Jak cofnąć aktualizację Windows 10?

Aktualizacje Windows 10 są zazwyczaj bezproblemowe. A co, jeśli po aktualizacji pojawią problemy? Najlepiej wrócić do poprzedniego stanu. W jaki sposób?


Windows 10 otrzymuje aktualizacje często i - niestety - nie wszystkie "wchodzą łagodnie". Niektóre wręcz szkodą i po ich zaaplikowaniu system działa gorzej, niż przed nimi. Windows 7 miał to rozwiązane nieco lepiej - niechciane aktualizacje można było ignorować, w przypadku "dziesiątki" można je tylko odraczać. Nie można jednak zapominać, że aktualizacje likwidują krytyczne błędy w systemie, znacznie zwiększając poziom jego bezpieczeństwa i prędzej czy później trzeba je po prostu wprowadzić. Co w przypadku wspomnianej sytuacji, gdy system po ich aplikacji sprawuje się gorzej? No cóż, trzeba wycofać aktualizację i tutaj opisujemy krok po kroku, jak tego dokonać.

Jak wrócić do poprzedniej wersji Windows 10?

Aktualizacje Windows 10 są podzielone na dwa rodzaje: łatki oraz buildy. Łatki to małe poprawki, które mają za zadanie zabezpieczyć luki w oprogramowaniu, podczas gdy buildy to duże zmiany, których instalacja może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Przez długi czas buildy były aplikowane dwa razy do roku, jednak niedawno Microsoft zmienił tę politykę - teraz buildy są mniejsze, ale za to częściej się pojawiają. Po wprowadzeniu każdej zmiany zachowywane są pliki poprzedniej wersji, umożliwiające na powrót do niej. Jednak uwaga - przechowywane są jedynie przez dziesięć dni, a po tym czasie są automatycznie kasowane.

Dlatego jeśli nie minęło jeszcze dziesięć dni od wprowadzenia aktualizacji, możesz cofnąć zmiany:

  • otwórz Ustawienia (poprzez menu Start lub skrót klawiaturowy Windows + I)
  • wejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie Odzyskiwanie
  • wybierz funkcję "Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows 10"
  • kieruj się wyświetlanymi instrukcjami

Jak cofnąć aktualizację Windows 10?

Jeśli minęło ponad 10 dni, zobaczysz, że okienko rozpoczęcia jest wygaszone. Co wówczas? Nie pozostaje nic innego, jak reinstalacja systemu z jego kopii zapasowej - jeżeli oczywiście ją posiadasz. Zobacz nasz artykuł "Jak tworzyć i przywracać kopię zapasową w systemie Windows 10?"

Jak odinstalować konkretną aktualizację Windows?

Jeśli chcesz usunąć jedną z pomniejszych aktualizacji, będzie to prosta operacja:

  • otwórz Ustawienia (poprzez meny Start lub skrót klawiaturowy Windows + I)
  • wejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie do Windows Update
  • wybierz funkcję "Wyświetl historię aktualizacji"
  • wybierz funkcję "Odinstaluj aktualizację"

Jak cofnąć aktualizację Windows 10?

W kolejnym okienku zobaczysz pełną listę pobranych i zainstalowanych aktualizacji.

Jak cofnąć aktualizację Windows 10?

Kliknij tą, która chcesz odinstalować, a następnie kliknij na niej ponownie prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję Odinstaluj.