Illustrator 8.0 grafika na stronie WWW

Najnowsza wersja programu wektorowego Adobe została wyposażona w wiele funkcji ułatwiających tworzenie grafiki pod kątem Internetu.


Najnowsza wersja programu wektorowego Adobe została wyposażona w wiele funkcji ułatwiających tworzenie grafiki pod kątem Internetu.

Adobe Illustrator już od wersji 6.0 doskonale sprawdza się jako pomocnicze narzędzie dla twórców stron WWW. Za jego pomocą w prosty sposób tworzymy grafikę w formacie GIF (częściej), JPEG czy też znane twórcom i użytkownikom WWW mapy (graficzne obiekty z przypisanymi odnośnikami-linkami).

W artykule tym chciałbym przedstawić kilka sposobów wykorzystania Illustratora na potrzeby grafiki internetowej. Skoncentrujemy się zatem na trzech podstawowych tematach:

1. Tworzenie grafiki internetowej GIF, JPEG

2. Przygotowanie mapy (dokument w języku HTML)

3. Efekty specjalne

Najpopularniejsze formaty do wykorzystania w Internecie to GIF oraz JPEG. Oba różnią się zasadniczo i spełniają inną rolę, w wielu przypadkach uzupełniają się wzajemnie. Format GIF (Graphics Interchange Format) jest podstawowym formatem wykorzystywanym w Internecie. Pracuje z grafiką 8-bitową, co oznacza, że potrafi wykorzystać tylko 256 kolorów. Dodatkowo wykorzystuje także kompresje danych (LZW - bezstratna), stąd pliki typu GIF są zwykle bardzo "lekkie". Stosujemy go najczęściej do prezentacji logo firmy, przycisków ekranowych oraz obrazów wykorzystujących efekt przezroczystości.

Format JPEG (Join Photographic Expert Group) jest typowym formatem kompresji stratnej. Oznacza to, iż podczas zapisu w tym formacie część "zbędnej" (z punktu widzenia stopnia kompresji) informacji o obrazie zostaje usunięta. JPEG wspaniale nadaje się do przygotowania zdjęć oraz innych obrazów, gdzie występują przejścia tonalne. W przeciwieństwie do GIF-a JPEG wykorzystuje 24-bitową (RGB) informację o kolorze, dlatego nie musimy martwić się o zmianę kolorów naszych zdjęć.

Różnica jest zatem bardzo wyraźna. GIF stosujemy wszędzie tam, gdzie występuje logo, przycisk i podobna grafika, JPEG natomiast wszędzie tam, gdzie mamy fotografię i przejścia tonalne (gradienty).

Zapis grafiki w formacie GIF

GIF wciąż jest jednym z najpopularniejszych formatów do obsługi grafiki w Internecie. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo mała wielkość pliku oraz możliwość rozpoznawania przez wszystkie przeglądarki graficzne. Dodatkowym atutem formatu GIF jest możliwość wybrania jednego z kolorów obrazka i zdefiniowania go jako przezroczysty (transparent) oraz zdolność zapisu kilku obrazów GIF (sekwencja) w jednym pliku, tzw. Animowany GIF.

Adobe Illustrator może bezpośrednio zachować efekty naszej pracy w formacie GIF. Jak się do tego zabrać?