Inteligentny niedrogi dom

W sklepach znajdziesz dużo produktów poprawiających komfort życia i bezpieczeństwo. Działają one automatycznie, są łatwe w instalacji i często niedrogie - polecamy te najciekawsze. Z kolei bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać system automatyki domowej – je polecamy zwłaszcza właścicielom dużych domów.


Nir Eyal, autor popularnej książki "Hooked: How to Build Habit-Forming Products", dotyczącej tworzenia produktów, których używanie wejdzie w nawyk użytkownikowi, podkreśla że ludzie nie chcą całkowicie nowych rzeczy. To, czego chcemy, to jego zdaniem produkty, które wykonują znane nam zadania, ale w nieco inny sposób. Właśnie tak działają inteligentne systemy zarządzania domem, czy też krócej: domowa automatyka. Masz oświetlenie, ale możesz sterować nim za pomocą smartfona. Masz monitoring, ale jego obsługa jest łatwiejsza a działanie w pełni zautomatyzowane. Masz telewizor i szereg innych sprzętów, ale do ich obsługi nie potrzebujesz różnych pilotów - wystarczy jeden, uniwersalny.

Za sprawą globalnego trendu nazywanego "internetem rzeczy" (Internet of Things) na rynku pojawia się dużo urządzeń, które łączą się z internetem i działają bardziej automatycznie niż dotychczas. Dla przykładu ekspres do kawy może mieć łączność Wi-Fi, a użytkownik korzystając z aplikacji mobilnej na telefonie może uruchomić proces parzenia kawy - jedynie musi ją potem odebrać z kuchni, bo nie ma jeszcze niedrogich robotów, które mogłyby ją dostarczyć do pokoju. Firma analityczna Park Associates opublikowała w tym roku raport, z którego wynika, że spośród wszystkich osób stawiających na nowoczesne, domowe rozwiązania technologiczne, aż 60 proc. instaluje je samodzielnie. Obsługa i instalacja tych sprzętów jest obecnie bardzo łatwa.

Zobacz również:

  • Kompendium wiedzy – czym są produkty Xiaomi Smart Home i dlaczego pokochasz Mi Home
  • Oferta Lidla: urządzenia i akcesoria smart home [16.10.2021]
Inteligentny niedrogi dom

Powodem, przez który wiele osób ciągle nie chce automatycznych rozwiązań technologicznych, przestaje być ich wysoka cena. Domowa automatyka zapewnia o wiele większy komfort życia i znajduje wielu klientów. Ale czy rzeczywiście się opłaca? Należy ją traktować jak zakup każdego sprzętu do domu, takiego jak lodówka, telewizor, czy komputer. Zamiast zastanawiać się nad tym czy zakup po jakimś czasie "się zwróci", skup się raczej korzyściach zapewnianych przez dane rozwiązanie.

Obecnie użytkownicy bardziej niż o cenę martwią się o prywatność danych. W mediach pojawiają się doniesienia np. o smart telewizorach, które pozwalały na sterowanie programami za pomocą komend głosowych, a jednocześnie - bez wiedzy użytkownika - rejestrowały rozmowy prowadzone w salonie. Bezpieczeństwo powinno być traktowane priorytetowo w trakcie tworzenia wymarzonego smart domu lub mieszkania.