Jak bezpiecznie korzystać z Twittera?

Dowiedz się, jakie ustawienia powinieneś zmienić, aby zachować prywatność swoich danych.

Źródło: Jeremy Zero / Unsplash

Włączenie autoryzacji dwuskładnikowej, a także używanie silnego i unikalnego hasła, z pewnością pomoże zabezpieczyć konto przed atakiem w celu jego przejęcia. Twitter posiada jednak osobną sekcję poświęconą naszej prywatności - obok bezpieczeństwa - która pozwala na kontrolowanie, jakie informacje na nasz temat Twitter może gromadzić, a następnie udostępniać.

Sam Twitter nie jest w cale powściągliwy w dzieleniu się naszymi danymi ze swoimi partnerami biznesowymi (np. z reklamodawcami). Przykładem mogą być nawyki i historia przeglądania. Platforma zbiera bowiem informacje o użytkowniku właśnie w celu oferowania jak najbardziej spersonalizowanych reklam, co ma na celu jak największe prawdopodobieństwo tego, że reklamowany produkt nam się spodoba - a za czym idzie kupimy go, z czego Twitter dostanie prowizję. Nasze dane są również zbierane poza stroną główną - oczywiście nie pasywnie - np. w momencie kliknięcia na tweet zamieszczony na portalu informacyjnym. Wtedy firma dowiaduje się, z jakiej strony użytkownik został przekierowany do oryginalnego tweeta, co pomaga w lepszej personalizacji reklam.

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce
  • Jak utworzyć kopię zapasową swojego konta Twitter?
  • Jak zamknąć swoje konto Twitter?

Jeśli zależy Ci na bardziej prywatnym przeglądaniu sieci, a także pozbyciu się natrętnych reklam, które oferuje Twitter w oparciu o zebrane dane - czytaj dalej, a dowiesz się jak możesz temu zaradzić. Więcej możemy dowiedzieć się również z oficjalnej strony Centrum prywatności Twittera.

Ustawienia prywatności Twittera

Należy kliknąć sekcję "Więcej" w menu po lewej stronie

Należy kliknąć sekcję "Więcej" w menu po lewej stronie

W zasadzie większość ustawień Twittera można dostosowywać zarówno z pozycji aplikacji na smartfona, jak i na stronie w przeglądarce internetowej. W tym materiale przedstawimy perspektywę z przeglądarki internetowej, ale analogicznie można postąpić na telefonie - wszystkie opcje są dokładnie takie same.

Należy kliknąć sekcję Więcej w menu po lewej stronie, następnie Ustawienia i prywatność > Prywatność i bezpieczeństwo. Z tego miejsca trzeba zjechać trochę w dół strony, aby odnaleźć ustawienia panel Udostępnianie danych na Twitterze i poza nim.

Udostępnianie danych na Twitterze i poza nim

Udostępnianie danych na Twitterze i poza nim

Tutaj możemy dostosować ustawienia dotyczące różnych sfer prywatności na Twitterze, są to kolejno:

  • Ustawienie dotyczące reklam
  • Aktywność poza Twitterem
  • Udostępnianie danych partnerom biznesowym
  • Informacje o lokalizacji
Ustawienie dotyczące reklam

Ustawienie dotyczące reklam

Aktywność poza Twitterem

Aktywność poza Twitterem

Udostępnianie danych partnerom biznesowym

Udostępnianie danych partnerom biznesowym

Informacje o lokalizacji

Informacje o lokalizacji

Jeśli zastanawiasz się nad wyczyszczeniem lub całkowitym usunięciem swojego konta na Twitterze, poświęć chwilę na pobranie kompletnego archiwum zawierającego wszystkie dotychczasowe opublikowane przez Ciebie tweety. Daje ono dostęp nie tylko do przeglądania ostatnich wpisów, ale także zawiera wszystkie bezpośrednie wiadomości prywatne oraz wysłane w nich zdjęcia, filmy i pliki GIF. Jeśli chciałbyś uzyskać dostęp do swojego archiwum Twittera - koniecznie sprawdź ten poradnik.

Aktualizacja: 26 stycznia 2023 12:26
Aktualizacja: 19 listopada 2021 15:17

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: