Instalacja napędu taśmowego do archiwizacji

Należy archiwizować dane. Jeśli ignorujecie taką radę, popełniacie wielki błąd.

Zdradzę Wam pewną tajemnicę: należy archiwizować dane. Słyszeliście już to? Prawdopodobnie jest to maksyma powtarzana równie często jak "jedzcie warzywa, bo są zdrowe".

Jeśli ignorujecie taką radę, popełniacie wielki błąd. Pomimo że twarde dyski stają się coraz bardziej niezawodne, nadal jednak zdarzają się awarie, a jak mówi jedno z praw Murphie'ego prawdopodobieństwo ich wystąpienia rośnie proporcjonalnie do ważności informacji. Jeśli Wasze dzieci mają dostęp do komputera, możliwość wystąpienia przypadkowej utraty danych jest bardzo prawdopodobna.

Napędy taśmowe doskonale nadają się do archiwizacji danych i przechowywania aplikacji. Nie są tak szybkie jak napędy wymiennych dysków, mają jednak dużą pojemność. Taśmy są tańsze od wymiennych dysków. Najnowsze napędy taśmowe nie wymagają uprzedniej instalacji systemu Windows i mogą odtwarzać dane z kopii bezpieczeństwa.

Wybierając napęd należy wziąć pod uwagę pojemność nośnika. Pamiętajcie, że pojemność odnosi się do danych w postaci skompresowanej. Oprogramowanie dołączone do napędu kompresuje dane w czasie zapisu ze względnym współczynnikiem 2:1 (plików kompresowanych zip, arj, itp. nie można już bardziej spakować). Taśma o pojemności 8 GB mieści fizycznie tylko 4 GB danych. Możecie wyłączyć opcję kompresji, ale spowolni to proces zapisu.

Kupując napęd pomyślcie o przyszłości. Być może obecnie wystarcza Wam dysk o pojemności 2 GB, jednak możliwe, że w niedalekiej przyszłości zdecydujecie się na większy. Duży dysk można oczywiście archiwizować na kilku taśmach, jednak jest to kłopotliwe. I dlatego należy zaopatrzyć się w większy napęd taśmowy.

Napędy o pojemności od 4 GB do 6 GB kosztują około 840 zł, zaś te o pojemności 8 GB, około 1300 zł. Trzy popularne napędy dostępne na polskim rynku to Hewlett-Packard Colorado 8 GB, Iomega i Seagate TapeStore 8 GB.

Taśmy Travan firmy Imation są standardowymi nośnikami napędów taśmowych, choć zdarzają się też rozwiązania przeznaczone dla poszczególnych urządzeń. Napędy mogą być wewnętrzne i podłączane do portu równoległego.

Napędy SCSI mają większą pojemność, ale kosztują też więcej i wykorzystuje się je głównie w serwerach sieciowych. Urządzenia zewnętrzne, które łatwo się przenosi między komputerami są wolniejsze od napędów wewnętrznych EIDE. Wydajność ich waha się w zależności od producenta, ale można przyjąć, że na port równoległy archiwizują od 20 do 40 MB na minutę, zaś EIDE od 40 do 60 MB na minutę.

Poniżej znajdziecie kilka porad ułatwiających instalację. Gdy już zainstalujcie napęd nie zapominajcie o regularnej archiwizacji danych.

<hr>

1. Podłączanie napędu do portu równoległego

Instalacja napędu taśmowego do archiwizacji
Wejdźcie do BIOS-u komputera. Upewnijcie się, że port równoległy działa w trybie "Enhaced Parallel Port - EPPŢ. Niektóre BIOS-y zawierają opcję ECP/EPP pokazaną poniżej - również jest poprawna.

Wyłączcie komputer. Jeśli do komputera jest podłączona drukarka, odłączcie ją.

Instalacja napędu taśmowego do archiwizacji
Podłączcie jeden z końców przewodu napędu taśmowego do portu równoległego komputera, drugi do odpowiedniego portu napędu.

Jeśli macie drukarkę, podłączcie ją do portu przejściowego znajdującego się w napędzie taśmowym. Do odpowiedniego gniazda napędu należy włożyć wtyczkę zasilacza uprzednio włączonego do prądu.