Internet - wyłącz wszystko, co cię w nim irytuje!

Pokażemy ci, jak zatrzymać potok reklam i zablokować wszystko, co wkurza podczas przeglądania Internetu. Czyżbyśmy strzelali z armaty do wróbli? W żadnym razie!


Wiele osób spędza codziennie po kilka godzin w Internecie. Nie mówimy tylko o przeglądaniu ulubionych stron internetowych, lecz także o sprawdzaniu korespondencji, pisaniu wiadomości e-mailowych, znajdowaniu treści za pomocą wyszukiwarek internetowych, robieniu zakupów w sklepach internetowych czy harcowaniu na forach internetowych i w portalach społecznościowych.

Spędzający tak wiele czasu przed monitorem z otwartą na nim przeglądarką internetową są często konfrontowani z ciemną stroną cyfrowego życia. Na niektórych stronach internetowych do tego stopnia roi się od reklam, że właściwe treści są zepchnięte na odległy plan. Wyszukiwarki internetowe często nie dostarczają takich rezultatów, jakich można by sobie życzyć - lub wręcz nakłaniają do odwiedzania niebezpiecznych witryn. A w skrzynce pocztowej ważne wiadomości toną w masach spamu.

Zobacz również:

  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej 2023 - zobacz propozycje

W poniższym artykule wskażemy źródła problemów internetowych i poradzimy, jakimi środkami je usunąć.

1. Reklama z przeglądarki - blokowanie za pomocą wtyczki

Większości internautów przeszkadza wszechobecna reklama w witrynach internetowych. W wypadku pewnych odmian reklamy jest to zupełnie zrozumiałe - przede wszystkim, gdy obszary reklamowe zakrywają ważne fragmenty strony.

Internet - wyłącz wszystko, co cię w nim irytuje!

Przy pierwszym uruchomieniu Firefoksa po zainstalowaniu dodatku Adblock Plus trzeba zainicjować subskrybowanie listę filtrów.

Najłatwiej pozbyć się reklamy mogą użytkownicy przeglądarek Firefox i Google Chrome. Mają do dyspozycji sprawdzone, bezpłatne rozszerzenie Adblock Plus (wersja do Firefoksa; wersja do Google Chrome'a), które skutecznie radzi sobie z niepożądaną reklamą.

Użytkownicy Firefoksa. Rozpakuj archiwum wtyczki Adblock Plus i przeciągnij plik z rozszerzeniem XPI do okna Firefoksa. Potwierdź chęć zainstalowania dodatku, po czym zrestartuj przeglądarkę internetową. Przy pierwszym uruchomieniu Adblock Plus zapyta, którą listę blokowania chciałbyś subskrybować. W Polsce możesz skorzystać np. z AdblockList.org (polski) (polskie listy są dostępne po kliknięciu polecenia Wybierz inny zestaw). Potwierdź przyciskiem Subskrybuj zestaw. Ikoną ABP, która widnieje na pasku stanu, można w razie potrzeby włączać i wyłączać dodatek Adblock Plus. Ponadto możesz wykluczyć określone witryny internetowe z zakresu działania Adblock Plusa.

Użytkownicy Google Chrome’a. Rozpakuj archiwum dodatku Adblock Plus, po czym przeciągnij plik z rozszerzeniem CRX do otwartego okna przeglądarki internetowej. Następnie kliknij przycisk Kontynuuj na pasku przy dolnej krawędzi okna. Potwierdź przyciskiem Zainstaluj. Teraz kliknij ikonę płaskiego klucza w prawym górnym narożniku okna i wskaż menu Narzędzia | Rozszerzenia. Kliknij przycisk Opcje w wierszu wtyczki Adblock Plus. Zaznacz pola wyboru EasyList, Plgeneral (Polski) i Recommended filters for Google Chrome. Teraz możesz zamknąć kartę. Po kliknięciu ikony ABP przy prawej krawędzi paska adresu możesz w razie potrzeby usunąć zaznaczenie pola wyboru Włącz dla tej strony. Wówczas filtr blokujący reklamy nie będzie uaktywniał się w tej witrynieinternetowej.

2. Reklama przez proxy - usuwanie filtrów

Proxy to program, przez który przechodzi cały ruch sieciowy w drodze z Internetu do przeglądarki internetowej. Filtr antyreklamowy proxy ma tę zaletę, że współpracuje ze wszystkimi przeglądarkami internetowymi i wymaga tylko jednokrotnego skonfigurowania. Za to czynności konfiguracyjne są trudniejsze niż w wypadku wtyczki opisanej w punkcie powyżej.

Instalowanie filtra antyreklamowego Proxomitron. Rozpakuj archiwum bezpłatnego filtra Proxomitron do folderu, w którym masz prawo zapisu (np. w Windows 7 do folderu w obrębie swojego profilu użytkownika, a więc w podfolderze katalogu C:\Users). Następnie uruchom aplikację Proxomitron z poziomu tego folderu. W obszarze powiadomień (przy prawej krawędzi paska zadań) pojawi się ikona Proxomitrona. Kliknij ją, aby przywołać okno programu. Po kliknięciu pola Web Page w rubryce Edit Filters ustawisz różne elementy filtrowania. Możesz np. zaznaczyć pole wyboru Banner Replacer.

Internet - wyłącz wszystko, co cię w nim irytuje!

Jeśli chcesz korzystać z Proxymitrona w Internet Explorerze lub Google Chrome, musisz w taki sposób skonfigurować ustawienia serwera proxy.

Konfigurowanie przeglądarki internetowej do współpracy z filtrem Proxomitron. Otwórz w tym celu aplet Opcje internetowe w Panelu sterowania. Przeskocz na kartę Połączenia. Z tych ustawień korzystają Internet Explorer i Google Chrome. Kliknij przycisk Ustawienia sieci LAN w dole okna, po czym zaznacz pole wyboru Użyj serwera proxy dla sieci LAN (te ustawienia nie są stosowane dla połączeń telefonicznych lub VPN). Teraz kliknij przycisk Zaawansowane. Wpisz 127.0.0.1 w wierszach HTTP: i Zabezpieczeń:. W kolumnie Port tychże wierszy wpisz 8080. Pozamykaj wszystkie otwarte okna, klikając przycisk OK.

Użytkownicy Firefoksa muszą otworzyć menu Narzędzia | Opcje. Kliknij ikonę Zaawansowane, przeskocz na kartę Sieć, po czym kliknij przycisk Ustawienia w rubryce Połączenia. Zaznacz opcję Ręczna konfiguracja serwerów proxy. W wierszach Serwer proxy HTTP: i Serwer proxy SSL: wprowadź wartość 127.0.0.1, zaś w polach Port: wartość 8080.

W razie potrzeby możesz tymczasowo wyłączyć filtr antyreklamowy. W tym celu kliknij ikonę Proxomitron prawym przyciskiem myszy (ikona ta znajduje się w obszarze powiadomień przy prawej krawędzi paska zadań) i wskaż polecenie Bypass.

3. Lepsze rezultaty wyszukiwania za pomocą Google’a

Wielu internautów narzeka na to, że nie udaje im się odnaleźć poszukiwanych informacji za pomocą wyszukiwarki internetowej. Inni skarżą się na uzyskiwanie zbyt wielu stron z wynikami nie zawierających żądanych informacji.

Internet - wyłącz wszystko, co cię w nim irytuje!

Ta funkcja pozwala zawęzić wyszukiwanie do witryn nie starszych niż sprzed miesiąca.

Wprawdzie nie zmienisz sposobu działania wyszukiwarki internetowej, lecz możesz poprawić otrzymywane rezultaty, sprytnie formułując swoje zapytania. Jednym ze sposobów jest poszukiwanie fraz. Wpisz np. "Jan Kowalski" w polu wyszukiwania Google’a, jeśli szukasz informacji o osobie nazwiskiem Jan Kowalski. Gdy pominiesz cudzysłów, serwis Google wyświetli adresy stron, na których znajduje się słowo Jan i słowo Kowalski (jednak nie obok siebie). W ten sposób otrzymałbyś znacznie więcej bezużytecznych rezultatów. Chcąc jeszcze bardziej zwiększyć trafność wyników, zawęź poszukiwania, podając dodatkowe słowo kluczowe, np. "Jan Kowalski" lakiernik.

Rozszerzone możliwości poszukiwania. Gdy klikniesz w serwisie Google odnośnik Szukanie zaawansowane, ujrzysz formularz, za pomocą którego możesz definiować bardziej złożone, a więc konkretniejsze zapytania. Dość przydatne okazuje się ograniczenie ustawiane w polu Data (aby je przywołać, kliknij polecenie Data, prawa do użytkowania, region i inne dane w dole strony). Jeśli ustawisz tu np. w ostatnim miesiącu, otrzymasz w wyniku tylko strony internetowe, które nie są starsze niż miesiąc.

Internet - wyłącz wszystko, co cię w nim irytuje!

Nowa funkcja (dostępna na razie tylko w angielskiej wersji serwisu Google) pozwala wykluczać niepożądane witryny z list znalezionych adresów.

Umieszczanie witryn na czarnej liście. Od niedawna jest dostępna w serwisie Google funkcja, która pozwala na stałe wykluczać niepożądane strony internetowe z list wyników wyszukiwania. W trakcie przygotowywania tego artykułu opisywana funkcja jest dostępna tylko w angielskojęzycznej witrynie Google’a. Przywołaj stronę google.pl i kliknij polecenie Zaloguj. Jeśli nie masz jeszcze konta w portalu Google, możesz je utworzyć, klikając polecenie Utwórz darmowe konto. Teraz kliknij polecenie Google.com in English przy dolnej krawędzi okna, aby przywołać angielskojęzyczną odsłonę Google’a. Następnie kliknij ikonę Options w prawym górnym narożniku, a w menu, które pojawi się na ekranie, polecenie Search settings. Wówczas wyświetli się strona z ustawieniami wyszukiwania. Kliknij polecenie Manage blocked sites w dole okna, a ujrzysz formularz, za pośrednictwem którego możesz wstawiać adresy na listę zablokowanych stron internetowych.

4. Ochrona przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi

W Internecie roi się od operatorów, którzy mają złe zamiary. Niektóre witryny próbują nakłonić cię do zapłacenia pokaźnej kwoty za pobranie bezpłatnego oprogramowania, inne zaś usiłują podrzucić ci aplikację zawierającą złośliwy kod.

Rozszerzenie WOT (Web Of Trust) dostępne do różnych przeglądarek internetowych (wersja do Firefoksa, wersja do Opery, wersja do Internet Explorera, wersja do Google Chrome) może ochronić cię przed niebezpiecznymi witrynami. Kryje się za nim system ocen tworzony na podstawie doświadczeń innych internautów.

Internet - wyłącz wszystko, co cię w nim irytuje!

Gdy trafisz na stronę internetową, która jest negatywnie oceniona przez użytkowników serwisu Web Of Trust, otrzymasz ostrzeżenie lub witryna zostanie zablokowana (zależnie od ustawień zainstalowanej przez ciebie wtyczki).

Kolorowe ikony przedstawiają ich klasyfikację poszczególnych adresów internetowych figurujących nie tylko na listach rezultatów Google’a, lecz także w innych portalach. Zielonym kolorem są oznaczone witryny nie budzące zastrzeżeń, żółtym zaś podejrzane strony internetowe. Z dala powinieneś trzymać się od adresów, przy których widnieje czerwona ikona.

Instalowanie wtyczki WOT. Aby zainstalować dodatek WOT, kliknij jeden z powyższych odnośników (zależnie od swojej przeglądarki internetowej) i pobierz go z naszego działu Download. Użytkownicy Firefoksa muszą przeciągnąć plik z rozszerzeniem XPI do otwartego okna przeglądarki, a użytkownicy Google Chrome muszą użyć pliku z rozszerzeniem CRX. W wypadku tej ostatniej przeglądarki należy przywołać witrynę Google Chrome i kliknąć pole Dodaj do Chrome. Zastosuj się do wskazówek na ekranie. Wersja do Internet Explorera jest wyposażona w program instalacyjny. Wystarczy przywołać go dwukrotnym kliknięciem myszy.

Przy pierwszym uruchomieniu należy wybrać poziom ustawień ochrony. W większości wypadków zaleca się przejąć domyślną opcję Podstawowe. W drugim oknie konfiguracyjnym kliknij przycisk No, thanks.

Gdy przywołasz dowolną stronę internetową, ikona wtyczki WOT znajdująca się na pasku narzędziowym przeglądarki zasygnalizuje ci status otwieranej strony (zielony, żółty, czerwony - jednak dostępna jest także wersja dla osób mających kłopoty z rozróżnianiem barw). Kliknij tę ikonę, aby ujrzeć szczegółowe oceny w kategoriach zaufanie, wiarygodność operatora, prywatność i bezpieczeństwo dzieci. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze więcej informacji, kliknij Szczegółowe oceny są na karcie wyników.

Dodatek WOT jest obecny także na liście rezultatów wyszukiwania za pomocą Google’a. Ikona z oceną znajduje się za każdym znalezionym adresem internetowym. Wystarczy umieścić nad nią kursor myszy, a otworzy niewielkie okno ze szczegółowymi ocenami.

Jednorazowy adres pocztowy

W serwisie Spamgourmet (www.spamgourmet.com) otrzymasz bezpłatne aliasy adresów pocztowych. Cechą szczególną tej usługi jest fakt, że na każdy alias zostanie przekazana na twój adres pocztowy tylko ograniczona liczba wiadomości. Musisz zarejestrować się jednorazowo w powyższym portalu, podając swój prawdziwy adres pocztowy, a wówczas będziesz miał do dyspozycji dowolną liczbę adresów mailowych wg wzorca cośtam.[X].uż[email protected] Zamiast [X] podaj liczbę wiadomości, które mają być przesłane na twój właściwy adres. Gdy liczba ta zostanie przekroczona, Spamgourmet będzie ignorował wszystkie wiadomości nadchodzące na jednorazowy adres.

Internet - wyłącz wszystko, co cię w nim irytuje!

Przywołaj to menu w Thunderbirdzie, aby sprawdzić i w razie potrzeby zmienić ustawienia filtru antyspamowego.

5. Skuteczne środki w walce ze spamem pocztowym

Ponad 90 procent nadchodzącej korespondencji to niepożądane wiadomości treści reklamowej zwane powszechnie spamem. Większość z nich to nieszkodliwe wiadomości tekstowe, jednak niekiedy trafiają się załączniki zawierające złośliwy kod.

Na spam pomaga przede wszystkim następujące zachowanie - w korespondencji z przyjaciółmi i partnerami biznesowymi stosuj oddzielny adres pocztowy, który jest znany tylko bardzo ograniczonemu gronie osób. Do innych celów załóż oddzielny adres mailowy. W ten sposób ochronisz swoją prywatną skrzynkę od niepożądanych wiadomości.

Najszybszy filtr antyreklamowy

Aby filtr antyreklamowy nie tylko blokował irytujące reklamy, lecz także przyczyniał się do szybszego wyświetlania stron internetowych na ekranie, musi działać wyjątkowo wydajnie. Najszybszym programem tego rodzaju okazuje się AdMuncher. Jednak najtańsza licencja za korzystanie z tej aplikacji kosztuje niespełna 20 dolarów, a na dodatek nie ma polskiego interfejsu. AdMuncher filtruje zawartość strony już podczas jej generowania, więc współpracuje prawie ze wszystkimi przeglądarkami internetowymi. Ponadto nie wymaga konfigurowania - jest gotowy do użycia od razu po zainstalowaniu.

Stosowanie filtrów pocztowych. Jeśli mimo stosowania powyższej zasady napływa do ciebie niechciana korespondencja, pomoże tylko filtr antyspamowy. Oferuje go większość programów do obsługi poczty elektronicznej. Na przykład w popularnym kliencie Mozilla Thunderbird jest domyślnie włączona. Aby to sprawdzić, otwórz menu Narzędzia | Konfiguracja kont. Klikaj gałąź Niechciana poczta w drzewie kont pocztowych po lewej stronie i zobacz, czy jest zaznaczone pole wyboru Włącz filtr niechcianej poczty dla bieżącego konta. Zauważ, że zanim Thunderbird nie nauczy się poprawnie rozpoznawać niepożądane wiadomości, filtr może działać nieskutecznie. Dlatego powinieneś regularnie zaglądać do folderu Niechciane. Jeśli znajdziesz w nim wiadomość mylnie zaklasyfikowaną jako niechcianą, kliknij przycisk Pożądana na pasku narzędzi Thunderbirda. Z drugiej strony wskaż wiadomość w folderze Odbrane i kliknij przycisk Niechciana, jeżeli nie została uznana jako spam. Po pewnym czasie filtr nauczy się lepiej wykrywać niechcianą korespondencję i będzie działał bardziej niezawodnie.

Filtr antyreklamowy do tabletów i smartfonów z systemem Android

Korzystając z tabletu lub smartfonu, nie musisz rezygnować z filtra antyreklamowego. Przynajmniej, jeżeli zainstalujesz przeglądarkę internetową Firefox. Uruchom ją, po czym otwórz menu Narzędzia | Dodatki. Wskaż ikonę Pobierz dodatki, wpisz Adblock Plus w polu Szukaj we wszystkich dodatkach i zainicjuj poszukiwanie. Wskaż kolejno Adblock Plus, Zainstaluj i Uruchom ponownie teraz. Na koniec przywołaj ustawienia Adblock Plusa i uaktywnij jako filtr jedną z polskich list.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: