Jak chronić swoje dane na Facebooku


Chroń swoje zdjęcia i nagrania wideo

Jak chronić swoje dane na Facebooku

Ilustracja 5. Ustawienia prywatności dla albumów ze zdjęciami.

Facebook umożliwia publikowanie swoich zdjęć i filmów wideo. Dodatkowo każde zdjęcie można oznaczyć, podpisując osoby widniejące na fotografii.

Zacznij od edycji ustawień twoich albumów. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na przejściu do strony Ustawienia prywatności > Informacje profilowe i wybraniu przy polu Albumy ze zdjęciami opcji Edytuj ustawienia. Możesz też przejść do zdjęć w swoim profilu i przy liście albumów wybrać opcję Ustawienia prywatności. Pozwalają one na określenie, kto będzie mógł oglądać twoje zdjęcia i filmy (ilustracja 5).

Zobacz również:

  • Ile zarabia na Tobie Facebook?
  • Zuckerberg odpowiada na oskarżenia wobec Facebooka

Aby natomiast móc określić, kto będzie mógł oglądać inne zdjęcia, na których zaznaczono twoją osobę, przejdź do strony Ustawienia prywatności > Informacje profilowe i wybierz odpowiednie ustawienia przy pozycji Zdjęcia i Filmy ze mną.

Ogranicz dostęp do swojej tablicy

Jak chronić swoje dane na Facebooku

Ilustracja 6. Możesz zadecydować, czy na twojej tablicy mogą publikować także twoi znajomi.

Centralnym elementem każdego konta na Facebooku jest tablica. Służy ona do publikowania własnych wiadomości, zawiera także informacje o twojej aktywności. Możesz określić, kto ma dostęp do twojej tablicy oraz kto może dodawać do niej swoje wpisy. Służą do tego ustawienia na stronie Ustawienia prywatności > Informacje profilowe. Pole Moje posty pozwala wybrać domyślną widoczność dla publikowanych notatek, statusów, odnośników lub filmów.

Jeżeli chcesz, aby twoi znajomi mieli możliwość publikowania wiadomości na twojej tablicy, zaznacz opcję Zezwalaj znajomym na publikowanie na mojej Tablicy (ilustracja 6). Kto będzie mógł przeczytać te posty, określisz w opcjach dla pozycji Posty znajomych (jest niewidoczna, gdy masz odznaczoną możliwość dodawania publikacji przez znajomych). Możesz również wskazać, kto może komentować twoje posty, korzystając z ustawień opcji Komentowanie postów.

Sprawdź, co udostępniasz aplikacjom

Jak chronić swoje dane na Facebooku

Ilustracja 7. Domyślne ustawienia prywatności dla aplikacji udostępnianych na Facebooku.

Siłą Facebooka jest ogrom aplikacji dostępnych dla użytkowników tego serwisu. Na pewno niejeden raz otrzymałeś kupon urodzinowy lub zaproszenie do gry, w której bierze udział twój znajomy.

Aplikacje mają dostęp do danych udostępnionych w twoim profilu. Aby to zmienić, przejdź do strony Ustawienia prywatności > Aplikacje i witryny. Zwróć uwagę na to, że domyślnie zaznaczonych jest większość informacji o tobie (ilustracja 7). Jeżeli któraś z aplikacji lub znajomych są zbyt natrętne, możesz dodać je ignorowanych, korzystając z opcji Zablokowane aplikacje oraz Ignoruj zaproszenia do aplikacji.

Zadbaj sam o swoje dane

Ustawienia prywatności w serwisie Facebook są rozbudowane i zawierają wiele opcji. Zostały jednak świadomie ukryte na dalszych podstronach, w dodatku wiele z nich jest domyślnie skonfigurowanych w taki sposób, aby ujawniać wiele informacji o użytkowniku. Dlatego warto poświęcić czas na ich samodzielną modyfikację, aby nie stracić potem nad nimi kontroli. Możesz wykonać wszystkie kroki lub wybrać tylko kilka z nich, na pewno jednak zwiększysz w ten sposób swoje bezpieczeństwo w serwisie społecznościowym.