Instalacja nagrywarki CD-RW

Instalacja nagrywarki staje się coraz bardziej popularną modyfikacją komputera. Napęd CD-RW może wielokrotnie zapisywać, odczytywać lub usuwać dane z płyt CD-RW. Może też odczytywać dane z płyt CD i nieodwracalnie zapisywać płyty CD-R.

Instalacja nagrywarki staje się coraz bardziej popularną modyfikacją komputera. Napęd CD-RW może wielokrotnie zapisywać, odczytywać lub usuwać dane z płyt CD-RW. Może też odczytywać dane z płyt CD i nieodwracalnie zapisywać płyty CD-R.

W porównaniu do modeli z minionego roku typowa nagrywarka CD-RW jest dwa razy szybsza i znacznie tańsza. Producenci identyfikują parametry nagrywarek za pomocą trzech symboli. Napęd oznaczony 6X/4X/24X może zapisywać płyty CD-R z prędkością 6X, CD-RW - 4X i odczytywać płyty CD-ROM z prędkością 24X. Im większe prędkości, tym droższy napęd.

Modele zewnętrzne podłączane przez port równoległy lub USB są znacznie wolniejsze od modeli IDE. Nagrywarki SCSI, zarówno w wersji zewnętrznej jak i wewnętrznej, są najszybsze, ale najdroższe i najtrudniejsze w instalacji.

Poniżej znajdziesz kilka użytecznych porad dotyczących instalacji nagrywarki.

Ważne uwagi

Zalety:

pozwala tworzyć dyski z muzyką i danymi oraz archiwizować dane.

Koszt:

około 1000 zł.

Czas instalacji:

30 do 60 minut.

Niezbędne narzędzia:

śrubokręt krzyżakowy, pęseta.

Poziom trudności:

przeciętny w przypadku napędów wewnętrznych i niski w przypadku napędów podłączanych do portu równoległego.

Przygotuj się do instalacji. Niezależnie od tego, czy instalujesz model zewnętrzny czy wewnętrzny, zarchiwizuj pliki systemowe dysku twardego. Do niektórych nagrywarek IDE dołączone jest oprogramowanie analizujące zasoby komputera i sugerujące sposób instalacji nowego napędu. Jeśli dysponujesz takim programem, użyj go i wydrukuj wyniki. W przypadku instalacji napędu IDE przejdź do punktu drugiego, w przypadku napędu na port równoległy - do punktu czwartego.

Wyłącz komputer, wyjmij wtyczkę z gniazdka sieciowego i zdejmij pokrywę obudowy. Odprowadź ładunki elektrostatyczne z ciała. Wewnątrz obudowy, na płycie głównej znajdują się dwa kontrolery - podstawowy i drugorzędny. W większości komputerów twarde dyski podłączane są do pierwszego kontrolera IDE, zaś CD-ROM-y do drugiego. Jeśli w komputerze zastosowano podobne rozwiązanie, powinieneś podłączyć nagrywarkę CD-RW do drugiego kontrolera. Jeśli kabel CD-ROM-u nie zawiera drugiego gniazda, zamień go na kabel dołączony do nagrywarki.

Niektóre komputery mają tylko jeden kabel przepływu danych, do którego podłączony jest twardy dysk i napęd CD-ROM. W takim przypadku powinieneś odłączyć CD-ROM od pierwszego kontrolera i podłączyć razem z nagrywarką do drugiego.

Sprawdź, czy kable danych i zasilania są wystarczająco długie, by zamontować napęd w wybranej wnęce, i zamontuj go.

Sprawdź, czy zworki napędu CD-RW ustawione są w pozycji "master".

Jeśli chcesz również wykorzystywać napęd CD-ROM, ustaw jego zworki w pozycji "slave". Czynność ta może wymagać wymontowania CD-ROM-u i ponownego zamontowania go.

Umieść nagrywarkę we wnęce i przykręć wkręty mocujące. Podłącz kabel danych. Część kabla oznaczona czerwonym paskiem powinna znajdować się najbliżej gniazda zasilania. Podłącz kabel zasilania. Jeśli nagrywarka zawiera kabel audio, a karta dźwiękowa wolne gniazdo audio, połącz tym kablem nagrywarkę z kartą dźwiękową. Jeśli karta dźwiękowa nie ma wolnego gniazda, a chciałbyś odtwarzać muzykę z nagrywarki, tracąc jednocześnie tę możliwość w przypadku CD-ROM-u, przełącz kabel audio z CD-ROM-u do nagrywarki. Nie zakładaj pokrywy obudowy, zanim nie upewnisz się, że wszystko działa poprawnie.

Aby uzyskać maksymalną wydajność działania nagrywarki podłączanej do portu równoległego, należy zdefiniować port jako EPP (Enhanced Parallel Port). Włączając komputer, trzeba "wejść" do BIOS-u, wciskając odpowiedni przycisk. Może on być różny w zależności od producenta BIOS-u, ale bardzo często jest to [Delete]. Omówienie ustawień portu drukarki znajdziesz w części zatytułowanej "Integrated Peripherals" lub podobnie brzmiącej. Upewnij się, że port zdefiniowany jest jako EPP. W niektórych BIOS--ach nie występuje pojedyncza opcja EPP. W takiej sytuacji wybierz opcję EPP/ ECP.

Wyłącz komputer i ustaw obok niego nagrywarkę. Jeśli do portu równoległego podłączona jest drukarka, podłącz ją do portu drukarki znajdującego się z tyłu obudowy napędu CD-RW. Połącz komputer z nagrywarką za pomocą dołączonego kabla.

Włącz komputer, zainstaluj oprogramowanie dołączone do nagrywarki.

Sprawdź, czy nagrywarka może odczytywać płyty CD-ROM i audio. Następnie ustal, czy może odczytywać i zapisywać dyski CD-R i CD-RW. Skopiuj na dysk CD-RW kilka plików, później spróbuj je usunąć. Jeśli podłączyłeś do nagrywarki kabel audio, spróbuj odtworzyć płytę audio.

Gdy komputer nie rozpoznaje napędu, wyłącz go i sprawdź dokładnie wszystkie połączenia. Wybierz też opcję Start|Ustawienia| Panel sterowania, kliknij dwukrotnie ikonę System, a następnie kartę Menedżer urządzeń. Jeśli obok ikony nowego napędu znajduje się żółty wykrzyknik, oznacza to, że występuje wewnętrzny konflikt przypisania zasobów komputera do różnych urządzeń. Wybierz opcję Start|Pomoc, a następnie "Usuwanie problemów".

Postępuj zgodnie z instrukcjami. Jeśli w dalszym ciągu będą występowały problemy, skontaktuj się z pomocą techniczną.