Ile pamięci RAM potrzebujesz?
-
- 21.07.2014, godz. 07:16
W przypadku komputerów stacjonarnych, użytkownicy docenią z pewnością bardziej szybkość modułów DDR4, niż oszczędność energii. Zestawy pamięci DDR4, które były prezentowane na tegorocznych targach Computex, oferowały szybkość od 2133 do 3200 MHz, choć wiemy, że mają pojawić się także wersje 4266 MHz. Przypomnijmy, że moduły DDR3 zatrzymały się na częstotliwości 2133 MHz, więc nie da się ukryć, że DDR4 będą znacznie szybsze.
Choć pamięci DDR4 będą niewątpliwie lepsze od DDR3, to jednak eksperci na razie odradzają ich zakup, głównie ze względu na wysokie ceny. "Dopiero w 2016 roku ceny DDR4 zrównają się z cenami DDR3" - przewiduje Mike Howard, analityk z firmy badawczej IHS. Pierwsze pamięci DDR4, które trafiły już do sprzedaży, faktycznie są bardzo drogie. Są to moduły 2 x 8 GB dla desktopów, które kosztują ok. 1080 zł i pracują z częstotliwością 2133 MHz. Ponadto Kelt Reeves, prezes firmy Falcon Northwest, zajmującej się sprzedażą wydajnych komputerów stacjonarnych, twierdzi, że pamięci DDR4 nie zapewnią obecnie wyższej wydajności. "Przy obecnej generacji procesorów CPU, nie dostrzegamy praktycznie żadnych korzyści w pamięciach DDR3 pracujących z częstotliwością wyższą niż 1866 MHz" - powiedział Reeves redakcji amerykańskiego PC Worlda. "Przy częstotliwości 2133 MHz lub wyższej, musisz uruchamiać specjalne testy mierzące przepustowość pamięci, aby dostrzec marginalne różnice w wynikach benchmarków" - dodał.
Zobacz również:
- Dobry news na początek roku - pamięci DDR5 będą tanieć
- Taniej nie będzie? Zobacz, gdzie dostaniesz pamięci RAM w świetnych cenach [28.11.2022]

Jeszcze w tym roku ma pojawić się chipset Intel X99, który będzie obsługiwać pamięci DDR4, a wraz z nim zadebiutują nowe procesory Extreme Edition z rodziny Haswell, czyli Haswell-E.
Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe argumenty i dodamy do tego fakt, że aby skorzystać z pamięci DDR4, trzeba będzie również wymienić płytę główną (potrzebny jest inny chipset - np. nadchodzący chipset Intel X99 obsługuje DDR4), inwestycja przestaje być opłacalna. Dlatego obecnie, co najmniej przez najbliższe 2 lata, większość użytkowników może sobie odpuścić zakup DDR4.
Podsumowując, pamięci RAM są bardzo ważne i mają duży wpływ na wydajność komputerów. Obecnie polecamy zakup modułów DDR3 i uważamy, że warto mieć 8 GB RAM-u zarówno w laptopie, jak i desktopie, przynajmniej jeśli chodzi o większość użytkowników systemów Windows 7 i 8.1.
Przed zakupem dodatkowych pamięci RAM należy sprawdzić, jakie moduły są zainstalowane w komputerze i czy jest jeszcze miejsce na dodatkową pamięć. To, ile slotów RAM jest zajętych, można sprawdzić w łatwy sposób - wystarczy zdjąć bok obudowy (komputer stacjonarny) lub odkręcić odpowiednią zasłonę (laptop) i wtedy zobaczysz, ile slotów jest wolnych. Często jednak nie trzeba tego robić i można posłużyć się odpowiednim programem.
Polecamy CPU-Z, bezpłatną aplikację, która zawiera zakładkę "Memory". To właśnie tam znajduje się informacja o tym, jakie pamięci są zainstalowane w komputerze (typ, rozmiar, częstotliwość). Dodatkowo dowiesz się, czy w komputerze zajęty jest jeden moduł, czy więcej. Jeśli aplikacja wyświetla informacje "Single" w polu "Channel", jest to znak, że w komputerze jest jeden moduł pamięci - jeżeli jest to laptop, masz wtedy pewność, że jest jeszcze miejsce na dodatkowy moduł RAM.
Innym sposobem na sprawdzenie, ile i jakie pamięci znajdują się w komputerze, jest skorzystanie ze skanera opracowanego przez firmę Crucial. Po przeskanowaniu komputera, na odpowiedniej stronie internetowej wyświetlą się informacje dotyczące pamięci - w ten sposób można się dowiedzieć, ile slotów na RAM oferuje komputer, ile maksymalnie pamięci można zainstalować, oraz ile pamięci jest aktualnie w komputerze. Przydatna jest zwłaszcza informacja o tym, ile maks. pamięci da się zainstalować, ponieważ nie oferuje jej program CPU-Z.
Obecnie niemal każdy komputer sprzedawany jest z 64-bitowym systemem operacyjnym oraz wyposażony jest w 4 GB pamięci RAM. W artykule radzimy, aby mieć 8 GB RAM-u, ponieważ wtedy można liczyć na wysoką wydajność w praktycznie wszystkich popularnych zastosowaniach, włączając w to gry, jak i obróbkę zdjęć i filmów HD. Komputery mogą jednak obsługiwać więcej RAM-u, dlatego nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy warto dokupić dodatkowe pamięci i mieć np. 12 lub 16 GB RAM.
12 lub 16 GB pamięci RAM radzimy zainstalować wtedy, gdy jednocześnie korzystasz z aplikacji, które w dużym stopniu wykorzystują zasoby systemowe - mowa tu o narzędziach do przetwarzania obrazu wideo w wysokiej jakości (np. 4K), CAD, czy modelowania obiektów 3D.
Więcej niż 8 GB pamięci RAM można zainstalować także wtedy, gdy w szeroki sposób wykorzystujesz narzędzia do wirtualizacji, takie jak Microsoft Hyper-V lub VMWare Workstation, zwłaszcza gdy uruchamiasz wiele systemów operacyjnych jednocześnie. Nie zalecamy z kolei instalacji 12 lub 16 GB pamięci RAM z myślą o grach - 8 GB RAM wystarczy obecnie nawet dla najbardziej wymagających gier.
W wyszukiwarce systemu wpisz "monitor wydajności" i uruchom narzędzie o tej samej nazwie. W nowo otwartym oknie, po lewej stronie znajduje się menu z dostępnymi opcjami - wybierz "Wydajność". Wówczas w informacjach zgromadzonych w polu "Podsumowanie systemu" znajdziesz informacje o pamięci, m.in. "Dostępna pamięć (MB)", gdzie dowiesz się, ile pamięci RAM jest dostępnej w chwili, gdy używasz komputera. Zanim sprawdzisz te informacje, warto wcześniej uruchomić wszystkie aplikacje, z którymi pracujesz na co dzień - w ten sposób sprawdzisz ile pamięci używają poszczególne programy.
Dodatkowo Monitor wydajności pozwala sprawdzić więcej danych dotyczących pamięci lub innych podzespołów komputerowych. Jeśli wybierzesz z menu "Raporty", następnie "System" i "System Diagnostics", możesz wyświetlić wyniki diagnostyki swojego komputera. Jest tam zakładka "Pamięć" i dwie sekcje: proces i liczniki. Znajdziesz tam szczegółowe informacje związane z pamięcią RAM.