"Inteligentne" zegarki


Lista życzeń

Aby smartwatche mogły odnieść większy sukces, powinny oferować co najmniej kilka dodatkowych funkcji. Na pewno przydałaby się lepsza łączność – mile widziana jest obsługa sieci Wi-Fi, jak również integracja odbiornika GPS, który mógłby informować, gdzie aktualnie jesteś, a także jak trafić tam, gdzie chcesz. Nie bez znaczenia jest też czas pracy – zegarki zdecydowanie powinny pracować dłużej, z dala od gniazdek sieciowych, działając na baterii co najmniej tydzień lub dwa.

Kolejna kwestia: smartwatche powinny lepiej przetwarzać przeróżne dane i oferować więcej informacji. Przykładowo – jeśli zegarek byłby w stanie dostarczać łatwy dostęp do salda rachunku bankowego czy też podawać informacje o aktualnej temperaturze w pomieszczeniu, wtedy faktycznie mógłby być uważany za smarturządzenie. Inne możliwości: ze smartwatchami powinniśmy dyskutować, a nie wydawać jedynie komendy głosowe. Smartzegarek powinien być bardziej inteligentny niż Siri czy Google Now i odpowiadać niemal na wszystko, o co go zapytasz. Dla przykładu, powiedziałbyś: „Przełóż moje popołudniowe spotkanie” i zegarek automatycznie zająłby się wysłaniem odpowiedniej wiadomości do współpracowników, informując ich, że prosisz o zmianę godziny. Obsługa mowy naturalnej powinna być zintegrowana w zegarkach, a dodatkowo nie powinno brakować wsparcia dla języka polskiego.

Mile widziane byłyby także zegarki wyposażone w miniprojektory HD. Możliwość wyświetlenia prezentacji z urządzenia noszonego na nadgarstku to coś, co z pewnością doceniłoby wiele osób, nie wspominając już o opcji odtwarzania filmu podczas nocnej jazdy pociągiem lub PKS-em.

Bardzo ważne jest także, aby smartzegarki były atrakcyjniejsze. Segment wearable technology (elektronika noszona) to sprzęty, które po prostu muszą ładnie wyglądać. O ile komputer czy nawet smartfon nie musi być bardzo atrakcyjny i często przy wyborze ważniejsza jest funkcjonalność i stosunek ceny do możliwości, o tyle smartzegarek jest urządzeniem, które będziesz na sobie nosił. Dopiero Pebble Steel, obecnie najnowszy zegarek Pebble'a, oceniany jest przez ekspertów jako „pierwszy smartwatch, który warto założyć” (zegarek ma stalową bransoletę i prezentuje się atrakcyjnie).

Smartzegarkom brakuje również funkcji telefonowania. Tutaj jednak trzeba zauważyć, że są już na rynku modele mogące zastąpić telefon – przykładowo kosztujący niespełna 1500 zł Exetech XS-3 to smartwatch oparty na Androidzie, który ma slot na kartę SIM. Dzięki temu użytkownik może nosić telefon z dodatkowymi, ciekawymi funkcjami na nadgarstku – ale czy chciałbyś smartfona z ekranem 1,54-calowym? No właśnie: smartzegarki prawdopodobnie nie będą w stanie zastąpić telefonu, niemniej jednak zdecydowanie mogą oferować więcej funkcji i udogodnień, które doskonale uzupełniałyby smartfona.

Będzie lepiej

Dobry smartzegarek powinien przykładowo śledzić aktywność użytkownika, w tym przebyty przez niego dystans czy też czynności życiowe – powinien wykorzystywać to, że nosisz go cały dzień. Takim zegarkiem jest Samsung Gear Fit (ok. 950 zł), nowość rynkowa. Ma wbudowanego menadżera fitness z pulsometrem, krokomierzem i kontrolą wykonywanych ćwiczeń w czasie rzeczywistym. Jak twierdzi producent, Fit pozwala użytkownikowi utrzymać dobrą kondycję fizyczną. Ponadto zegarek ładnie się prezentuje – ma m.in. zakrzywiony, niemal 2-calowy ekran dotykowy Super AMOLED oraz wymienne paski. W porównaniu z poprzednim zegarkiem Samsunga, Fit działa też dłużej na baterii (do 5 dni).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: