Ile wart jest chiński tablet

Postanowiliśmy sprawdzić, czy tanie tablety pochodzące z Państwa Środka stanowią alternatywę drogich modeli markowych producentów, i jakie pułapki mogą czyhać na potencjalnych nabywców. Zamówiliśmy dwa urządzenia tego rodzaju i przeprowadziliśmy krótkie testy, których rezultaty podpowiadają, czego można oczekiwać od urządzeń pod względem wydajności i jakości wykonania.


W obecnych czasach trudno spotkać osobę, która nie chciałaby mieć nowiusieńkiego smartfona lub tabletu wyposażonego w najnowsze zdobycze techniki. Producenci tych urządzeń zdają sobie z tego doskonale sprawę, ustalając odpowiednio wysokie ceny, gdy wprowadzają na rynek nowy model. Tymczasem są alternatywy! Na barwnych stronach internetowych reklamują się nieznane w Polsce marki z Chin, prezentując swoje najnowsze produkty o śmiesznie niskich cenach. Jednak euforia związana z okazyjnym zakupem może szybko przeobrazić się we frustrację, gdy do niskiej ceny zostanie doliczony wysoki koszt przesyłki i opłaty celne. Oprócz tego musisz liczyć się z tym, że azjatycki sklep internetowy może wystawić cię do wiatru i w najgorszym wypadku nie dostarczyć towaru. A nawet gdy otrzymasz przesyłkę z urządzeniem, być może przy jego oględzinach ogarnie cię ogromne rozczarowanie.

Ile wart jest chiński tablet

Tablet Chuwi V99...

Sprzęt z dalekiej Azji - zakupy z dozą ryzyka

Chińskich sklepów w internecie jak ziaren piasku na plaży, a więc nietrudno znaleźć dogodną ofertę. Jednak tamtejsze placówki handlowe nie podlegają europejskiemu prawu kupna-sprzedaży, bo ich siedziby są położone w Chinach. Jest kilka sposobów zapłaty, jednak najczęściej stosowaną metodę stanowi rozliczanie się za pośrednictwem karty kredytowej. Największą popularnością na kontynencie azjatyckim cieszą się usługi świadczone przez firmy takie jak MoneyGram czy Western Union. Obie dokonują przelewów pieniężnych w czasie rzeczywistym, więc nabywca nie jest objęty żadnym programem ochrony. Aby uzyskać gwarancję bezpiecznego zakupu, trzeba skorzystać z usług takiego serwisu jak PayPal. W razie problemów pozwoli ci odzyskać pieniądze. Gdy skorzystasz z takiego rozwiązania, sprzedawca oprócz tego nie otrzyma twoich poufnych danych takich jak konto w banku internetowym czy numer karty kredytowej.

Zobacz również:

  • Pocisk hipersoniczny - co to jest?
Ile wart jest chiński tablet

...i Ainol Novo 7 Venus. Oba urządzenia są bardzo podobne do renomowanych tabletów Apple’a i Google’a, które cieszą się uznaniem nabywców. Chińscy producenci interpretują kopiowanie wzornictwa obcych towarów jako okazanie szacunku ich projektantom.

Dużo nowoczesnej techniki za niewielkie pieniądze

Koledzy z naszego partnerskiego magazynu PC-Welt w Niemczech postanowili sprawdzić na przykładzie dwóch tabletów, czy tanie urządzenia z Chin mogą być warte swojej ceny. Zakupili w tym celu dwa egzemplarze w sklepie internetowym www.merimobiles.com. Dokonali transakcji za pośrednictwem wspomnianego serwisu PayPal, a dostarczeniem urządzeń zajęła się firma kurierska DHL Express. Pierwszy z tabletów nosi zwięzłą nazwę V99 i jest wytwarzany przez firmę Chuwi z siedzibą w miejscowości Shenzen w południowych Chinach. Drugi tablet - model Novo 7 Venus - to produkt firmy Ainol. W tabeli zamieszczamy porównanie danych technicznych zakupionych urządzeń z ich odpowiednikami pochodzącymi od firm Apple i Google.

W momencie zakupu, a więc na początku marca 2013 roku, Chuwi V99 kosztował 186,96 euro (ok. 792 zł), Ainol Novo 7 Venus zaś 107,71 euro (ok. 457 zł). Za oba tablety trzeba było więc zapłacić 294,67 euro (ok. 1249 zł). Zważywszy na specyfikacje techniczne, oba tablety wydają się zadziwiająco tanie. Cena porównywalnego (przynajmniej teoretycznie) Apple iPada 4 wynosi ok. 500 euro (ok. 2100 zł), a więc jest prawie dwukrotnie wyższa od obu chińskich konkurentów i ponad dwukrotnie wyższa od pierwszego z wymienionych. Tymczasem konstruktorzy urządzenia firmy Chuwi wzorowali się pod względem wzornictwa na iPadzie, a twórcy tabletu Ainol czerpali ze stylistyki Nexusa 7. I nie bez powodu - obaj producenci pragną odnieść choć ułamek sukcesu cyfrowych bestsellerów, postanowili więc upodobnić swoje wyroby do produktów, które mają ugruntowaną pozycję na rynku.

Ile wart jest chiński tablet

Porównanie parametrów technicznych

Sklep w Chinach - szczegółowy przebieg transakcji

Zasadniczo samo składanie zamówienia przebiega podobnie jak w rodzimych sklepach internetowych. Po włożeniu żądanych tabletów do wirtualnego koszyka doliczają ci koszty wysyłki, zanim dobijesz targu. Im szybciej zechcesz cieszyć się swoim nowym cyfrowym cackiem, tym głębiej musisz sięgnąć do portfela. Wprawdzie w większości sklepów online’owych opcja bezpłatnego dostarczenia towaru do dowolnego kraju na świecie jest dostępna, jednak wówczas czas oczekiwania na przesyłkę może się wydłużyć nawet do 21 dni. Natomiast gdy zdecydujesz się skorzystać z najszybszej firmy kurierskiej (w naszym przykładzie okazała się nią DHL Express), łączny koszt obu urządzeń wzrasta aż do 323,90 euro (ok. 1373 zł). Za to paczka dotrze do ciebie w ciągu zaledwie trzech do sześciu dni roboczych.

Ile wart jest chiński tablet

Tablety z Państwa Środka są bogato wyposażone w złącza – minijack audio, gniazdo zasilania, Micro USB, mini-HDMI, gniazdo na karty microSD (tu: model Chuwi V99, od lewej do prawej). Markowi producenci mogliby wziąć przykład z chińskich kolegów.

Opłaty celne i podatek

Kolejną przeszkodą tabletów w drodze z Państwa Środka do nabywcy w Unii Europejskiej mogą się stać organa celne. Gdy urządzenia docierają do kraju, urzędnicy celni badają przesyłkę. Ponadto sprawdzają wartość towaru zadeklarowaną na paczce i podany typ towaru. Wprawdzie urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony czy tablety, są zasadniczo zwolnione z opłat celnych, jeśli ich wartość nie przekracza 150 euro, ale funkcjonariusze urzędu celnego w Niemczech pobierają podatek obrotowy z tytułu importu. Jego wysokość sięga 19 procent wartości wwożonych urządzeń. W Polsce natomiast trzeba byłoby odprowadzić do urzędu skarbowego podatek VAT wynoszący 23 procent wartości towaru.