Instalacja szybszego procesora

Jeśli coraz częściej zdarza się, że długo czekacie na wykonanie zadania, czas zmienić procesor.

Jeśli coraz częściej zdarza się, że długo czekacie na wykonanie zadania, czas zmienić procesor.

Jest to jedna z najprostszych, i dających najbardziej widoczne zmiany, modyfikacja. Przed podjęciem decyzji zastanówcie się jednak czy warto. Podwojenie częstotliwości zegara procesora nie spowoduje dwukrotnego zwiększenia wydajności. Inne komponenty systemu, jak wolny twardy dysk, wolna karta graficzna czy mała ilość pamięci RAM będą znacznie spowalniały działanie komputera, nawet z szybkim procesorem.

Nowa jednostka główna w starym komputerze powoduje z reguły przyrost wydajności nie większy niż 25 procent. Mogą występować różnice w zależności od wydajności samych procesorów i wykorzystywanych komponentów. Stąd wniosek, że nie opłaca się kupować procesora o częstotliwości mniejszej niż 100 MHz.

Należy rozważyć koszty związane z wymianą procesora. Jeśli (łącznie z nowym twardym dyskiem, pamięcią itp.) stanowią od 60 do 75 procent kosztów nowego komputera, to nie warto inwestować w stary.

Stosunkowo tania jest wymiana procesora 486 33 MHz na 486 120 MHz, Pentium 75 MHz na Pentium 200 MHz lub Pentium 133 na Pentium 233.

Intel zaprzestał produkcji procesorów Overdrive dla Pentium, jednak kilka firm nadal to robi. Należy do nich Evergreen (www.evergreen.com), Kingston (www.kingston.com) i Trinity Works (www.trinityworks.com).

Jeśli nie spieszysz się zanadto, warto poczekać na nowe produkty. Firma Evergreen zapowiedziała wprowadzenie procesorów umieszczonych na karcie PCI, którą można będzie zainstalować w prawie każdym komputerze (nawet 486). Procesory Intel Celeron i AMD K6-2 zostaną wykorzystane, aby uzyskać częstotliwości wyższe niż 400 MHz od dotychczasowej.

Jeśli korzystasz z wolnego procesora Pentium II, możesz go zamienić na model Pentium II 333 MHz. Każda modyfikacja (350 MHz i więcej) będzie wymagała zmiany płyty głównej na wersję 100 MHz i ewentualnej zmiany pamięci na szybszą. Będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami rzędu 300 zł.

Jeśli masz komputer z Pentium Pro, możesz skorzystać z procesorów Intel Overdrive do Pentium II, zwiększając prędkość do 333 MHz. Taki procesor kosztuje jednak kilkaset dolarów.

Ostatnia uwaga: jeśli komputer ma więcej niż trzy lata, prawdopodobnie będzie wymagał zmiany BIOS-u, by obsłużyć szybszy procesor. Zanim kupisz procesor, sprawdź, czy płyta może obsługiwać dany model, jeśli nie, to ściągnij najnowszy BIOS ze strony producenta płyty głównej.

Wymiana procesora Pentium

Po zarchiwizowaniu plików i wyłączeniu komputera, zdejmij pokrywę komputera i znajdź procesor. Zazwyczaj nie jest to trudne, choć w niektórych przypadkach będziesz musiał odłączyć blokujące dostęp przewody i karty rozszerzeń. Zanotuj sposób podłączenia.

Jeśli procesor jest wyposażony w radiator, należy użyć małego śrubokręta do podważenia zacisków mocujących. W przypadku wentylatora odłącz kabel zasilający.

Uwaga! Zanim wyjmiesz procesor, przyjrzyj się jednemu z rogów procesora, który jest "ścięty" ( pin nr 1) i narożnikowi gniazda. Znajomość położenia pinu nr 1 będzie niezbędna przy montażu nowego procesora. Pin nr 1 gniazda oznacz najlepiej plastrem samoprzylepnym. Większość komputerów sprzedawanych w ostatnich latach wyposażono w podstawkę ZIF. Dotknij jedną ręką obudowy komputera, aby odprowadzić ładunki elektrostatyczne, drugą podnieś wajchę zwalniającą procesor. Ostrożnie wyjmij procesor.

Ostrożnie włóż procesor do gniazda (fotografia). Nie wpychaj go na siłę. Powinien wejść bez oporu. Sprawdź, czy pin nr 1 procesora odpowiada pinowi nr 1 gniazdka. Jeśli pin nr 1 procesora nie jest jednoznacznie oznaczony, sprawdź informacje podane w instrukcji. Jeśli nieprawidłowo umieścisz procesor, to po włączeniu zasilania ulegnie on zniszczeniu.

Przytrzymaj procesor i opuść wajchę mocującą go w gnieździe. Podłącz wentylator procesora do wolnego gniazdka zasilania.


Zobacz również