Internet na spacerze

Stałe łącze w komórce? Może jeszcze nie teraz, ale i tak najnowsze telefony GSM podłączone do notebooka umożliwiają dość szybki dostęp do Internetu z dowolnego miejsca.


Stałe łącze w komórce? Może jeszcze nie teraz, ale i tak najnowsze telefony GSM podłączone do notebooka umożliwiają dość szybki dostęp do Internetu z dowolnego miejsca.

Internet na spacerze
Idea w pełni mobilnego dostępu do Internetu niedawno zaczęła nabierać realnych kształtów. Wszyscy operatorzy komórkowi, działający w Polsce, od dłuższego czasu promują usługi transmisji danych, jednak dopiero w ostatnich miesiącach ich oferty w tym zakresie stały się naprawdę atrakcyjne. Wprowadzenie na rynek technologii HSCSD czy GPRS pozwoliło na zwiększenie prędkości dostępu do Internetu przez komórkę i uczynienie bezprzewodowego surfowania bardziej komfortowym. Najszybsze z oferowanych obecnie przepustowości to już nie "mizerne" 9,6 Kb/s, ale rzeczywiste 28,8 Kb/s, 38,4 Kb/s, czy 43,2 Kb/s. Takie szybkości transmisji zapewniają komfort pracy porównywalny z dostępem do sieci przez tradycyjny modem analogowy, podłączany do gniazdka telefonicznego.

Notebook + komórka = Internet

Internet na spacerze

Internet nawet w łóżku...

Na rynku dostępnych jest wiele modeli telefonów komórkowych, które można wykorzystać do połączenia z Internetem. Istnieją różne możliwości połączenia aparatu komórkowego z komputerem przenośnym: za pomocą kabla lub portu podczerwieni (jeśli telefon ma wbudowany modem). Nokia jeszcze bardziej uprościła sprawę, wprowadzając telefon w kształcie karty, którą należy włożyć do gniazda PCMCIA komputera przenośnego.

Jeśli zamierzamy kupić aparat, najlepiej wybrać taki, który ma wbudowany modem i zapewnia transmisję danych w standardzie GPRS lub HSCSD. Do tego typu modeli należą m.in. popularna Nokia 6210, Motorola Timeport 260, Ericsson T39m czy Siemens S40. Dysponując nieco starszym aparatem, trzeba się liczyć z ograniczeniem prędkości do 9,6 Kb/s, a w niektórych przypadkach również z koniecznością zakupu odpowiedniej karty GSM do notebooka (jeśli telefon nie ma zintegrowanego modemu). Jest także inna możliwość: skorzystanie ze specjalnego zestawu, przeznaczonego do połączenia komputera i telefonu danej marki.

Podłączenie telefonu komórkowego do komputera z reguły polega na zastosowaniu specjalnego kabla, który najczęściej nie jest dystrybuowany wraz z telefonem. Kabel z jednej strony jest zakończony złączem RS-232, na drugim końcu ma złącze odpowiednie dla danego telefonu komórkowego. Fizyczne połączenie komputera i telefonu nie zapewnia oczywiście dostępu do Internetu. Niezbędnym elementem jest oprogramowanie do obsługi transmisji danych dla konkretnego modelu telefonu komórkowego. Odpowiednie sterowniki są dostarczane przez producentów telefonów. Wraz z nowszymi aparatami są one dystrybuowane na płytach CD z innymi aplikacjami umożliwiającymi np. obsługę wiadomości SMS, back-up danych (książka telefoniczna, inne wpisy) czy komponowanie i wgrywanie nowych dzwonków do telefonu.

Podłączamy telefon do komputera

Internet na spacerze
Instalowanie sterowników GSM w komputerze przebiega podobnie jak w modemach analogowych. Czasem nawet jest łatwiejsze. Proces ten odbywa się w tradycyjny sposób: 1) łączymy telefon i komputer odpowiednim kablem; 2) instalujemy dostarczone przez producenta oprogramowanie; 3) konfigurujemy połączenie dial-up. W nowych, testowanych przez nas aparatach proces ten był wręcz banalny, niezależnie czy instalowany był telefon z technologią GPRS lub HSCSD, czy karta PCMCIA GSM (Nokia Phone Card 2.0). Komórkowy modem jest widziany w systemie Windows jako tradycyjny modem zewnętrzny (Panel sterowania>Modemy>Ogólne), a w takich modelach rzadko występują problemy instalacyjne. Dostarczone przez producentów płyty z oprogramowaniem najczęściej mają funkcją "auto-run". Tuż po włożeniu do napędu CD-ROM uruchamia się więc odpowiednia aplikacja, która prowadzi użytkownika poprzez wszystkie etapy instalowania. Miało to miejsce w przypadku testowanych Nokia 6210, Nokia Phone Card 2.0, Siemens S40, Ericsson T39m i 520m oraz Motorola T260. Czynności użytkownika zwykle ograniczają się do zaznaczenia konkretnych opcji i odpowiedzi na pytania. Warunkiem bezproblemowej instalacji jest brak konfliktów na porcie COM, przypisanym danemu złączu RS-232.

Konkrety, czyli Nokia Card Phone

Nokia Card Phone (NCP) to urządzenie, które spopularyzowało w Polsce dostęp do Internetu przez GSM, zwłaszcza wśród użytkowników korporacyjnych. Druga wersja tego modelu (Card Phone 2.0) obsługuje technologię HSCSD, czyli transmisję danych z prędkością do 43,2 Kb/s. NCP to chyba najbardziej poręczne z dostępnych na rynku, dedykowane rozwiązanie komunikacyjne dla komputerów przenośnych i sieci GSM. Inżynierom Nokii w karcie standardu PCMCIA udało się zawrzeć modem i w pełni funkcjonalny telefon komórkowy.

Przystępując do instalacji urządzenia, najpierw należy uruchomić program z załączonej w komplecie płyty. Kartę w gnieździe PCMCIA komputera możemy umieścić dopiero wtedy, gdy na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat. W przeciwnym razie Windows zainstaluje standardowe sterowniki do obsługi modemów i nie będzie możliwe korzystanie z bezprzewodowych połączeń i funkcji telefonicznych karty. Po zainstalowaniu oprogramowania zestaw aplikacji Windows uzupełni narzędzie nazwane Nokia Card Phone 2.0. Aplikacja ta pozwala na komfortowe sterowanie wszelkimi funkcjami komunikacyjnymi urządzenia i przy pierwszym uruchomieniu importuje z karty SIM wszelkie zapisane na niej informacje (książka telefoniczna, wiadomości SMS). NCP 2.0 nie umożliwia jednak inicjowania połączeń internetowych, lecz jedynie ustalenie jego parametrów (zakładka - Modem w opcji Settings programu).

Konfigurowanie połączenia z siecią odbywa się tradycyjnie poprzez utworzenie nowego połączenia dial-up. Niewiele różni się ona od konfigurowania stacjonarnego połączenia z Internetem (np. poprzez 0202122). W systemach Windows 95/98 w opcji Mój Komputer>DialUp Networking należy wybrać opcję "Utwórz nowe połączenie". Jako modem wybieramy kartę NCP 2.0. Następnie trzeba podać numery do internetowej bramki naszego operatora. NCP korzysta z technologii HSCSD, dlatego możemy założyć, że taką kartę będą najczęściej używali klienci sieci Plus GSM. Szybkość transmisji (pobierania danych) możemy więc ustawić na maksymalne 43,2 Kb/s. Prędkość wysyłania danych nie przekroczy jednak 14,4 Kb/s. Do regulacji szybkościowych parametrów połączenia służy odpowiedni suwak w aplikacji NCP (zakładka Settings>Modem). Po utworzeniu nowego połączenia, w jego opcjach ustalamy jedynie adresy serwera DNS. Po tych zabiegach można przystąpić do połączenia z Internetem. Numerem dostępowym w Plusie jest 601 100 123. Login i hasło do sieci są takie same - należy wpisać: plusgsm. Połączenie jest inicjowane nieco szybciej, niż przy korzystaniu z tradycyjnych modemów analogowych, ale nie tak błyskawicznie jak w sieci ISDN. Korzystanie z szybkiego połączenia (powyżej 9,6 Kb/s - wykorzystującego HSCSD) jest możliwe jedynie w przypadku aktywowania opcji szybkiej transmisji danych na karcie SIM użytkownika. Przypomina o tym zresztą odpowiedni komunikat w panelu sterowania aplikacji NCP. Po inicjacji połączenia i udanym zalogowaniu do sieci, na pasku zadań Windows pojawia się znana ikona, symbolizująca modemowe połączenie z Internetem. Karta NCP ma niewielką składaną antenę. Przy dostatecznym poziomie sygnału jakość (szybkość) połączenia sieciowego nie odbiega od uzyskiwanej przez linie miedziane. O tym, że korzystamy z GSM, od czasu do czasu przypomina charakterystyczny dźwięk z głośników notebooka, wzbudzanych przez mikrofale.

HSCSD kontra pakiety

Fakt, iż przy GPRS opłaty pobierane są za ilość przesłanych danych, a nie czas połączenia, jest największą zaletą tych usług, lecz w pewnych przypadkach jest również ich wadą. W prostym przeliczeniu na ilość pobranych danych technologia GPRS okazuje się jednak droższa niż HSCSD, a komfort korzystania z sieci - mniejszy. W HSCSD średnia (realna) prędkość transferu wynosi ok. 4 KB/s.

Czas pobrania pliku o objętości 1 MB to ok. 5 minut. Koszty takiej transmisji w Plus GSM (tylko ten operator oferuje HSCSD) wyniosą zatem ok. 5 *45 gr netto = 2,75 zł brutto. Wliczając konieczność przesłania danych nadmiarowych (bit startu, stopu itp.), a tym samym wydłużenia czasu połączenia, koszt i tak nie przekroczy 3 zł. W przypadku GPRS, przyjmując za podstawę taryfę 50 gr netto za 100 MB, pobranie pliku 1 MB będzie kosztowało 50 * 10 = 6,10 zł brutto. Połączenie GPRS na pierwszy rzut oka wydaje się i wolniejsze, i droższe. Średni transfer przy połączeniach zestawianych w dwóch kanałach (28 Kb/s) rzadko przekracza 2 KB/s. Należy jednak wziąć pod uwagę czynnik szybkości dostępu do konkretnych zasobów Internetu. Wolny transfer danych z serwera wydłuża czas połączenia. Niweluje to w pewnym stopniu niekorzystną dla GPRS różnicę w cenie usług dostępu do Internetu. Operatorzy oferują również promocyjne pakiety sprzętowe wraz z ryczałtową pulą danych, które użytkownik może przesłać. Plus GSM w cenie 599 zł netto proponuje klientom telefon Motorola T260 z 3 GB dostępu do Internetu przez GPRS i 10 MB dla WAP (do wykorzystania przez rok). Ustalony limit danych (po wyczerpaniu którego płaci się według normalnej taryfy) nie jest bardzo duży, ale oferta pod względem cenowym jest atrakcyjna.

Transmisja pakietowa to rozwiązanie idealne dla osób bardzo często korzystających z komórkowego Internetu, ale pobierających niewielkie ilości danych (np. stały dostęp do poczty elektronicznej bez dużych załączników, przeglądanie nie przeładowanych multimedialnie stron WWW, dostęp do baz danych). GPRS jest też doskonałym kanałem dostępu do serwisów WAP.