Jak całkowicie usuwać zbędne aplikacje

Programy, których nie używasz, niepotrzebnie pochłaniają miejsce na twardym dysku. A jeśli Windows wczytuje je lub ich moduły automatycznie, cierpi na tym dodatkowo łączna wydajność peceta. Tymczasem po odinstalowaniu ich za pomocą apletu Dodaj lub usuń programy (Windows XP) lub Programy i funkcje (Vista i Windows 7), w wielu wypadkach i tak pozostają resztki w systemie.

Aplikacja Revo Uninstaller deinstaluje zbędne oprogramowanie, a następnie znajduje i usuwa pozostające po nim śmieci. Działa w Windows XP, Viście i 7 - aczkolwiek tylko w 32-bitowych wersjach.

Pierwsze kroki z narzędziem Revo Uninstaller. Zainstaluj Revo Uninstaller, stosując się do wskazówek kreatora. Po uruchomieniu kliknij ikonę Options i zaznacz opcję Polski/Polish w polu listy Current language. Przestaw mało przejrzysty widok ikon na szczegółowy, klikając Widok | Detale.

Zobacz również:

  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

Możesz sortować tę listę według dowolnych kryteriów, klikając nagłówka danej kolumny. Na przykład dwa kliknięcia kolumny Data instalacji uporządkuje aplikacje według daty zainstalowania począwszy od najnowszych do najstarszych. Natomiast dwa kliknięcia nagłówka Rozmiar wystarczą, aby wyświetlić na początku listy programy pochłaniające najwięcej miejsca na twardym dysku.

Jak całkowicie usuwać zbędne aplikacje

Revo Uninstaller

Odinstalowywanie programów. Kliknij prawym przyciskiem myszy wpis niepożądanej aplikacji i wskaż polecenie Odinstaluj. Po potwierdzeniu kliknięciem Tak pojawi się okno, w którym wybierzesz tryb deinstalacji - Wbudowany, Bezpieczny, Rozszerzony lub Zaawansowany. W ten sposób określisz, na ile gruntownie Revo Uninstaller ma przeczesać twarde dyski i rejestr Windows w poszukiwaniu resztek po usuniętej aplikacji. Domyślnie ustawiony tryb Rozszerzony zapewnia staranne, lecz nie pedantyczne odinstalowanie.

Potwierdź przyciskiem Dalej. Revo Uninstaller utworzy punkt przywracania, a na kolejnym etapie uruchomi wewnętrzny deinstalator danej aplikacji (jeśli jest dostępny). Zastosuj się do wskazówek kreatora.

Gdy odinstalowanie dobiegnie końca, kliknij Dalej i poczekaj, aż Revo Uninstaller odnajdzie pozostawione elementy w rejestrze Windows. Przywołasz je ponownym kliknięciem przycisku Dalej.

Zbadaj je dokładnie. Jeśli nic nie wskazuje, że mogą mieć coś wspólnego z inną aplikacją lub z systemem Windows, kliknij w Revo przyciski Zaznacz wszystkie i Usuń. W przeciwnym razie zaznacz ręcznie wpisy, które nie pochodzą od systemu operacyjnego ani innego programu, i potwierdź przyciskiem Usuń.

Na kolejnym etapie Revo Uninstaller wyświetli listę pozostałych plików. Przejrzyj ten spis. Kliknij przycisk Zaznacz wszystkie lub pozaznaczaj ręcznie zbędne pliki. Kliknij przyciski Usuń i Koniec.

Tryb łowcy. Praktycznym narzędziem do wybierania programu do odinstalowania okazuje się tzw. Tryb łowcy (Hunter Mode). Gdy go włączysz, na ekranie pojawi się niebieski celownik. Przytrzymując naciśnięty lewy przycisk myszy, możesz przeciągnąć go do otwartego okna aplikacji, którą zamierzasz odinstalować. Alternatywnie możesz przeciągnąć na celownik plik programu lub skrót.

Wówczas Revo Uninstaller ustali ścieżkę dostępu do aplikacji, a potem poszuka w rejestrze wpisu wskazującego odpowiedni program deinstalacyjny. Pozostałe czynności wykonuje się tak samo, jak opisaliśmy powyżej.

Informacje dodatkowe

Przywracanie usuniętych plików

Jeśli po odinstalowaniu jakiejś aplikacji programem Revo Uninstaller wystąpią problemy, możesz przywrócić stan systemu sprzed deinstalacji. Stosowny program Windows przywołasz, klikając kolejno Narzędzia | Narzędzia Windows | System Restore w Revo Uninstallerze.

Więcej narzędzi w Revo Uninstaller

Oprócz opisanej powyżej funkcji deinstalowania program zapewnia znacznie więcej narzędzi do porządkowania systemu. Przywołasz je, klikając przycisk Narzędzia, a następnie ikonę w rubryce Optymalizacja. Pod ikoną Autostart kryje się narzędzie do podglądania i blokowania aplikacji uruchamiających się samoczynnie wraz z systemem. Z kolei moduł Usuwanie zbędnych plików wykrywa i usuwa zbędne pliki tymczasowe. Te dodatkowe funkcje Revo Uninstallera mogą się przydać, ale są dla nich znacznie lepsze alternatywy, które przedstawiamy w tym artykule.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: