Internet mobilny - tani i bez limitów

LTE jest już w ofercie wszystkich operatorów. Jaki będzie następny krok? Wydaje się, że czeka nas zniesienie ograniczeń i limitów. Już dziś w wielu usługach pojawia się określenie nielimitowany dostęp do internetu. Czy to tylko jedynie obietnice bez pokrycia?


Mobilny internet bez limitów i ograniczeń staje się rzeczywistością. Najbliżej ideału jest tandem Polsatu i Plusa. Nie dość, że oferują najlepsze rozwiązania technologiczne pozwalające osiągać najwyższe transfery potwierdzone wieloma praktycznymi testami i pomiarami, gwarantują, że w zależności od wybranego abonamentu, po przekroczeniu narzuconego limitu, szybkość transmisji zostanie ograniczona jedynie do 10 lub 20 Mbit/s lub pozostanie bez ograniczeń w przypadku najdroższej oferty. Oznacza to, że użytkownik nie musi się już obawiać zerwania połączenia, które oznaczała przepustowość na poziomie kilku lub kilkunastu kilobitów na sekundę. Częściowy brak limitów jest także w ofercie Play ale ten operator i tak proponuje maksymalnie 30 Mbit/s podczas normalnej transmisji (dostępna jest ona w taryfie 50GB, wymienionej jedynie w regulaminie a nie na stronie internetowej). Każdy z operatorów pozostawia sobie jednak furtkę pozwalającą interweniować, w razie gdyby użytkownicy pobierali dane bez opamiętania. Po przekroczeniu określonego transferu albo po znaczącym wzroście obciążenia sieci, szybkość przesyłania danych może zostać ograniczona w znaczącym stopniu.

Trendy zmian nadal pozostają takie same. Operatorzy obniżają ceny za transmisję jednego gigabajta. Robią to już jednak jedynie poprzez powiększanie limitów. Wysokość abonamentów pozostała praktycznie bez zmian. Średnia wartość, w stosunku do poprzedniego roku zmniejszyła się o mniej niż jeden procent. Cena gigabajta spadła zaś prawie o 60%. W 2012 wynosiła ponad 11 złotych, rok temu niewiele ponad osiem, a dziś już tylko trzy złote i siedemdziesiąt pięć groszy. Znacząco zmniejszyły się ograniczenia. Średni limit transferu wzrósł o ponad osiemdziesiąt procent i wynosi około 23 gigabajtów.

Najmniej zmian jakościowych można zaobserwować w mobilnej ofercie Netii. Technologicznie pozostała ona w poprzedniej epoce i nadal proponuje stare rozwiązania Playa określane mianem sieci 4G. Niewielkie szybkości, małe limity, średni koszt gigabajta danych i wartość abonamentu. Netia albo przygotowuje nową ofertę zdolną konkurować z pozostałymi operatorami albo rezygnuje z rozwiązań mobilnych, co chyba nie byłoby dobrym posunięciem. Aktualnie mobilna oferta nie jest w stanie sprostać pozostałej części rynku. I operator zdaje sobie z tego chyba sprawę, bo usługi mobilne dołączane są jedynie do łączy stacjonarnych.

Oferty operatorów posortowane rosnąco pod względem wysokości opłat za przesłanie jednego gigabajta danych

Oferty operatorów posortowane rosnąco pod względem wysokości opłat za przesłanie jednego gigabajta danych

Ciekawostką jest to, że cenniki i regulaminy zamieszczane na stronach zawierają często oferty szersze niż to, co można znaleźć na stronach. Są tam na przykład dodatkowe warianty abonamentów. Trzeba zwracać uwagę także na to, że informacje zawarte w dokumentach regularnie różnią się od propozycji ze stron WWW. Wydaje się że zawartość witryn przygotowywana jest pośpiesznie i nieuważnie. Opisy zawierają błędy merytoryczne i logiczne, pojawiają się na nich zaskakujące określenia jak choćby LTE4G Ready. Cóż mogłoby to oznaczać w przypadku modemu, który pracuje jedynie w technologii HSPA+?

Zestawienie ofert mobilnego internetu na abonament

Zestawienie ofert mobilnego internetu na abonament