Internet na spacerze
-
- Jarosław Ochab,
- 01.04.2002
Psion 5 mx (EPOC)
Z poziomu menu głównego przechodzimy do opcji Control Panel>Modems i tworzymy nowy profil połączenia, nadając mu odpowiednią nazwę. W zakładce "Modem" określamy prędkość wymiany danych (115 200 b/s) i jego rodzaj (podczerwień). Przechodzimy do opcji "Zaawansowane", gdzie parametr "Flow control" ustawiamy na Software i deaktywujemy funkcję "Carier Detect". Typ modemu ustawiamy na "Mobile". W razie wystąpienia problemów z komunikacją zalecane jest zmniejszenie szybkości wymiany danych między palmtopem a telefonem.
Aby skonfigurować połączenie dial-up, musimy przejść do opcji Control Panel>Internet>New i wybrać "Standard settings". Na ekranie powinno pojawić się nowe okno, w którym wprowadzamy nazwę dostawcy, rodzaj połączenia (dial-up) oraz numer dostępowy do Internetu. Teraz można przystąpić do surfowania. W sekcji "Extras" systemu EPOC wybieramy opcję Web i w uruchomionej przeglądarce wpisujemy konkretny adres internetowy. Po naciśnięciu "OK", na ekranie pojawi się okno z wywołaniem połączenia korzystającego ze skonfigurowanego właśnie modemu.
Palm OS

Konfiguracja transmisji danych
Z wieloma telefonami komórkowymi bezproblemowo powinny współpracować urządzenia, działające pod kontrolą systemu Palm OS 3.5. W przypadku starszych systemów (np. Palm OS 3.1), niezbędna jest instalacja programu ircextend, udostępnianego za darmo na witrynie producenta. Użytkownicy preferujący połączenia kablowe mogą natomiast zaopatrzyć się w zestaw TDK Global Pulse. W jego skład wchodzą odpowiednie sterowniki dla systemów Palm OS 3.0-3.5 oraz kable połączeniowe do urządzeń Palm serii III i V.
Połączenia z wykorzystaniem technologii HSCSD są konfigurowane identycznie. Różnica polega jedynie na zainicjowaniu szybkiej transmisji przez odpowiednią komendę AT w menu Extra dial-string modem commands. Ustawienie transferu danych na poziomie 43,2 Kb/s może mieć np. postać: +CBST=81,0,1;+CHSN =6,0,0,0. lub AT+CBST=81. O szczegółowe informacje na temat komend AT inicjujących HSCSD najlepiej zwrócić się bezpośrednio do producenta telefonu komórkowego lub operatora (Plus GSM). Ustawienia te nie są bowiem uniwersalne dla różnych systemów operacyjnych i urządzeń.
GPRS i HSCSD w kieszeni
Dzięki wprowadzeniu pakietowej transmisji danych i technologii HSCSD, komputer naręczny, pominąwszy oczywiste ograniczenia handheldów, stał się pełnowartościowym narzędziem dostępu do Internetu. Prezentujemy przykładowe konfiguracje połączeń z użyciem GPRS i HSCSD dla poszczególnych systemów operacyjnych.
Palm OS +GPRS

Karty PCMIA do notebooków
Send: atz
Send CR:
Send:
at+cgdcont=1,"IP","access-point-name","0.0.0.0",0,0
Send CR:
Send: atd*99# - (numer dostępowy do sieci GPRS - tutaj przykładowo do sieci Idea)
Send CR:
Przykładowo, dla sieci Era czwarta li-nijka skryptu wyglądałby następująco - (Send :at+cgdcont=1,"IP","erainternet","0.0.0.0",0,0). Połączenie inicjujemy tradycyjnie poprzez zbliżenie portów IrDA palmtopa i telefonu i włączenie funkcji Connect.
GPRS w Windows CE
Do pewnego etapu proces konfiguracji przebiega tradycyjnie (Start>Settings >Connections>New) wybieramy Generic IrDA modem i w menu Settings>Advanced>Connection Preferences podajemy numery serwerów DNS, a TCP/IP zaznaczamy opcje - Server Assigned IP address.
Jako numer dostępowy podajemy bramkę GPRS wybranego operatora (*99*0*1*1# - Plus; *99# - Idea; *99***1# - Era). W opcjach szczegółowych konfigurowanego połączenia (Extra dial-string modem commands) dokonujemy następującego wpisu: at+cgdcont =1,"IP","APN","0.0.0.0",0,0 - gdzie APN (Access Point Name) to nazwa bramki GPRS operatora, np. www.idea.pl. Windows CE akceptuje komendy "Extra dial-strings" jedynie o długości do 40 znaków. W przypadku długich APN można ewentualnie pominąć ostatni ciąg zer. Po zakończeniu konfigurowania inicjujemy połączenie (Connections >Connect).
1. Telefon z wbudowanym modemem - bezpośrednie połączenie kablowe lub przez IrDA: instaluje się jedynie odpowiedni sterownik (np. Nokia 7110, 6210, 88xx, Siemens C/S 35, Ericsson SH 888, Sagem 735).
2. Telefon bez sprzętowego modemu - konieczna jest instalacja programowego emulatora modemu (np. z pakietu Nokia Cellular Data Suite). Wygodnym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu do transmisji (kabel + oprogramowanie), np. popularny TDK Global Puls czy uniwersalny SoftGSM szwedzkiej firmy Micro Systematization (obsługuje 40 modeli telefonów, przeznaczony do WIN95/98/NT/2000/CE/MAC,
3. PCMCIA GSM + połączenie kablowe - odpowiednie sterowniki dostarcza producent karty,
4. Telefon w postaci karty PCMCIA - Nokia Phone Card 2.0.
5. Bluetooth - na rynku pojawiają się już pierwsze zestawy do notebooków, wykorzystujące ten standard, np. Nokia Connectivity Pack dla aparatów serii 6210. Zestaw składa się z karty PCMCIA do komputera przenośnego oraz specjalnej baterii do telefonu Nokia 6210, zawierające odbiornik i nadajnik radiowy standardu Bluetooth.