Jak cię śledzą w internecie


Radykalne rozwiązanie – zablokowanie obsługi skryptów

Przede wszystkim należy nadmienić, że nie uda ci się przeciwdziałać przedstawionemu procederowi, stosując tradycyjne metody walki ze śledzeniem internautów. Na Canvas Fingerprinting nie działają takie środki jak przeglądanie w trybie prywatnym, usuwanie plików cookie, żądanie przeglądania „bez śledzenia”, a nawet ukrywanie własnego adresu IP za pomocą usługi VPN (Virtual Private Network). W identyfikowaniu użytkownika metodą Canvas Fingerprinting sygnatura przecież nie jest zapisywana lokalnie w komputerze internauty, lecz obliczana każdorazowo podczas przywołania strony internetowej.

Jak cię śledzą w internecie

Żądanie zaprzestania śledzenia – ta opcja to jedno z wielu metod przeciwdziałaniu śledzenia w przeglądarce Chrome. Efekt jej działania zależy od operatorów odwiedzanych witryn.

W przeciwieństwie do Chrome’a, Firefoksa, Internet Explorera, Opery i Safari bezpłatna przeglądarka Tor Browser wykrywa dane graficzne elementu Canvas na odwiedzanej stronie internetowej, informuje użytkownika o ryzyku i proponuje zablokowanie śledzenia.

Zobacz również:

  • Lokalizatory GPS to idealny prezent na Dzień Dziecka. Nam zapewnią spokój a dzieciom bezpieczeństwo

Jak wspomnieliśmy powyżej, Canvas Fingerprinting wymaga wykonania kodu w JavaScripcie. Dlatego można uniemożliwić śledzenie w radykalny sposób, wyłączając przetwarzanie JavaScriptu. Aby zrobić to w Firefoksie, wpisz about:config w polu adresu i potwierdź ostrzeżenie. Znajdź wpis javascript.enabled i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Gdy wskażesz polecenie Przełącz, napis w kolumnie Wartość zmieni się z true na false.

W przeglądarce Chrome kliknij przycisk z trzema kreskami w prawym górnym narożniku, a następnie wskaż polecenia Ustawienia | Wskaż ustawienia zaawansowane, kliknij przycisk Ustawienia treści w rubryce Prywatność, po czym zaznacz opcję Nie zezwalaj na wykonywanie kodu JavaScript w żadnej witrynie. W Internet Explorerze kliknij menu Narzędzia | Opcje internetowe, przeskocz na kartę Zabezpieczenia i kliknij przycisk Poziom niestandardowy. Znajdź gałąź Obsługa skryptów i zaznacz opcję Wyłącz lub Monituj w rubryce Wykonywanie aktywnych skryptów.

Jak cię śledzą w internecie

Przeglądarka Tor Browser nawet w domyślnej konfiguracji (bez rozszerzeń) ostrzega przed elementami Canvas w odwiedzanych witrynach i pozwala zablokować ich przetwarzanie.

Inne środki przeciwdziałania śledzeniu

Wyłączając obsługę JavaScriptu, szybko zauważysz wady tego rozwiązania. Stracisz dostęp do dużych fragmentów witryn internetowych. Niektóre strony nie będą wyświetlane prawidłowo lub w całości. Zablokowanie JavaScriptu odbije się więc na codziennym przeglądaniu internetu, bo witryny staną się mniej przydatne.

Użytkownicy Chrome’a mają do dyspozycji rozszerzenie Chameleon, które rozwiązuje ten problem, lecz działa inaczej niż wspomniany Tor Browser. Automatycznie blokuje niektóre z elementów Canvas stosowanych do śledzenia internautów. Dodatek nie jest jeszcze gotowy, więc jeszcze nie opublikowano go w Chrome Web Store. Autor opatrzył go dopiskiem pre-alpha, developer-only software. Nieoficjalną wersję trzeba zainstalować ręcznie. Pobierz w tym celu plik chameleon-master.zip. Rozpakuj pobrane archiwum. Następnie wpisz chrome://extensions w pasku adresu Chrome’a. Zaznacz pole wyboru Tryb programisty w prawym górnym narożniku strony, kliknij przycisk Wczytaj rozszerzenie bez pakietu i wskaż podfolder Chrome z rozpakowanego przed chwilą pliku ZIP.

Jak cię śledzą w internecie

Rozszerzenie Chameleon nie jest jeszcze dostępne oficjalnie, więc wymaga ręcznego zainstalowania.

Na stronie dodatków pojawi się nowe rozszerzenie, a w prawym górnym narożniku okna ujrzysz zieloną ikonę. Podczas odwiedzania witryn internetowych wyświetli liczbę na czerwonym tle. Jest to liczba prób zbierania danych, które udało się wykryć rozszerzeniu. Im większa, tym wyższe prawdopodobieństwo, że serwis śledzący usiłuje zdobyć sygnaturę twojej przeglądarki. W obecnej wersji dodatek Chameleon nie potrafi jednak blokować działania skryptów. Mimo to przydaje się w walce ze śledzeniem, bo przedkłada serwisom śledzącym typowe wartości, utrudniając zidentyfikowanie internauty. Skuteczność działania tej metody wykazuje test amerykańskiej organizacji Electronic Frontier Foundation. Aby poddać badaniu swoją przeglądarkę, przywołaj stronę projektu Panopticlick, po czym kliknij przycisk Test me. Wyniki skuteczności śledzenia przed i po włączeniu rozszerzenia Chameleon różnią się diametralnie. Prawdopodobieństwo zidentyfikowania przeglądarki metodą Canvas Fingerprinting zmniejsza się ponad 1500-krotnie (więcej informacji).

Podobne rezultaty przynosi badanie Cross-Browser Fingerprinting Test 2.0. Mimo otwierania strony za pomocą kilku różnych przeglądarek internetowych dany komputer pojawia się tu za każdym razem pod tym samym identyfikatorem. Sytuacja ulega zmianie dopiero po włączeniu rozszerzenia Chameleon.

Jak cię śledzą w internecie

Serwis organizacji Electronic Frontier Foundation pomaga wykryć różnicę – podczas gdy zazwyczaj bardzo łatwo zidentyfikować przeglądarkę (na dole), rozszerzenie Chameleon znacznie utrudnia ten proceder.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: