Instalacja sieci bezprzewodowej

Jeśli chcecie połączyć siecią komputery stacjonarne lub notebooki, ale nie możecie lub nie chcecie montować w domu kabli, należałoby się zastanowić się nad wykorzystaniem sieci bezprzewodowej.

Jeśli chcecie połączyć siecią komputery stacjonarne lub notebooki, ale nie możecie lub nie chcecie montować w domu kabli, należałoby się zastanowić się nad wykorzystaniem sieci bezprzewodowej.

Choć sieć taka ma mniejsze możliwości rozbudowy i jest "wolniejsza", może działać w promieniu 50 metrów w pomieszczeniach oddzielonych od siebie ścianami, sufitami i podłogami. Używając takiej sieci, można siedzieć na werandzie i łączyć się bezprzewodowo z komputerem stacjonarnym, który np. połączony jest z Internetem.

Do utworzenia omawianej sieci potrzebne będą bezprzewodowe karty sieciowe PCI, ISA lub PCMCIA w przypadku notebooka. Komponenty można kupić oddzielnie lub w zestawie. Pamiętajcie - sieci bezprzewodowe są droższe od przewodowych.

Większość sieci bezprzewodowych działa z prędkością 1 do 2 Mb/s. Choć jest to mniej niż w przypadku sieci przewodowych, które działają z prędkością od 10 do 100 Mb/s, jest to prędkość wystarczająca do prac w małym biurze.

Procedura instalacyjna różni się w zależności od producenta sprzętu, ale poniższe uwagi na pewno będą pomocne w przypadku każdej instalacji.

Ważne informacje

Zalety: dzielenie plików, katalogów, drukarek i urządzeń sieciowych bez konieczności używania kabli

Koszt: około 500 zł na komputer

Wymagany czas: 30 do 60 minut w przypadku komputera stacjonarnego i 15 do 10 minut w przypadku notebooka

Potrzebne narzędzia: bezprzewodowe karty sieciowe (ISA lub PCI) do komputerów stacjonarnych i karty PCMCIA do notebooków, sterowniki, CD-ROM z systemem Windows 95/98

Stopień trudności: średni

1

Rozplanujcie rozmieszczenie urządzeń sieciowych. Zapoznajcie się z ograniczeniami odległości w przypadku połączeń bezprzewodowych, gdyż determinują one położenie pojedynczych komputerów stacjonarnych. Sprawdźcie, czy komputery połączone z urządzeniami, które będą dzielone w sieci (np. drukarki czy modemy) są w zasięgu komputerów wykorzystujących te urządzenia.

Jeśli notebooka będziecie używali w sieci, upewnijcie się, że będzie w zasięgu sieci w miejscu, w którym zazwyczaj z niego korzystacie.

2

Kupcie odpowiednie adaptery sieciowe. Każdy komputer stacjonarny i notebook będzie potrzebował oddzielnej karty sieciowej. W przypadku komputerów stacjonarnych użyjcie w miarę możliwości kart PCI, gdyż sprawiają mniej kłopotów w czasie instalacji.

Inaczej niż w przypadku sieci przewodowej, która pozwala wykorzystywać wiele różnych kart, sieć bezprzewodowa wymaga kart tego samego producenta.

3

Wyłączcie komputer i wyjmijcie wtyczkę zasilania z gniazdka. Odnajdźcie wolne gniazdo PCI lub ISA (w zależności od typu karty). Włóżcie kartę do gniazda, sprawdźcie czy jest sta-bilnie umocowana i przykręćcie wkrętem. Jeśli karta sieciowa wyposażona jest w antenę zewnętrzną podłączcie ją go gniazda znajdującego się w tylnej części karty i ustawcie na niemetalowej powierzchni tak wysoko jak to możliwe (pozwoli to uzyskać większy zasięg).

4

Sposób instalacji karty PCMCIA w note-booku różni się w zależności od producenta, jednak w większości przypadków wystarczy włożyć kartę do wolnego gniazda i dołączyć małą antenę. Szczegółowe instrukcje znajdziecie w instrukcji obsługi karty.

5

Zainstalujcie sterowniki. Włączcie ponownie wtyczkę do gniazda zasilającego i uruchomcie komputer. Zarówno w przypadku notebooka jak i komputera stacjonarnego system Windows powinien wykryć kartę sieciową i poprosić o podanie sterowników. Zapoznajcie się z wyświetlanymi komunikatami, gdyż procedura instalacji różni się w zależności od wersji Windows. Sterowniki kart sieciowych powinny znajdować się na dołączonych dyskietkach lub dyskach CD. Możecie też zostać poproszeni o włożenie dysku z systemem Windows.

W zależności od producenta karty być może będziecie musieli też podać nazwę pod jaką komputer będzie widoczny w sieci. Niektóre programy nadają nazwy automatycznie. Będziecie musieli ponownie uruchomić komputer (w niektórych przypadkach kilkukrotnie).

6

Poza instalacją sterowników będziecie musieli zdefiniować parametry sieci i być może zainstalować dodatkowe oprogramowanie (np. dostęp do Internetu) dostarczone z urządzeniami sieciowymi.

Sprawdźcie czy włączona jest funkcja dzielenia plików (Start|Ustawienia|Panel sterowania|Sieć - opcja Udostępnianie plików i drukarek. Aby udostępnić katalog lub plik, kliknijcie dwukrotnie ikonę Mój komputer, a następnie prawym klawiszem myszy kliknijcie katalog lub plik. Wybierzcie opcję Udostępnianie i odpowiednie opcje dostępu.

Jeśli któryś z komputerów działających w sieci będzie korzystał z drukarki podłączonej do innego komputera, kliknijcie dwukrotnie ikonę Mój komputer|Drukarki, następnie ikonę Dodaj Drukarkę i zastosujcie się do instrukcji wyświetlanych na ekranie. Jeśli nie znacie ścieżki dostępu do drukarki, skorzystajcie z przycisku Przeglądaj.

7

Przetestujcie sieć, przeglądając katalogi każdego z podłączonych komputerów. Jeśli zainstalowaliście oprogramowanie pozwalające dzielić dostęp do Internetu, spróbujcie połączyć się z Siecią z każdego komputera. Jeśli komputery nie "widzą" się nawzajem, sprawdźcie czy wszystkie anteny działają poprawnie, czy na wszystkich pecetach włączone jest udostępnianie plików (patrz punkt 6). Jeśli to nie pomoże, kilknijcie Start|Ustawienia|Panel sterowania|System|Menedżer urządzeń. Jeśli obok znaczka karty sieciowej znajduje się wykrzyknik, to oznacza że występuje konflikt sprzętowy z innym urządzeniem. Wybierzcie opcję Start|Pomoc i odnajdźcie informacje o usuwaniu problemów z siecią. Postępujcie według zaleceń. Jeśli sieć w dalszym ciągu nie działa zadzwońcie po pomoc do serwisu producenta.