Instalacja DVD

DVD jest nowym, znacznie wydajniejszym standardem przechowywania danych na dyskach optycznych, który w niedalekiej przyszłości powinien wyprzeć z rynku kasety wideo i płyty CD jako nośniki danych.


DVD jest nowym, znacznie wydajniejszym standardem przechowywania danych na dyskach optycznych, który w niedalekiej przyszłości powinien wyprzeć z rynku kasety wideo i płyty CD jako nośniki danych.

Nadeszła era wielkiego DVD. Napędy wewnętrzne i wolno stojące odtwarzacze są już na rynku od ponad roku, jednak oferta filmów i oprogramowania na płytach DVD jest, krótko mówiąc, skromna. Co prawda na rynku pojawia się coraz więcej dysków DVD wydanych w Polsce, jak np. Encyklopedia multimedialna PWN, filmy "Kiler", "Kiler-ów 2-óch", "Nic śmiesznego", "Młode wilki 1/2" czy PC World KOMPUTER Special zawierający płytę z filmem "Microcosmos". Tymczasem ceny sprzętu, tj. napędów i dekoderów powoli, lecz systematycznie spadają. Na pytanie: czy wymienić napęd CD-ROM na DVD? odpowiem: zdecydowanie tak.

Napędy DVD oferują kilka nowych właściwości w porównaniu z CD-ROM-ami. Czytają płyty nagrane w formatach CD-ROM, CD-DA, CD-Audio, CD-I, CD-Extra, CD-R i Photo-CD i robią to z prędkością porównywalną z najszybszymi napędami CD-ROM (ok. 32x). Ponadto czytają formaty CD-RW, Video-CD, DVD-ROM i DVD-Video. Do odczytania tego ostatniego potrzebny jest tzw. dekoder MPEG-2 w postaci karty rozszerzeń lub aplikacji.

Największą zaletą formatu DVD jest możliwość odtwarzania filmów wideo. W tej chwili każda szanująca się wypożyczalnia filmów wideo ma w swojej ofercie tytuły na DVD, a w sklepach RTV i salonach muzyczno-filmowych zapełniają się półki z dyskami DVD. Filmy na DVD mają wiele zalet: idealny obraz i dźwięk (Dolby Surround), dubbing, napisy w wielu językach, dodatki w postaci biografii aktorów i zajawki innych filmów. Wadą jest cena. Za starsze tytuły wydawcy (przodują tu Warner Home Video i ITI) liczą sobie około 75 zł, a za nowsze nawet 125 zł. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas ceny będą porównywalne z ceną kasety VHS.

Zestawy DVD wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Postanowiliśmy opisać, jak zamontować, skonfigurować i uruchomić napęd i kartę DVD na przykładzie dostępnego na rynku zestawu Creative PC-DVD Encore 6x. Jeżeli nie masz teraz pieniędzy na zestaw, który kosztuje około 800-1200 zł, możesz kupić tylko napęd (około 400-500 zł), a kartę dekodera dokupić w przyszłości lub użyć jednego z dostępnych na rynku dekoderów programowych (tzw. soft-DVD player).

Napęd

Instalacja DVD jest prosta i niczym nie różni się od instalacji napędu CD-ROM IDE. Jeżeli masz w tym jakieś doświadczenie, możesz pominąć ten fragment. Jeżeli nie, to upewnij się, że w komputerze jest miejsce na nowy napęd. Powinna to być wnęka około 14,5 cm x 4,5 cm, która albo jest zakryta plastikową zaślepką, albo znajduje się tam napęd CD-ROM.

Instalacja DVD
1. Wyłącz komputer z sieci. Przed rozkręceniem obudowy sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy i ubranie nie elektryzuje się, gdyż wyładowania elektrostatyczne, choć nieszkodliwe dla człowieka, są zabójcze dla delikatnej elektroniki.

Odkręć wkręty z tyłu obudowy komputera i zdejmij pokrywę. Możesz sprawdzić, czy twardy dysk komputera jest podłączony do pierwszego kanału kontrolera EIDE, oznaczonego na płycie głównej i w instrukcji obsługi jako primary IDE lub IDE1. Stary napęd CD-ROM i montowany w jego miejsce DVD powinny być podłączone do drugiego kanału EIDE (secondary IDE lub IDE2). Jest to ważne ze względu na wydajność peceta. Podłączenie w jednym kanale wraz z twardym dyskiem wolniejszego napędu, jakim jest CD-ROM czy DVD, zmniejsza jego wydajność.

2. Znajdź kabel (taśmę) danych podłączony jednym końcem do starego napędu CD-ROM, a drugim do gniazda na płycie głównej. Jeżeli montujesz napęd DVD w miejsce CD-ROM, możesz z powodzeniem skorzystać z tego samego kabla. Jeżeli nie usuwasz starego napędu lub go nie masz, wykorzystaj taśmę dostarczoną wraz z napędem DVD lub dodatkowe złącze na istniejącej taśmie. Połącz nią napęd z płytą główną (do kanału 2 EIDE). Jedna z żył taśmy danych jest czerwona i zwyczajowo należy podłączyć ją w gnieździe do szpilki nr 1. Niekiedy wtyki mają specjalne odkształcenia uniemożliwiające podłączenie ich w inny sposób.