były to: pakiet Office 2010, Adobe Photoshop Elements 9, gra Diablo 3 z dodatkiem Reaper of Souls oraz przeglądarki internetowe Opera, Firefox i Chrome z otwartymi ponad 20 kartami.

Ile pamięci powinieneś zainstalować w komputerze? Przy zdecydowaniu się na 8 GB pamięci RAM, większość użytkowników powinna być w stanie "pomieścić" wszystkie aplikacje i pliki, które służą do codziennej pracy, bezpośrednio w pamięci RAM. Wówczas system nie będzie musiał korzystać z pamięci wirtualnej i komputer będzie pracował bardzo wydajnie. Jednocześnie trzeba wspomnieć, że każdy użytkownik ma inny zestaw narzędzi i ulubionych aplikacji. Aby stwierdzić, czy warto dokupić więcej pamięci, czy może dodatkowy RAM okaże się startą pieniędzy, sprawdź ile pamięci RAM używa system w różnych scenariuszach (więcej w ramce "Ile pamięci używa system?"). Dzięki temu dowiesz się, ile RAM-u warto zainstalować. Weź też pod uwagę, że w przyszłości możesz zainstalować nowe i bardziej wymagające aplikacje, dlatego nie będzie przesadą, jeśli zdecydujesz się na zakup o 2 GB więcej pamięci, niż potrzebujesz obecnie. Więcej informacji na temat tego, ile możesz potrzebować RAM-u, znajdziesz w ramce "Kiedy 16 GB ma uzasadnienie".