Jak bezpiecznie płacić w Internecie?

Coraz częstsze stają się ataki hakerskie i kradzieże prywatnych danych podawanych przez internautów. Podczas zakupów online udostępniamy dane dotyczące naszych kont bankowych. Skoro nie możemy powstrzymać hakerów przed włamaniami, to jak zabezpieczyć nasze pieniądze?


Pomocna będzie rezygnacja z płacenia bezpośrednio za pomocą naszej karty kredytowej lub debetowej. By nie podawać za każdym razem danych umożliwiających dostęp do pieniędzy zgromadzonych na koncie możemy skorzystać z poniższych rozwiązań.

Usługi płatności online

Jeśli chcemy szybko i bezpiecznie przeprowadzać transakcje bez ciągłego podawania numerów kart kredytowych i kodów bezpieczeństwa, to możemy skorzystać z serwisów takich jak Google CheckOut. Przechowują one detale dotyczące naszej karty kredytowej i nie udzielają pełnych informacji na ich temat sprzedawcom. Jeśli sklep, z którego korzystamy obsługuje dany serwis płatności online to wystarczy kliknąć na odpowiedni przycisk na stronie i dalsza transakcja przebiegnie bardzo sprawnie. Podobne usługi oferują m.in. PayPal i DotPay. Serwisy te zapewniają bezpieczeństwo i upraszczają proces zakupów.

Karty wirtualne

Jest to doskonałe rozwiązane umożliwiające wykonywania płatności w Internecie. Karta wirtualna posiada odrębne konto, ale powiązane z naszym kontem głównym. Gdy chcemy dokonać transakcji w Internecie, to po prostu ładujemy kartę wirtualną odpowiednią kwotą i przy pomocy jej danych dokonujemy zakupów. Jeśli na koncie coś zostanie to możemy rozładować je jednym kliknięciem. W ten sposób nie podajemy danych naszej głównej karty kredytowej lub debetowej. Oprócz tego, nawet jeśli ktoś wejdzie w posiadanie danych dostępowych do naszej karty wirtualnej, to i tak na nie wielu mu się one zdadzą, gdyż rozładowaliśmy konto po dokonaniu transakcji. Jest to powszechnie oferowana usługa w Polskich bankach.

Nasze wcześniejsze artykuły prezentują również kilka zasad, o których warto pamiętać podczas zakupów online oraz rozszerzają wiedzę na temat bezpiecznych transakcji online.

A wy korzystacie z płatności online? Jeśli tak, to jak radzicie sobie z płatnościami online i które dostępne w Polsce usługi uważacie za dające największe bezpieczeństwo waszym pieniądzom?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: