Internet speed test - jak sprawdzić prędkość Internetu?

Zmierzenie szybkości łącza internetowego jest bardzo proste. Poprawne wykonanie takiego pomiaru wiąże się jednak z zastosowaniem kilku szalenie istotnych zasad.


AKTUALIZACJA

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w Polsce faktyczna prędkość internetu stacjonarnego stanowi ok. 80% deklarowanej. Dla pełniejszego obrazu naszego rynku warto tutaj też oprzeć się na danych zawartych w ostatnim raporcie SpeedTest.pl "Ranking prędkości dostawców Internetu w Polsce", z którego wynika, że podium przypada w udziale następującym dostawcom internetu:

Internet speed test - jak sprawdzić prędkość Internetu?

ISP

W zestawieniu tym ujętych zostało 10 firm. Jest to wręcz obowiązkowa lektura dla osób szukających dostawcy internetu. Pozwala ona bowiem na zwiększenie szansy na dokonanie trafnego wyboru i tym samym cieszenie się z szybkiego pobierania i wysyłania plików czy też grania online bez ogromnie denerwujących i psujących przyjemność z zabawy opóźnień (lagów).

______________

Jeżeli chciałbyś sprawdzić, czy Twój dostawca internetu zapewnia Ci dostęp do usługi o parametrach, jakie zostały opisane i zadeklarowane w umowie, powinieneś samodzielnie sprawdzić szybkość swojego łącza. Dokonać tego można przy wykorzystaniu wielu różnych narzędzi, które cechuje podobna zasada działania. Zanim jednak do nich sięgniesz, powinieneś pamiętać o kilku szalenie ważnych zasadach, których zastosowanie spowoduje, że zbadana prędkość Twojego łącza będzie jak najbliższa prawdziwej wartości:

- zanim przeprowadzisz test prędkości internetu powyłączaj wszystkie aplikacje, jakie mogą mieć negatywny wpływ na przepustowość łącza (pracując w tle mogą je ograniczać i fałszować w ten sposób wynik). Są to np. aplikacje P2P, komunikatory internetowe oraz programy antywirusowe

Zobacz również:

  • iPhone z iOS 15 pozbędzie się przebłysków na zdjęciach!
  • W Tinderze znajdziesz partnera na... wesele!

- jeżeli możesz, podłącz komputer bezpośrednio do modemu poprzez kabel ethernetowy (LAN)

- jeżeli korzystasz z połączenia WiFi, pamiętaj, aby żadne inne urządzenie z niego nie korzystało w czasie, gdy będziesz wykonywać speed test

- jeżeli to możliwe wyłącz w systemie automatyczne aktualizacje

- przed pomiarami zresetuj router

- przeprowadź pomiar prędkości internetu kilka razy w odstępie kilkuminutowym przy wykorzystaniu tej samej przeglądarki (weź pod uwagę średni wynik)

- pamiętaj aby podczas testów w przeglądarce nie były uruchomione dodatkowe zakładki

Jak zmierzyć szybkość łącza internetowego - prędkość maksymalna

Podpisując umowę otrzymujesz usługę, której parametry określane są przez maksymalną prędkość dotyczącą pobierania danych oraz ich wysyłania. Tym samym dostawca internetu deklarując, że prędkość pobierania wynosi np. do 100 Mb/s, zabezpiecza się przed oskarżeniami ze strony klientów, którzy po sprawdzeniu szybkości swojego łącza uzyskają wynik nieznacznie niższy.

W tym momencie warto przypomnieć zaprezentowane w 2015 roku wyniki badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, którymi objęła dostawców stacjonarnego internetu. Dowiadujemy się z nich, że większość dostawców podaje zawyżone parametry oferowanych łączy. Średnio biorąc pod uwagę trzy sposoby dostarczania stacjonarnego internetu faktyczna prędkość stanowi ok. 80% deklarowanej:

- internet z kablówek: 90,1 proc. wydajność zapowiadanej przez operatorów

- połączenia światłowodowe: 85,4 proc. szybkości deklarowanej prędkości

- najpopularniejsze łącza internetowe realizowane w technologii xDSL: tylko 65% wydajność zapowiadanej przez operatorów

Jeżeli chodzi o Polskę, w przypadku wielu dostawców internetu osiągane wyniki nie odbiegają (a nawet w niektórych przypadkach są lepsze) od średnich wartości europejskich. Niewykluczone jednak, że masz pecha i akurat w twoim przypadku różnice te będą nawet drastyczne.

Jak zmierzyć szybkość łącza internetowego - usługi online

SpeedTest.net

Najpopularniejsza i najbardziej ceniona usługa online pozwalająca na test łącza internetowego

to SpeedTest.net. Narzędzie to sprawdza ping (opóźnienie), a także pobieranie (download) i wysyłanie (upload) danych. Aby rozpocząć sprawdzanie szybkości łącza naciśnij po prostu przycisk ROZPOCZNIJ TEST.

Internet speed test - jak sprawdzić prędkość Internetu?

ak zmierzyć prędkość łącza internetowego: SpeedTest.net

Po przeprowadzeniu procesu testującego na ekranie wyświetlone zostaną trzy wspomniane trzy wyniki, z których dwa możesz porównać z tymi deklarowanymi przez Twojego dostawcę internetu.

Inne usługi

W internecie znaleźć można jednak znacznie więcej usług o podobnej, co wspomniana wyżej, funkcjonalności (w tym usługi dostawców internetu), np. Speedtest.pl, Netmeter.eu, czy Netia.pl. Z naszych obserwacji wynika, że wszystkie one dają bardzo podobne wyniki.

Jak zmierzyć szybkość łącza internetowego - drastycznie słabszy wynik to pewna wina dostawcy?

Czy wynik znacznie odbiegający od deklarowanej szybkości łącza oznacza, że dostawca internetu Cię oszukuje? Niekoniecznie. Wina może leżeć po stronie użytkownika. Może bowiem okazać się, że na Twoim komputerze znajduje złośliwy kod, który zajmuje część łącza (Windows 10: naciśnij ctrl+alt+del> wybierz Menedżer zadań> w zakładce "Wydajność" wybierz funkcję "Otwórz monitor zasobów"; w zakładce Sieć zobaczysz, które procesy łączą się z internetem; jeżeli znajdują się wśród nich podejrzane elementy, kliknij w nie prawym przyciskiem myszy i wybierz "wyszukaj w trybie online"). Być może też problem leży w innym miejscu. Spróbuj więc:

- zainstalować najnowsze sterowniki do karty sieciowej oraz oprogramowania firmware do routera

- uruchomić panel administracyjny routera i sprawdzić ustawienia (połączenie Wi-Fi powinno być realizowane zgodnie z najszybszym obsługiwanym standardem)

Jak zmierzyć szybkość łącza internetowego - drastycznie słabszy wynik, co robić?

Jeżeli po wykonaniu wszystkich opisanych czynności okazuje się, że szybkość łącza faktyczna znacznie odbiega od maksymalnej, która jest deklarowana przez dostawcę internetu, w takiej sytuacji nie wahaj się przed złożeniem reklamacji. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio się do tego przygotować poprzez zestaw zrzutów ekranowych dokumentujących, że zgłaszany przez Ciebie problem istnieje i nie występuje tylko sporadycznie, ale trwale.

Aktualizacja: 19 września 2017 12:47